Kino domowe w ogrodzie (kino ogrodowe)
 

Temat kina domowego stał się na tyle popularny, iż jego posiadanie w domu jest już praktycznie standardem. Nikogo już nie dziwi profesjonalny sprzęt audio-video zabudowany w salce kinowej – pomieszczeniu wydzielonym tylko do tego celu (co najwyżej generuje zazdrość). Tak bardzo wsiąkliśmy w dobrą jakość muzyki i perfekcyjny obraz w filmach, że chwilowa rezygnacja z tej wygody przyprawia nas o wyraźne zmęczenie jakością np. samych głośniczków zintegrowanych w telewizorze.  


Kino domowe w ogrodzie – kino ogrodowe Autor: Redakcja RMS.pl 
Idąc dalej tym tropem, a poszukując pomysłu na doskonały relaks coraz popularniejsze staje się kino domowe w ogrodzie tzw. „kino ogrodowe”. 

Sam pomysł na kino pod chmurką zrodził się około 80 lat temu w Stanach Zjednoczonych i było to kino samochodowe. Idea kina samochodowego tak się spodobała wszystkim, że do tej pory wszystkim takim imprezom towarzyszy parking pełen samochodów. Do polski temat ten trafił stosunkowo późno i pierwsze takie kino uruchomiono w roku 1994 w Warszawie, a samo wydarzenie spowodowało nie tylko zapchanie parkingu, ale również okolicznych uliczek dojazdowych. Wraz z popularyzacją projektorów, ekranów projekcyjnych i głośników zewnętrznych takie kino pod chmurką może sobie zrobić każdy z nas. Koszty nie są tak duże, jak mogłyby się wydawać, a przy stosunkowo małym nakładzie sił oraz ingerencji w dom i ogród możemy sobie z tym bez problemu poradzić. 

Jak to wygląda? Na zewnątrz, tak samo jak i wewnątrz pomieszczenia potrzebny będzie ekran projekcyjny, projektor i głośniki, wygodne fotele lub koc rozścielony na trawie z koszykiem piknikowym i butelką wina. Ale do rzeczy. 
Ekran projekcyjny Po pierwsze skupmy się na tym, co będzie nam służyć jako powierzchnia projekcyjna. W najtańszej opcji może być to biała lub jasnoszara ściana domu. To na nią możemy skierować projektor. To rozwiązanie jest najtańsze, ale niestety mało skuteczne z uwagi na fakt, że większość naszych elewacji nie jest powierzchnią płaską. Ściany zewnętrzne przeważnie mają różne struktury, które zdeformują obraz. W dodatku nie są pomalowane farbą projekcyjną, przez co stracimy na nasyceniu barw. Znakomity jest za to koszt tej metody – 0zł. 


Sam temat ekranu projekcyjnego możemy potraktować również w sposób bardziej przenośny, kupując jego wersję na statywie lub ramie, którą możemy złożyć. Tutaj również bez problemu znajdziemy nawet większe ekrany około 4 metrów szerokości. 


Ekrany przenośne 


Koszt ekranów projekcyjnych jest uzależniony od kilku czynników: wielkości, rodzaju powierzchni projekcyjnej, elektryczny lub manualny itp. Od 200 do 6000zł.

Trzecim, bardzo dobrym rozwiązaniem, które dopiero staje się popularne w Polsce są folie projekcyjne naklejane na szyby i okna. Folia umożliwia tylną projekcję, a tym samym nie wymusza wystawiania projektora na zewnątrz. Cały sprzęt wyświetlający obraz jest bezpiecznie ulokowany w domu i nie musimy się obawiać o deszcz, czy zmienne warunki atmosferyczne. 

Folie projekcyjne naklejane na okno mają podobnie jak ekrany projekcyjne kilka powierzchni. Białe, szare, przezroczyste. Jeżeli duże okno zostało ulokowane np. w salonie, to oczywiście najpraktyczniejsza będzie folia transparentna. Jest ona odpowiednio około 25-30% droższa od folii białej czy szarej. Koszt folii do projektora to około 500-1200zł za metr kwadratowy. Bardzo podobną zasadę działania jak folia projekcyjna transparentna będzie miał ekran projekcyjny z tylną projekcją. Projektor wówczas może stać w domu i rzucać sygnał przez okno na zewnątrz. Przykład takiego ekranu projekcyjnego to np. Suprema Orion z atrybutem powierzchni REAR: 


Suprema Orion LS-Z120 Ekran projekcyjny ramowy przenośny (4:3) 243x182 
Projektor Projektor to osobny temat. Przy jego wyborze sugerujemy się przede wszystkim rozdzielczością natywną wyświetlanego obrazu (minimum to HD 720p, najlepiej Full HD 1080p, w wariancie maksymalnym 4K Ultra HD), kontrastem (im wyższy tym lepszy), jasnością, liczbą wyświetlanych kolorów. Najprościej przyjąć metodę, że im parametry i cena wyższe tym zazwyczaj lepszy projektor kupujemy. Typowe proporcje obrazu spotykane w większości filmów to 16:9, zatem nasz projektor powinien legitymować się właśnie takim natywnym formatem obrazu. Warto przy tym pamiętać, że w grę nie wchodzi żaden projektor przeznaczony do biura lub szkoły, z natywnym formatem 4:3. Projektory do tylnej projekcji nie są niczym innym jak tradycyjnymi projektorami. Po prostu są zamontowane nie przed ekranem, a za nim. 

Proszę pamiętać, że dobranie projektora względem wielkości powierzchni projekcyjnej jest niezmiernie ważne. Liczy się odległość ekranu od projektora, gabaryty pomieszczenia, bierze się pod uwagę ogniskową obiektywu. Gdy dobierzemy je nieprawidłowo względem siebie ekran nie będzie w pełni naświetlony obrazem z projektora lub odwrotnie. Dobór konkretnych elementów należy pozostawić w rękach profesjonalnego instalatora. 

kolumny kina domowego sklep rms.pl

Nie istnieją natomiast projektory kina domowego zewnętrzne. Przynajmniej nie od zastosowań typowo prywatnych, co wiąże się także ze ceną produktu. Stąd najlepsze rozwiązanie to projektor wewnątrz domu i projekcja tylna. 


JVC DLA-X55 RWE/RBE (DLAX55) Projektor do kina domowego 3D o rozdzielczości 4K Ultra High Definition 

 

 


Nagłośnienie zewnętrzne Głośniki zewnętrzne odporne na warunki atmosferyczne spotykamy nawet w co drugim nowo postawionej willi. Nie jest to temat zupełnie nowy ale odpowiednio dobrane kolumny i wzmacniacz posłużą nam również jako nagłośnienie naszego kina ogródkowego. 
Najlepiej sprawdzają się głośniki dedykowane do tego typu zastosowań np. bardzo popularne klasyczne modele sprzedaje amerykański producent Definitive Technology: Definitive Technology AW 5500 (AW5500) Głośnik zewnętrzny wodoodporny Inna propozycja od specjalistów instalacyjnych z Belgii, które będą bardziej dyskretne, np. w formie kamienia: ArtSound AS Rock Głośniki zewnętrzne mogą być również bezprzewodowe – poniżej propozycja amerykańskiego JBLa: JBL Control 2.4G AW 


Całe nagłośnienie warto przemyśleć pod kątem mocy i źródła zasilania – tutaj także najlepiej zwrócić się do profesjonalnych instalatorów – koniecznie z doświadczeniem.

 


Gwoli podsumowania: kino w ogrodzie to nowy trend wyznaczający coraz lepsze standardy naszego wypoczynku. To również świetny pomysł na imprezę ze znajomymi lub z sąsiadami, którzy zapewne będą mocno zainteresowani naszą nową instalacją w ogrodzie. 
Przykładowy zestaw, który możemy użyć do instalacji kina w ogrodzie: Projektor - Panasonic PT-AH1000E Projektor kina domowego 3D FullHD – 6799zł Ekran projekcyjny - Ekran projekcyjny przenośny (16:9) 162x92 rozwijany ręcznie Suprema Libra – 1169zł Głośniki zewnętrzne przednie - Definitive Technology AW 6500 (AW6500) – głośnik zewnętrzny wodoodporny – 3szt (dwa frontowe i centralka) – cena 3285zł Głośniki zewnętrzne tylne - Definitive Technology AW 5500 (AW5500) – głośnik zewnętrzny wodoodporny – 2szt – cena 1790zł. Łączna wartość zestawu – około 13tys zł. Bez kosztu usługi instalacyjnej oraz akcesoriów. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony