DTS:X
 


DTS oficjalnie ogłosiło wprowadzenie formatu, będącego konkurentem dla Dolby Atmos. Nowa technologia również jest oparta na obiektach dźwiękowych w przestrzeni i nosi nazwę DTS:X.

DTS:X
Podobnie jak Atmos, DTS:X nie jest wielokanałowym miksem, jak w wypadku tradycyjnych ścieżek dźwiękowych. Technologia opiera się na dużej liczbie tzw. obiektów dźwiękowych, umiejscowionych przez inżynierów dźwięku w planie 3D. Ich pozycja jest interpretowana przez amplituner, który przesyła sygnał do odpowiednich głośników. Nowa wersja będzie całkowicie wstecznie kompatybilna z istniejącymi wersjami DTS. Nowością będzie wprowadzenie kanałów sufitowych, odpowiedzialnych za odtwarzanie dźwięku płynącego "z góry". Oprócz głośników umieszczanych na suficie planowane jest wykorzystywanie zestawów głośnikowych grających do góry, aby wykorzystać odbicie fali dźwiękowej - tak, jak w przypadku Definitive Technology A60.
DTS:X

Dolby Atmos zadebiutowało w kinach, by po kilku latach trafić do domowych systemów. DTS:X ma wystartować jednocześnie w salach kinowych i zestawach kina domowego. Brenden Theater znajdujący się w Palm Hotel w Las Vegas ma być pierwszym kinem, które wykorzysta DTS:X. Następnie, opierając się na informacjach DTS, planuje się wprowadzenie go do 350 kin online w Azji do końca 2015. W USA chęć skorzystania z technologii zgłosiło 7 placówek Carmike Cinema.

DTS:X

To, co potencjalnie odróżnia DTS:X jest ujednolicenie formatu dla sal kinowych i zestawów kina domowego. Atmos wciąż potrzebuje oddzielnych miksów.

amplitunery sklep rms.pl
DTS twierdzi, że w 2015 amplitunery obsługujące nowy standard wypuszczą takie firmy, jak Denon, Marantz, Onkyo, Pioneer czy Yamaha. Ma on obsługiwać maksymalnie konfiguracje 11.2, obejmujące 32 możliwe ustawienia głośników (dla porównania - w Dolby Atmos ta liczba wynosi 64).


DTS:X

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony