Test głośników instalacyjnych. Część I: przedział cenowy 200-500zł

Głośniki instalacyjne to temat, który stosunkowo rzadko porusza się w prasie, niemniej rzadko robi się także testy tego typu produktów – w przeciwieństwie np. do kolumn podłogowych. Jak zatem mamy wybrać głośnik instalacyjny odpowiedni dla nas? Z chęci pomocy zainteresowanym tym tematem, zabrałem się do testu porównawczego najpopularniejszych produktów dostępnych w naszej ofercie. Dwa najważniejsze kryteria, którymi będę się kierować to: jak głośnik gra w filmach oraz w muzyce.
Przegląd głośników instalacyjnych. Część I: przedział cenowy 200-500zł.

Przegląd głośników instalacyjnych. Część II: przedział cenowy 500-1000zł.

Autor: Redakcja RMS.pl

Z uwagi na szeroką ofertę oraz rozpiętość cenową pierwsze porównanie dotyczyć będzie przedziału cenowego 200-500zł. W kolejnym tygodniu przeanalizuję produkty w granicach 500-1000zł. A więc zaczynamy!

Na warsztat porównawczy bierzemy dzisiaj: 
Monitor Audio CPC120
ArtSound MDC 64
ArtSound MDC650
ArtSound MDC401

Po rozpakowaniu i przygotowaniu produktów w każdym z nich znajdujemy kilka wspólnych akcesoriów. Po pierwsze wszystkie głośniki mają do dyspozycji białe maskownice – jedne głośniki metalowe, inne plastikowe, które w razie potrzeby możemy zdjąć i pomalować na kolor sufitu lub ściany. Po drugie każdy z głośników wewnątrz opakowania oferuje szablon montażowy, przy pomocy którego wytniemy otwory np. w płycie kartonowo-gipsowej lub w litej ścianie, do której to będą mocowane nasze głośniki. Temat montażu i instalacji zgłębimy w późniejszym czasie, a na razie przystępujemy do podpinania głośników.

Monitor Audio CPC120

Bez problemu głośnik sprawdza się w filmach, można go również polecić np. do słuchania radia w kuchni lub do cichego słuchania muzyki w tle w mniejszych pomieszczeniach. Jak gra Monitor Audio CPC 120? Przede wszystkim po przesiadce z Tagi otrzymujemy więcej wysokich tonów i dużo większą przestrzenność. Dźwięk już nie jest słyszalny w oddali za głośnikiem, ale wysuwa się sporo bliżej. Niestety ze względu na małą średnicę głośnika dalej może nam brakować niskich tonów.

To najmniejszy z testowanych dzisiaj głośników, o średnicy zaledwie 8cm i głębokości montażu 9,6cm. Swoimi gabarytami i budową podsuwa nam na myśl, że idealnie sprawdzi się jako głośnik do montażu w zabudowie kuchennej tuż obok oświetlenia blatu, o tym samym wyglądzie i rozmiarach. Żeby ułatwić powyższe dopasowanie producent daje nam wybór wśród 4 wersji kolorystycznych: stalowej, białej, chromowanej i złotej.


ArtSound MDC 64

 

 


Wrażenia brzmieniowe podobne do tych z Tagi TCW100R. Dźwięk wycofany, brak basu, nieco lepiej radzi sobie natomiast z pasmem i zagrał większą ilością dźwięków. Jako najidealniejsze zastosowanie dla tego głośnika wybrałbym małe łazienki. Tam sprawdzą się najlepiej.


MDC64 to wodoodporny głośnik belgijskiej firmy Artsound specjalizującej się w produktach dedykowanych do instalacji. Ma niewielką średnicę 18cm i 8,3cm głębokości montażu. Żeby uodpornić głośnik na szkodliwe działanie wody i pary wodnej zamiast metalowej maskownicy posiada plastikową, która według zapewnień producenta dużo lepiej znosi takie warunki. Zaskoczyłem się również zawartością opakowania, gdzie poza samym głośnikiem znajdujemy kilka metrów kabla połączeniowego, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością.
głośniki instalacyjne sklep rms.plArtSound MDC650

Tutaj mam spory problem z opisaniem głośnika. Właściwie mógłbym skopiować opis z Tagi i w niczym bym się nie mijał z prawdą – ponieważ różnic pomiędzy tymi konstrukcjami praktycznie nie ma. Kropka w kropkę brzmieniem – zapewne tylko audiofil wyłapałby subtelne różnice. Budowa oparta na tej samej zasadzie dwóch głośników wysokotonowych i jednego średnio -niskotonowego. Taga natomiast ma lepsze złącza do kabli głośnikowych i to tyle co należałoby o MDC650 napisać.


ArtSound MDC401 

Po wyjęciu z pudełka miłe zaskoczenie – dostajemy najsolidniej skonstruowany głośnik ze świetnie spasowanymi materiałami. Ładniej prezentuje się jego front, co chyba jest najważniejsze w salonach, gdzie moglibyśmy taki głośnik powiesić. Belgijska marka ArtSound już na dobre zakorzeniła się na naszym rynku – producent poza dobrze znanymi już zestawami stereo i kina domowego oferuje również głośniki instalacyjne do zabudowy. Jak są zbudowane i jak grają... zaraz się przekonamy.

Jak gra MDC401? Po pierwsze bardzo przestrzennie – dźwięki zalewają cały pokój. Po drugie ma on bardzo wysoką kulturę pracy, styl który nie męczy w odsłuchu i daje dużo przyjemności ze słuchania muzyki. Dobry bas – precyzyjny, odpowiednio dopasowany do muzyki, by nie przyćmiewać pozostałych dźwięków.

Jedynym minusem tej konstrukcji mógłby być terminal głośnikowy, na którym faktycznie odrobinę zaoszczędzono, jednak czy to ważne, skoro głośnik ten podpina się raz na długie lata do zabudowy sufitowej. Niemniej jednak za to -1 punkt.

Podium medalowe i punktacja Na podstawie zebranych wcześniej obserwacji i wrażeń muzycznych zestawienie naszym zdaniem powinno wyglądać następująco:

miejsce 1 - ArtSound MDC401 – 9/10 punktów
miejsce 2 - ArtSound MDC650 – 6,5/10 punktów 
miejsce 3 - Monitor Audio CPC120 – 6 punktów
miejsce 4 - ArtSound MDC 64 – 4 punkty


A na koniec zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego, który pokazuje jak zamontować głośnik instalacyjny.