Ranking gramofonów do 2000zł

 
Słuchawki bezprzewodowe - ranking RMS.pl i Ceneo.pl
Autor: zespół RMS.pl

Portal What Hi-Fi? opublikował listę pięciu najciekawszych niskobudżetowych gramofonów. W rankingu pojawiły się urządzenia, których cena zaczyna się już na poziomie 890zł - zdaniem autorów artykułu, absolutnym minimum, jakie należy wydać na dobrej jakości zestaw. To godny uwagi drogowskaz dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem przygody z czarną płytą.

Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem.

Pro-Ject Elemental

 

Elemental to - jak sama nazwa wskazuje - najbardziej podstawowy model z szerokiej oferty Pro-Jecta. Gramofony tej marki konsekwentnie otrzymywały najwyższe oceny w recenzjach serwisu What Hi-Fi, dobre opinie zbierały też w polskiej prasie.

Prostota konstrukcji łączy się tu z wysoką jakością wykorzystanych elementów, dla których ciężko znaleźć konkurencję na tym poziomie cenowym. Na podłużnej platformie centralnie umiejscowiono talerz, a na skrajach silnik oraz ramię – fabrycznie ustawione i dopasowane do zainstalowanej wkładki Ortofon OM 10. Gramofon jest fabrycznie skalibrowany, co oznacza, że chwilę po rozpakowaniu można już szukać opakowań z nagraniami. Świetny, godny polecenia zestaw na początek, charakteryzujący się wyjątkowo dobrą relacją jakości do ceny.

 

Pro-Ject Essential III

Kolejny przedstawiciel Pro-Jecta na liście. To powrót do klasycznej konstrukcji. Napęd paskowy, wykonany z MDF talerz, aluminiowe ramię i wyjątkowo cicho pracujący silniczek. Można wybierać spośród trzech wersji kolorystycznych: czarnej, białej i czerwonej.

Pro-Ject Essential III charakteryzuje się przejrzystym, precyzyjnym brzmieniem, dobrze oddaje detale. Dźwięk nie jest przejaskrawiony i wyostrzony, bardzo dobrze oddaje klimat analogu.
 

Onkyo cp1050 

Onkyo CP-1050

Onkyo CP-1050 został zaprojektowany z myślą o miłośnikach muzyki po raz pierwszy lub na nowo odkrywających magię analogowego brzmienia. Jest wyposażony w wyjątkowo delikatny silnik bezpośredni o niskim momencie obrotowym, charakteryzujący się bardzo cichą pracą. CP-1050 jest w stanie pracować z prędkością 33 i 1/3 oraz 45 RPM. W zestawie adapter dla płyt 7-calowych
 

 

Rega Planar 1

Rega to firma, która od początku swojej działalności, czyli od 1973 roku zajmuje się projektowaniem oraz produkcją gramofonów. Ponad 40-letnie doświadczenie procentuje. Brytyjski producent słynie bowiem z docenianych przez klientów modeli, których nie wymienia zbyt często.

Rega Planar 1 zaprezentowany został w lipcu 2016 roku. Zarówno obecny model, jak też poprzednie słyną z minimalistycznego wyglądu. Nie uświadczymy tutaj niepotrzebnych ozdobników czy zbędnych elementów. Dzięki temu całość prezentuje się prosto, lecz stylowo i elegancko. Gramofon oferowany jest w dwóch kolorach – czarnym i białym. Obie wersje lakierowane są na wysoki połysk.

Napęd gramofonu stanowi synchroniczny silnik 24V. Rozwiązanie to, przejęte z droższych konstrukcji ma na celu ograniczenie wibracji oraz większą precyzję obrotów. Rega Planar 1 posiada nowe ramię gramofonowe. Konstrukcja o symbolu RB110 posiada automatyczny antyskating. Dzięki temu użytkownik może ustawić je w kilka sekund po wyjęciu z pudełka. Przed odsłuchem należy jedynie założyć przeciwwagę i dosunąć ją do ogranicznika w tylnej części ramienia.

Bardzo ciekawa jest filozofia firmy odnośnie konstrukcji plinty urządzeń.. Otóż Rega słynie z wytwarzania plint w swoich gramofonach z możliwie najlżejszych materiałów, co odróżnia ją od większości producentów. Zdaniem producenta, ciężkie obudowy pochłaniające rezonanse pochłaniają również część wrażeń dźwiękowych. Trudno jednoznacznie ocenić, która koncepcja jest słuszna.

A co gramofon ma do zaoferowania podczas odsłuchu? Przede wszystkim zwartość brzmienia i dużą dynamikę. To odczujemy już po krótkim odsłuchu. Średnica w przypadku Regi Planar 1 odgrywa dużą rolę, nie jest jednak przesadnie wyeksponowania. Są to główne cechy, które odróżniają brzmienie gramofonu Planar 1 od delikatności oferowanej przez Pro-Jecta.


 

Ranking gramofonów do 1600zł

 

Warto dopłacić do:

Pro-Ject Debut Carbon DC

Ostatnie miejsce na liście udowadnia bogactwo oferty Pro-Jecta. Debut Carbon DC został nagrodzony przez EISA w 2012/2013. To - zdaniem redakcji What Hi-Fi jedna z najbardziej udanych wersji modelu Carbon od lat.

Gramofon jest już wstępnie skalibrowany. Do zadań użytkownika należy jedynie usunięcie zabezpieczeń transportowych, założenie paska napędowego oraz umieszczenie talerza. Zalecamy również sprawdzenie, czy nacisk igły jest odpowiedni.

Dużą zaletą jest superlekkie, mocne ramię wykonane z włókna węglowego (stosowanego w znacznie droższych gramofonach). Silnik odznacza się dość dużą precyzją, jak na swoją klasę cenową. Pod względem brzmieniowym postawiono na przejrzystość i czystość. Wykończenie lakierem na wysoki połysk dostępne jest w aż siedmiu kolorach.

 

 

Zobacz ranking w serwisie What Hi-Fi

gramofony i akcesoria

Ranking gramofonów do 1600zł

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Gramofon