Polk Audio Hampden - test, recenzje, opinie

W serwisie Benchmark.pl pojawił się atrakcyjnie wykonany – okraszony filmem i dużą ilością zdjęć – test głośników komputerowych Polk Audio Hampden. Aktywne kolumny, umieszczone w eleganckich, retro-stylizowanych obudowach okazały się bardzo żywym, energicznym i angażującym przekaźnikiem muzyki... I nie tylko. Fragmenty recenzji już dziś w RMS.pl.

Polk Audio Hampden - test, recenzje, opinie

Polk Audio Hampden to zestaw dwóch kolumn aktywnych, wyprodukowanych z myślą o podłączeniu ich do komputera. Główny układ konwersji C/A umieszczony jest za wejściem USB-B, pozwalającym ominąć niskiej jakości przetworniki DAC montowane w komputerach. Oprócz tego do Hampdenów podłączymy inne źródła wejściem analogowym jack 3,5mm. Głośniki wyposażone są też w odbiornik Bluetooth z apt-X, dzięki czemu mogą przyjmować sygnał bezprzewodowo ze smartfonów i tabletów.

Polk Audio Hampden odznaczają się minimalistycznym stylem retro. Mają solidne drewniane obudowy, wykończone naturalnym fornirem z drewna tekowego. Jedynie przód i tył obudowy wykonane zostały z tworzywa sztucznego (bardzo dobrej jakości). Zestaw Hampden zdecydowanie należy do najładniejszych i najlepiej wykonanych jakie mieliśmy przyjemność testować. Jest to zdecydowanie najwyższa liga wśród głośników komputerowych.
Polk Audio Hampden - test, recenzje, opinie

Ściana frontowa obu kolumn została otoczona ciemną ramką z zaokrąglonymi rogami. Oprócz funkcji estetycznej stanowi ona podstawę kolumienek - unosi przednią część i pozwala "oddychać" otworowi bass reflex.

Hampdeny korzystają z 1-calowej kopułki wysokotonowej znanej z serii kolumn RTi oraz 4,5-calowych głośników średnioniskotonowych, wykonanych w firmowej technologii Dynamic Balance. Każdy z przetworników napędzany jest oddzielnym wzmacniaczem w klasie D, dzięki czemu można było zrezygnować ze zwrotnic głośnikowych.
Polk Audio Hampden - test, recenzje, opinie

Dużą zaletą opisywanego zestawu jest bezproblemowa obsługa oraz aplikacja Polk DJ Stream, umożliwiająca bezprzewodowe łączenie z Hampdenami nawet do 4 smartfonów. Idealne rozwiązanie na imprezę.

W trakcie testu bez żadnych problemów udało mi się odtwarzać dźwięk przez USB z laptopa działającego pod kontrolą Windowsa 10 oraz komputera stacjonarnego z Ubuntu 15.10. W obu przypadkach nie była wymagana jakakolwiek dodatkowa instalacja sterowników. Parowanie Hampden z urządzeniami Bluetooth jest bardzo szybkie. Wystarczy tylko odnaleźć głośniki na liście urządzeń i się z nimi połączyć. Żaden kod nie jest wymagany.
Polk Audio Hampden - test, recenzje, opinie

Brzmienie Hampdenów przetestowano na szerokiej palecie utworów, w skład której wchodziły dokonania Led Zeppelin, Michaela Jacksona czy Rammstein. Wszystkie pliki były skompresowane w bezstratnej jakości flac lub alac.

kolumny
Kolumny grają w wyjątkowo bezpośredni, energiczny oraz angażujący sposób. W charakterystyce brzmienia Hampden wyróżniają się przede wszystkim dwie cechy: jasne, czyste oraz czytelne tony wysokie oraz wibrujący, ciepły bas, który potrafi zejść zadziwiająco nisko.
Polk Audio Hampden - test, recenzje, opinie

Interesującym elementem, nieobecnym w większości recenzji sprzętowych, jest opis charakterystyki brzmieniowej w konkretnych utworach ze zróżnicowanych stron sceny muzycznej. Bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające o wiele lepiej – jeśli można tak powiedzieć - „wyobrazić sobie” brzmienie zestawu Hampden. W każdym utworze recenzent zwrócił uwagę na wysoką klasę basu, jaką prezentowały głośniki Polk Audio. Najwięcej superlatyw jednak otrzymał, w nawiązaniu do Harder Better Faster Daft Punk.

Nie tylko w utworze „Harder Better Faster”, lecz również w innych piosenkach z gatunku muzyki elektronicznej można się w pełni przekonać jak dobrym dźwiękiem cechuje się Polk Audio Hampden. Mamy tutaj dosłownie wszystko: miękkie, niskie, głębokie basy, czyste, szczegółowe tony średnie oraz wokale, a także jasną, klarowną górę pasma. Dynamika imponuje. Scena staje się szersza i zyskuje więcej powietrza.
Polk Audio Hampden - test, recenzje, opinie

Największym elementem zaporowym w przypadku Polk Audio Hampden jest cena, dość wysoka jak na głośniki biurkowe – 1995zł. Nie ma sensu tego ukrywać - 1995 zł za niewielkie głośniki w systemie 2.0 jest bardzo dużą kwotą dla przeciętnej osoby. Faktem jednak jest, że za design oraz ekskluzywność się płaci, a Polk Audio Hampden są wyjątkowo ładne i wyjątkowo dobrze grają. Decyzja o zakupie może być trudna, ale jeśli się na te głośniki zdecydujecie, to raczej nie będziecie żałować.
Cena i specyfikacja Polk Audio Hampden w sklep.RMS.pl
Pełen tekst recenzji w portalu Benchmark.pl

Polk Audio Hampden - test, recenzje, opinie