Wtyki głośnikowe - rodzaje i montaż

Przed zakupem sprzętu warto upewnić się, jakie wejścia i wyjścia głośnikowe posiada. Często producenci taniego sprzętu stosują niespotykane nigdzie indziej złącza dla kabli. To uniemożliwia w przyszłości podłączenie innego sprzętu.
 

Wtyki głośnikowe - rodzaje i montaż. Redakcja RMS.pl
Wtyki bananowe Wtyki głośnikowe mogą wydatnie ułatwić korzystanie z systemów audio. Dzięki nim zyskujemy wygodę obsługi. Wystarczy pomyśleć o niezarobionym wtykiem kablu, który przy każdym włożeniu do terminala głośnikowego rozczepia nam się na paręnaście drobnych żył.  W efekcie, żyły musimy skręcić od nowa a całą operację musimy powtórzyć raz jeszcze. Pójdźmy dalej – co począć w momencie gdy musimy odkurzyć dywan za kolumną? Cała operacja przestawiania głośnikai odpinania kabla zajmie nam wówczas kilka dobrych minut. Całą tą czynność możemy skrócić do kilkunastu sekund. Jak? Stosując odpowiedni wtyk zamontowany do kabla, kompatybilny z naszym sprzętem.

Monkey Bananagniazda bananowe

Jak wtykać banany? Wtyk bananowy do gniazda głośnikowego wkładamy „na wprost”. Nigdy nie montujemy ich z boku lub dołu wtyku odkręcając nakrętkę – to miejsce jest zarezerwowane dla gołego kabla lub dla widełek. Pamiętajmy również o tym, że często terminale głośnikowe mają zaślepki, które uniemożliwiają wepchnięcie wtyku. W takim przypadku musimy je wyjąć z gniazd przed próbą włożenia wtyków. Wtyki często stawiają opór, wówczas nie starajmy się ich wepchnąć na siłę w gniazdo, a spróbujmy je tam delikatnie wkręcić... wówczas ich włożenie nie wymaga tak dużej siły. A tym samym nic nie zostanie ułamane.

 

Wtyki

 

Montaż kabla we wtyku bananowym:

1.Zdejmujemy nożem około 1,5cm izolacji z każdej z dwóch żył kabla głośnikowego czyli (+) i (-) starając się nie uszkodzić samego przewodu.

MelodikaMelodika

2. Zdejmujemy z wtyku bananowego jego osłonkę, odkręcając ją.

3. Odkręcamy małym śrubokrętem górną i dolną śrubkę które siedzą we wtyku.

4. Wkładamy do środka wtyku kabel głośnikowy z końcówką bez izolacji.

Melodika

5. Zakręcamy do oporu śrubki tak, żeby zacisnęły włożony wcześniej kabel głośnikowy

6. Nakręcamy na wtyk wcześniej zdjętą osłonkę.

Melodika

To tyle. Ledwie 6 prostych punktów i kabel głośnikowy mamy zakonfekcjonowany wtykami bananowymi. Dodatkowo możemy na wtyk i kabel założyć koszulkę termokurczliwą i zgrzać ją razem z wtykiem. Koszulka taka dodatkowo zabezpieczy nam łączenie kabla z wtykiem oraz ograniczy dostęp powietrza do końcówki przewodu, przez co kabel się tak szybko nie utleni. Poza tym, całość wygląda dużo estetyczniej.

 

Wtyki

 

Wtyk typu szpilka Kolejnym rodzajem wtyków stosowanych w połączeniach głośnikowych są szpilki. To rodzaj wtyków często spotykanych w starszych lub budżetowych systemach. Terminal głośnikowy na szpilki działa z pomocą sprężynek. Wystarczy nacisnąć zaślepkę, która podniesie się z oporem – tak naciągamy sprężynę. W miejsce otworu wkładamy kabel lub wtyk szpilkę, puszczamy zaślepkę a ta zaciska się na kablu lub szpilce.

 

Zaciski

 

Montaż kabla głośnikowego w tym wtyku odbywa się identycznie jak w przypadku wtyków bananowych (patrz instrukcja powyżej). Szpilki polecamy zazwyczaj do głośników o mniejszej mocy ze względu na ich najmniejszą powierzchnię styku z gniazdem głośnikowym. Nie polecamy do systemów wymagających dużej mocy.

 

Wtyki

 

Wtyk typu widełki Widełki to wtyki często stosowane w droższych systemach audio. Stosowane są w gniazdach głośnikowych, gdzie istnieje możliwość umieszczenia wideł pod nakrętką. Wówczas dokręcając nakrętkę zaciskamy tym samym widełki. Większość widełek montujemy na zacisk z kablem głośnikowym. Kabel głośnikowy przeprowadzamy przez otwór widełek i kombinerkami zaciskamy fragment w którym spoczywa kabel. Dużo osób po założeniu widełek zalewa końcówkę kabla cyną, by dodatkowo zabezpieczyć trzymanie kabla w widełkach. Istnieje również rodzaj widełek montowany na standardowe śrubki – znane z wtyków bananowych (instruktaż powyżej).

 

Widły głośnikowe  

 

UWAGA: Przed zakupem sprzętu warto upewnić się, jakie wejścia i wyjścia głośnikowe posiada. Często producenci taniego sprzętu stosują niespotykane nigdzie indziej złącza dla kabli. To uniemożliwia w przyszłości podłączenie innego sprzętu. Co więcej, w przypadku awarii kabla bardzo często nie ma możliwości dokupienia zamiennika, ponieważ firma zaprzestała produkcji danego urządzenia.

 

Sprawdź więcej produktów  tej kategorii - Wtyki głośnikowe

 

Wtyki