Yamaha RX-A1030 - test, recenzja, opinie


Amplituner kina domowego Yamaha RX-A1030 został przetestowany przez redakcję What HiFi. Porównywano go do konkurencyjnych amplitunerów marek Denon i Pioneer, przy których wypadł bardzo dobrze, jednak spodziewano się po nim nieco więcej.  
Recenzent był pod wrażeniem mocy i precyzyjności generowanych dźwięków w trybie wielokanałowym. Soundtrack z Skyfall zapisany w formacie DTS-HD Master Audio 5.1 wybrzmiał genialnie, dokładnie projektując wszelkie odgłosy strzałów, uderzeń i temu podobnych, a przy tym kreując fantastyczną szeroką scenę. Jednocześnie mocny, głęboki bas znakomicie uzupełniał dół pasma, dzięki czemu odgłosy motorów z filmu były odpowiednio agresywne. Jednak zauważono, że w porównaniu do Pioneer'a SC-LX57, Yamaha zagrała nieco mniej subtelniej, natomiast lepiej w górnym paśmie niż ostry Denon AVR-X4000.


RX-A1030 oceniono, także pod kątem topowego modelu RX-A3030 (zdobywcy nagrody Best Buy 2013). Tutaj zabrakło jedynie odczucia wielkiej kinowej sali, której można by się spodziewać po urządzeniu Yamachy. What HiFi docenił solidną i wytrzymałą obudowę amplitunera, czysty panel przedni, czytelny wyświetlacz oraz mnogość złącz, w których gronie nie zabrakło gniazd cyfrowych ośmiu HDMI obsługujących rozdzielczości Ultra HD i 3D, czy też sporej ilości złącz analogowych.

amplituner kina domowego sklep rms.pl
Redakcji szczególnie przypadła do gustu aplikacja sterowania przeznaczona na tablety i smartfony, sprawiająca, że obsługa Yamahy to czysta przyjemność. Także konfiguracja oraz automatyczna kalibracja amplitunera nie sprawia trudności, a efekt jest zadowalający.


Podsumowując Yamaha RX-A1030, jak na swoją klasę gra bardzo dobrze. Ze swoim ciepłym, energetycznym brzmieniem jest godna polecenia. Jednak w porównaniu do rywali z tej samej półki zabrakło nieco dokładności i mocy. Ostatecznie przyznano jej 4/5 gwiazdek.
Cena i specyfikacja Yamaha RX-A1030


 

<