Panasonic DMP-UB900 - test, recenzja, opinie

Do oficjalnego wprowadzenia do sprzedaży pierwszych odtwarzaczy Blu-ray Ultra HD 4K zostało coraz mniej. Zapowiedzi autorów nowego standardu sprawiają, że fani dobrej klasy obrazu odliczają czas. Tymczasem portal What Hi-Fi zamieścił pierwszą recenzję odtwarzacza tej klasy, Panasonic DMP-BD900. Jej obszernych, przetłumaczonych fragmentów nie mogło zabraknąć na RMS.pl.

Panasonic DMP-UB900 - test, recenzja, opinie

Jest dokładnie taki, jak odtwarzacz Blu-ray, z tym że odtwarza płyty Ultra HD Blu-ray. Obraz wyjściowy wyświetlany jest w rozdzielczości 3840x2160p, dodatkowe atrakcje zapewnia tryb HDR (high dynamic range). Ilość klatek wyświetlanych na sekundę dochodzi do 60, jasność waha się pomiędzy 1000 a 10.000 nitów (1 nit to równowartość światła świecy). Do tego urządzenie obsługuje bardzo szeroką paletę kolorów BT.2020.

Z wyobraźnią rozbudzoną opisami technologii UHD Blu-ray, oczekiwaliśmy zapowiedzi ery kosmicznej... Okazało się jednak, że w rzeczywistości DMP-UB900 wygląda, jak „zwykły” odtwarzacz Blu-ray. Może jest delikatnie wyższy, ale standard wykonania się nie zmienił.
Panasonic DMP-UB900 - test, recenzja, opinie
Za klapką umieszczoną na frontowym panelu ukryto wejścia ukazujące możliwości nowego odtwarzacza, a więc kieszeń na dyski, slot kart SD (obsługujący SDXC) oraz port USB. What Hi-Fi? odnotowuje również, że DMP-UB900 to pierwszy odtwarzacz Blu-ray UHD oficjalnie certyfikowany przez THX, o czym informuje logo firmy na panelu przednim.

Wyjścia audio są kompletne. Sekcja analogowa obejmuje 2-kanałowy oraz 7.1-kanałowy zestaw złącz RCA, w sekcji cyfrowej znajdziemy – standardowo – wyjścia optyczne oraz koaksjalne. Zainstalowany przetwornik C/A jest w stanie obsłużyć pliki hi-res w jakości do 32-bit/192kHz., w tym formaty DSD, ALAC, FLAC, AAC, WAV i WMA. Ciekawostką są 2 wyjścia HDMI, z czego jedno z nich obsługuje tylko dźwięk, bez sygnału video. Rozbudowane funkcje sieciowe pozwalają na podłączenie kabla ethernet lub skorzystanie z wbudowanego modułu Wi-Fi.
Panasonic DMP-UB900 - test, recenzja, opinie
Specyfikacja techniczna jest tylko wstępem do realnych możliwości odtwarzacza. Czy warto było czekać? What Hi-Fi? twierdzi, że tak. Za materiał doświadczalny posłużył najnowszy Mad Max, gigant tegorocznych Oscarów.

Zaczęliśmy od kolorów. Tak, kolorów... Mad Max jest znany z nasyconych barw, ale to, co zobaczyliśmy, bije wszelkie rekordy. Te odcienie są całkowicie spektakularne. Płomienie wywoływane przez eksplozje są tak intensywne, że wyglądają niebezpiecznie. Jasne pomarańcze pustyni oraz głęboki błękit nieba są zniewalające. I nigdy nie wyglądają jaskrawo i odpustowo, jak nieraz możemy to zobaczyć w niektórych „nadzwyczajnych” trybach działania telewizorów.

blu ray
Tak duży dynamizm kolorów jest możliwy do osiągnięcia dzięki wyjątkowemu kontrastowi. Jasne przestrzenie – światło słoneczne przesuwające się po dachu ciężarówki – są wystarczająco intensywne, by sprawić, że zaczniesz mrużyć oczy. W tej samej scenie DMP-UB900 pokazuje olbrzymią ilość detali w ciemniejszych przestrzeniach, jak brud na podwoziu tej samej ciężarówki.
Panasonic DMP-UB900 - test, recenzja, opinie
Sprzedaż nowego Blu-raya Panasonica ma wystartować w kwietniu. Pierwsze wrażenia, jakie da się wyczytać z recenzji What Hi-Fi? mówią jasno, że jest na co czekać. Pytanie brzmi, jak wielu konsumentów będzie w stanie zdecydować się na tak duży wydatek. Bo żaden odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD – jak każda nowa technologia – na pewno tani nie będzie.
Cena i specyfikacja Panasonic DMP-UB900 w sklep.RMS.pl

Pełen tekst recenzji w portalu What Hi-Fi?
Panasonic DMP-UB900 - test, recenzja, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kino domowe