Yamaha RX-A1040 - test, recenzja, opinie

Na portalu What Hi-Fi? pojawiła się recenzja amplitunera Yamahy z topowej serii Aventage. Model RX-A1040 otrzymał wiele pochwał. Już na wstępie czytamy jednak gorzkie: "Yamaha RX-A1040 wpasowuje się w mocną, muskularną formę, ale jak na 7-kanałowy wzmacniacz za 1000 funtów szterlingów daje nieco mniej, niż się spodziewaliśmy od Yamahy". Dlaczego? Zobaczcie sami.

Yamaha RX-A1040

Yamaha RX-A1040 gra mocno - zarówno w filmach, jak i w muzyce. "Eksplozje są duże, głośne i mają w sobie mięsiste uderzenie, podczas gdy wystrzały są spięte i kłujące. Dźwięk nie traci na detalach, nawet gdy metaliczne odgłosy brzmią ostro. Wokale są jasne i czytelne, a dialogi nie gubią się pomiędzy intensywnymi scenami akcji. (...) Yamaha sprawia, że muzyka Beyonce, nawet jeśli nagranie nie jest szczególnie finezyjne ani precyzyjne, staje się ekscytująca. To, co zaskakuje, to agresja, z jaką gra RX-A1040. Wybuchy i uderzenia są odgrywane z dużo większą mocą, niż oczekiwaliśmy (...). Do tej pory oprócz tego mocnego charakteru, amplitunery Yamahy zawsze cieszyły dużą dozą subtelności, świetnym wyczuciem skali i wyjątkowo precyzyjnym dźwiękiem". Tym razem tego zabrakło.

Yamaha RX-A1040

amplitunery kina domowego sklep rms.pl

Budowa i funkcjonalność zbierają jednak pochwały. "RX-A1040 posiada solidną, sztywną obudowę, o nieskazitelnym (dostępnym w czarnej lub tytanowej wersji) wykończeniu. Aluminiowy front jest starannie wykonany i elegancki, a przyciski i różne złącza są ukryte pod panelem. Wyświetlacz jest czytelny, nawet z większej odległości. (...) Menu aplikacji sterującej jest jasne i łatwe w obsłudze. Darmowa dla systemów iOS i urządzeń z Androidem, posiada przyjemnie wykonany interfejs z kolorowymi ikonami i grafikami, które przeprowadzają użytkownika przez wszystkie funkcje RX-A1040." Yamaha RX-A1040

"Jak oczekiwaliśmy, RX-A1040 jest hojnie wyposażony w różnego rodzaju funkcjonalności. 8 wejść HDMI i 2 wyjścia - wszystkie obsługujące najnowszy standard HDMI 2.0 - są w stanie podnosić jakość źródeł 4K Ultra HD, tak samo, jak filmów 3D. Nawet jeśli jednak nie posiadasz systemu AV wyposażonego w HDMI, Yamaha oferuje pełny zestaw złącz analogowych, w tym 5 kompozytowych i 3 komponentowe wejścia."
Podsumowując, nawet jeśli są pewne zastrzeżenia, "mięsiste brzmienie i mnogość funkcjonalności sprawia, że to wciąż dobry, jeśli nie świetny, amplituner". Tym bardziej, że w sklepie RMS.pl kosztuje on sporo mniej, niż 1000 funtów szterlingów.

Przeczytaj całą recenzję w portalu What Hi Fi?

Cena i specyfikacja Yamaha RX-A1040 w sklepie RMS.pl
Yamaha RX-A1040

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Amplituner