Kable, a jakość dźwięku
 

O wpływie kabli na jakość dźwięku przekona się każdy, kto zmieni standardowe, cienkie „sznurki”, na dobrej jakości przewody, wykonane z wysokiej klasy materiałów. Niejedna osoba pewnie sobie pomyśli: "a co za różnica czy kabel kosztuje 1 zł czy 100 zł - kabel, to kabel i tak będzie grać." Oczywiście grać będzie - ale jak to zawsze bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Kable są, podobnie jak wzmacniacz, czy odtwarzacz CD, elementami toru audio - i to równie ważnymi. Nie można jednak powiedzieć że grają - przewodzą natomiast prąd. Od tego jednak, jak go przewodzą zależy brzmienie systemu.

Melodika Purple Rain

Kable głośnikowe na metry - Melodika Purple Rain Made in Poland

Sygnał audio, rozpoczynając swoją wędrówkę od odtwarzacza CD lub DVD, poprzez interkonekt, wzmacniacz, kable głośnikowe, a w końcu kolumny, przemierza długą drogę. Każdy z komponentów zestawu ma bezpośredni wpływ na jakość brzmienia. Zaniedbanie któregoś z nich wpływa wyraźnie na końcowy efekt - prowadzi do zubożenia dźwięku, albo wprowadzenia do niego zniekształceń, które powodują zamglenie, oraz utrudniają usłyszenie niektórych pasm. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich przewodów.

Melodika gunmetal

Kable głośnikowe z rolki - Melodika Gunmetal Edition

Moje testy wielokrotnie wykazały, że dobrej jakości kable mogą zmienić zestaw audio prawie nie do poznania. Różnica pomiędzy dobrym i złym kablem może być prawie tak duża, jak pomiędzy dwoma różnymi komponentami. Pierwsze spostrzeżenia po wymianie cienkich sznurków na kable z prawdziwego zdarzenia, to o wiele większa i bardziej poukładana scena, nabranie przestrzeni, bardziej żywe i realistyczne tony. Dźwięk staje się wyraźniejszy, można wyszczególnić grające instrumenty, sopran jest czysty i wyraźny, średnica pełniejsza, a bass szybszy, lepiej kontrolowany i niżej schodzący. Nie zawsze jednak osiągniemy tak rewelacyjną poprawę. Dużo zależy od sprzętu, który posiadamy, oraz od samych kabli. Dlatego tak ważne jest testowanie i wybranie odpowiednich przewodów dla swojego zestawu. Przyjęło się, że na kable powinniśmy poświęcić ok. 10-20 % kwoty, którą przeznaczyliśmy na zakup zestawu. Odpowiedniej jakości kable pozwolą nam maksymalnie wykorzystać możliwości sprzętu – wydobyć z niego wszystkie dźwiękowe niuanse, które zostały zapisane na odtwarzanym nośniku. Nawet wysokiej klasy zestaw audio, bez odpowiedniego okablowania, jest wart niewiele więcej od przeciętnego sprzętu.

Melodika

Kable głośnikowe z metra Melodika Made in Poland

Testując przewody, doszedłem do wniosku, że większy wpływ na dźwięk i brzmienie całego zestawu mają nie interkonekty, ale kable głośnikowe. Zmiana nawet średniej jakości kabli głośnikowych na o poziom lepsze, przynosiło o wiele większą zmianę w dźwięku, niż analogiczna zmiana interkonektów. Nie można jednak nie doceniać tych ostatnich, ponieważ, nawet, jeśli głośnikowe zastąpimy dobrymi przewodami, a zostawimy sznurowate interkonekty, to podobnie, jak pisałem wyżej, zestaw taki będzie miał wąskie gardło, które ma ujemny wpływ na całościowe brzmienie zestawu.

Zobacz test kabli HDMI.

Komentarze  

0 #9 Jacek 2019-05-02 15:07
Przedwzmacniacz do którego trafia sygnał ze źródła posiada zwykle na wejściu opornik często aż 47000 Ohm a i znacznie więcej. Rezystancja kabla typu interconect - którą należy zsumować to ok 0,1 Ohm. Prąd płynący pomiędzy źródłem a wzmacniaczem jest niewielki - w granicach 0.00002 do 0,001A.
Cytować
0 #8 Jarek 2018-12-08 17:09
Cytuję Kajtek:
Piszesz Panie brednie nie poparte naukowo! Wyssane z palca i bez porycia konkretami. Proponuję wziąć książkę od fizyki, poczytać prawo łoma.

Tu akurat definicja rezystancji się przyda, a to wielkość fizyczna. Zbyt wysoka wartość spowoduje szum. Cały tor przesyłu sygnału można by potraktować jako wiele połączonych szeregowo rezystorów. Jednym z nich są przewody głośnikowe. Należy także pamiętać, ze bardzo ważne są punkty połączeń (wzmacniacz - kabel - kolumna)
To tu potrafi powstać największy problem, kiedy zastosuje się np wtyk bananowy który ma niewielka powierzenie styku z zaciskiem. Osobiście wybieram lutowane widełki, które dają dosyć pewne połączenie. Niektórzy stosują gołe przewody. Jednak powinno je się przynajmniej pocynowac dobrą cyną aby nie nastąpiło utlenianie miedzi.
Cytować
0 #7 Nitek 2018-10-10 20:34
#audio
DAC - Sennheiser gsx 1000
słuchawki - Ultrasone 750i pro

słuchając na org. krótkim kablu jack 3,5 /3,5 jest ( kabel od strony słuchawek posiada gwint , lecz jest bardzo krótki ) jest OK

słuchając na długim org. również gwintowanym jack 6,3 / 3,5 z adapterem 6,3 na 3,5 jack od czasu do czasu słuchać zakłócenia w lewej słuchawce - jaki powód?

Pytanie co lepiej dokupić :
- dłuższy nowy kabel gwintowany 3,5 na 3,5 ?
- przedłużacz do kabla krótszego
- zmienić adapter 6.3 na 3,5 na inny ?
Cytować
-1 #6 Adam 2018-09-29 22:24
Faktycznie, kable mają istotne znaczenie. W moim systemie są 3x Tara Labs sieciowe, Tara Labs Gen2+ głośnikowe, Furutech Ag cyfrowy, Kimber Select analog. Bez nich mój sprzęt jest nic nie warty. I faktycznie kable stanowią 20% wartości sprzętu.
Cytować
0 #5 DAC-DAC 2018-04-28 18:04
Cytuję Kajtek:
Piszesz Panie brednie nie poparte naukowo! Wyssane z palca i bez porycia konkretami. Proponuję wziąć książkę od fizyki, poczytać prawo łoma.


Prawo Ohma czyli nie wychodź z doma bez łoma!

DAC-DAC
Cytować
+5 #4 oskar 2018-02-23 17:13
Kajtkowi chodziło zapewne o zależność:

R = (rho*L)/s

Rezystancja to iloraz iloczynu rezystywności i długości przewodu przez pole powierzchni przekroju tego przewodu. Faktycznie jest w tym dużo prawdy, wypadałoby w artykule napisać np. o czystości miedzi (najlepiej stosować przewody z miedzi beztlenowej OFC - 99,99% miedź bez domieszek aluminium), a także o grubości przewodu - jak wynika ze wzoru, im większe pole przekroju (czyli większa średnica przewodu) tym mniejsze straty. Słowem - grubszy kabel zagra lepiej. Pozdrawiam
Cytować
+5 #3 Marek 2018-02-07 12:22
Dla osób czytających tego typu artykuły, o wpływie kabli na brzmienie. Proponuję zrobić sobie samemu test. Jeśli się słyszy różnice, to wtedy iść dalej i sprawdzić, co da zmiana kabli na te lepszej jakości - najlepiej spróbować z głośnikowymi i wziąć sobie do porównania jakiś budżetowy oraz wypożyczyć ze średniej półki. Jeśli się różnic nie słyszy, to po prostu zostać przy dobrej jakości budżetowych przewodach. Nic na siłę.
Cytować
+1 #2 Redakcja RMS.pl 2018-01-11 12:08
Cytuję Kajtek:
Piszesz Panie brednie nie poparte naukowo! Wyssane z palca i bez porycia konkretami. Proponuję wziąć książkę od fizyki, poczytać prawo łoma.


Dziękujemy za uwagę - może Pan wskazać nam konkretne błędy w artykule?
Cytować
-9 #1 Kajtek 2017-10-31 07:46
Piszesz Panie brednie nie poparte naukowo! Wyssane z palca i bez porycia konkretami. Proponuję wziąć książkę od fizyki, poczytać prawo łoma.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony