Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część III - Polk Audio Hampden

Po przeglądzie popularnych systemów multiroom rozpoczynamy serię recenzji głośników komputerowych. Na łamach portalu pojawią się testy takich produktów, jak Definitive Technology Incline czy Polk Audio Hampden. Do przeczytania recenzji tego ostatniego zapraszamy Państwa już dziś.

Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część III - Polk Audio Hampden 

Test głośników komputerowych - Polk Audio Hampden
Autor: redakcja RMS.pl 

Część I - Definitive Technology Incline
Część II - Harman Kardon Nova
Część IV - Jamo P404


Budowa
Polk Audio Hampden to najbardziej kontrowersyjne wizualnie minikolumny 2.0 niniejszego testu. Miejcie jednak na uwadze, że to rzecz subiektywna, jednym się mogą bardzo podobać, a inni poczują do nich nieukrywany wstręt. Te skrzynki prezentują się osobliwie, nieco staromodnie, ale coś z pewnością w sobie mają. Ich obudowa jest wykonana po części z drewnopodobnego tworzywa, które nie jest tylko naklejką je imitującą. Tył, brązowe elementy na froncie oraz on sam są plastikowe, połyskliwe. Poszczególne elementy są do siebie dobrze dopasowane, nic nie odstaje i nie trzeszczy. Choć niektórym mogą się nie spodobać np. wkręty spajające dolną i górną część brązowej listwy z tą boczną. Podobnie będzie z kolorystyką, niektórzy życzyliby sobie produkt np. w całości czarny. Ale nie można mieć wszystkiego! Model Hampden jest nieco mniejszy niż Incline, choć nieznacznie głębszy.


Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część III - Polk Audio Hampden 

Polk Audio Hampden jest konstrukcją dwudrożną. Pasmo jest dzielone pomiędzy szerokopasmowym, nisko-średnio-tonowym przetwornikiem z twardym zawieszeniem oraz blisko 12-centymetrową membraną polipropylenową, a jednocalowym tweeterem z jedwabną kopułką. Obudowa jest wentylowana na samym dole. Ponieważ produkt jest lekko pochylony do tyłu, widać kwadratową szczelinę basrefleksu, która intensywnie pracuje podczas odsłuchu. Zaleca się zatem uprzątnięcie biurka przed umiejscowieniem satelit na nim.

kolumny aktywne sklep rms.pl

Front modelu Hampden jest przyozdobiony logo producenta. Jak na zestaw 2.0 przystało, kluczową elektronikę zamontowano na prawej kolumnie. Na jej froncie widać małą szybkę, za którą widać cyfry. Są naniesione na analogowe pokrętło regulacji głośności, do którego użytkownik ma dostęp z boku. ten element pełni też rolę włącznika urządzenia. Pod nim jest guzik, za pomocą którego wybiera się rodzaj wejścia. Za szybką są trzy diody, sygnalizują to aktualnie wykorzystywane. Słuchacz może połączyć się z zestawem za pomocą modułu Bluetooth z technologią aptX, wejścia pomocniczego (AUX) lub podłączyć Hampden do komputera dzięki wejściu w standardzie USB typu B. Przewody sygnałowe są nietypowe, płaskie, czteropinowe. Ciężko je wymienić, ale na szczęście kabel dołączony do zestawu jest naprawdę solidny.


Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część III - Polk Audio Hampden 

Brzmienie
Polk Audio Hampden to kolejne bardzo pozytywne zaskoczenie. Dźwięk wydobywający się z tych skromnych pudełeczek jest nadspodziewanie wielki. Równowaga tonalna nie jest pierwszoligowa, choć nie musi być, o ile w brzmieniu nie ma wpadek. Skraje pasma w Hampden są lekko podbite, to się słyszy praktycznie natychmiast. Najniższy bas jest słyszalny, obecny. Jego wyższe składowe są delikatnie za bardzo podbite, co przekłada się na dynamikę, choć jeszcze nie na dudnienie. Soprany też wystają ponad resztę pasma, jest ich naprawdę dużo, co wpływa na analityczność przekazu, choć praktyka pokazuje, że dźwięk Hampden nie męczy.


Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część III - Polk Audio Hampden


Barwa dźwięku w produkcie Polk Audio jest umiarkowana, wyrównana. Przekaz nie jest ani wysuszony, ani za bardzo owalny i ciepły. Brzmienie jest należycie dociążone, już po kilku minutach czuć siłę przekazu. Jest lekko zaokrąglony, nie kaleczy uszu, nie jest sterylny. Choć uczciwie trzeba przyznać, że Hampden bliżej do analitycznej aniżeli ocieplonej strony mocy, to dość transparentne skrzynki. Kolejnym pozytywnym aspektem jest przestrzeń. Ani odrobinę nie ustępuje tej oferowanej przez Incline, momentami sprawia wrażenie większej, lepiej napowietrzonej, ale jednocześnie podaje część instrumentów bliżej odbiorcy. Najprościej określić, że Incline oferuje przekaz spokojny i wyrównany, a Hampden - żywy, obecny i angażujący. Drugi model ma też świetną rozdzielczość, pomimo podwyższonej analityczności ani przez moment nie ma się wrażenia, że jest chaotycznie. 

 

Cena i specyfikacja Polk Audio Hampden w sklepie RMS.pl


Głośniki komputerowe - test, recenzja, opinie. Część III - Polk Audio Hampden