Kable, a jakość dźwięku
 

O wpływie kabli na jakość dźwięku przekona się każdy, kto zmieni standardowe, cienkie „sznurki”, na dobrej jakości przewody, wykonane z wysokiej klasy materiałów. Niejedna osoba pewnie sobie pomyśli: "a co za różnica czy kabel kosztuje 1 zł czy 100 zł - kabel, to kabel i tak będzie grać." Oczywiście grać będzie - ale jak to zawsze bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Kable są, podobnie jak wzmacniacz, czy odtwarzacz CD, elementami toru audio - i to równie ważnymi. Nie można jednak powiedzieć że grają - przewodzą natomiast prąd. Od tego jednak, jak go przewodzą zależy brzmienie systemu.

Sygnał audio, rozpoczynając swoją wędrówkę od odtwarzacza CD lub DVD, poprzez interkonekt, wzmacniacz, kable głośnikowe, a w końcu kolumny, przemierza długą drogę. Każdy z komponentów zestawu ma bezpośredni wpływ na jakość brzmienia. Zaniedbanie któregoś z nich wpływa wyraźnie na końcowy efekt - prowadzi do zubożenia dźwięku, albo wprowadzenia do niego zniekształceń, które powodują zamglenie, oraz utrudniają usłyszenie niektórych pasm. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich przewodów.

Moje testy wielokrotnie wykazały, że dobrej jakości kable mogą zmienić zestaw audio prawie nie do poznania. Różnica pomiędzy dobrym i złym kablem może być prawie tak duża, jak pomiędzy dwoma różnymi komponentami. Pierwsze spostrzeżenia po wymianie cienkich sznurków na kable z prawdziwego zdarzenia, to o wiele większa i bardziej poukładana scena, nabranie przestrzeni, bardziej żywe i realistyczne tony. Dźwięk staje się wyraźniejszy, można wyszczególnić grające instrumenty, sopran jest czysty i wyraźny, średnica pełniejsza, a bass szybszy, lepiej kontrolowany i niżej schodzący. Nie zawsze jednak osiągniemy tak rewelacyjną poprawę. Dużo zależy od sprzętu, który posiadamy, oraz od samych kabli. Dlatego tak ważne jest testowanie i wybranie odpowiednich przewodów dla swojego zestawu. Przyjęło się, że na kable powinniśmy poświęcić ok. 10-20 % kwoty, którą przeznaczyliśmy na zakup zestawu. Odpowiedniej jakości kable pozwolą nam maksymalnie wykorzystać możliwości sprzętu – wydobyć z niego wszystkie dźwiękowe niuanse, które zostały zapisane na odtwarzanym nośniku. Nawet wysokiej klasy zestaw audio, bez odpowiedniego okablowania, jest wart niewiele więcej od przeciętnego sprzętu.

Testując przewody, doszedłem do wniosku, że większy wpływ na dźwięk i brzmienie całego zestawu mają nie interkonekty, ale kable głośnikowe. Zmiana nawet średniej jakości kabli głośnikowych na o poziom lepsze, przynosiło o wiele większą zmianę w dźwięku, niż analogiczna zmiana interkonektów. Nie można jednak nie doceniać tych ostatnich, ponieważ, nawet, jeśli głośnikowe zastąpimy dobrymi przewodami, a zostawimy sznurowate interkonekty, to podobnie, jak pisałem wyżej, zestaw taki będzie miał wąskie gardło, które ma ujemny wpływ na całościowe brzmienie zestawu.

Zobacz test kabli HDMI.

Komentarze  

0 #9 Jacek 2019-05-02 15:07
Przedwzmacniacz do którego trafia sygnał ze źródła posiada zwykle na wejściu opornik często aż 47000 Ohm a i znacznie więcej. Rezystancja kabla typu interconect - którą należy zsumować to ok 0,1 Ohm. Prąd płynący pomiędzy źródłem a wzmacniaczem jest niewielki - w granicach 0.00002 do 0,001A.
Cytować
0 #8 Jarek 2018-12-08 17:09
Cytuję Kajtek:
Piszesz Panie brednie nie poparte naukowo! Wyssane z palca i bez porycia konkretami. Proponuję wziąć książkę od fizyki, poczytać prawo łoma.

Tu akurat definicja rezystancji się przyda, a to wielkość fizyczna. Zbyt wysoka wartość spowoduje szum. Cały tor przesyłu sygnału można by potraktować jako wiele połączonych szeregowo rezystorów. Jednym z nich są przewody głośnikowe. Należy także pamiętać, ze bardzo ważne są punkty połączeń (wzmacniacz - kabel - kolumna)
To tu potrafi powstać największy problem, kiedy zastosuje się np wtyk bananowy który ma niewielka powierzenie styku z zaciskiem. Osobiście wybieram lutowane widełki, które dają dosyć pewne połączenie. Niektórzy stosują gołe przewody. Jednak powinno je się przynajmniej pocynowac dobrą cyną aby nie nastąpiło utlenianie miedzi.
Cytować
0 #7 Nitek 2018-10-10 20:34
#audio
DAC - Sennheiser gsx 1000
słuchawki - Ultrasone 750i pro

słuchając na org. krótkim kablu jack 3,5 /3,5 jest ( kabel od strony słuchawek posiada gwint , lecz jest bardzo krótki ) jest OK

słuchając na długim org. również gwintowanym jack 6,3 / 3,5 z adapterem 6,3 na 3,5 jack od czasu do czasu słuchać zakłócenia w lewej słuchawce - jaki powód?

Pytanie co lepiej dokupić :
- dłuższy nowy kabel gwintowany 3,5 na 3,5 ?
- przedłużacz do kabla krótszego
- zmienić adapter 6.3 na 3,5 na inny ?
Cytować
0 #6 Adam 2018-09-29 22:24
Faktycznie, kable mają istotne znaczenie. W moim systemie są 3x Tara Labs sieciowe, Tara Labs Gen2+ głośnikowe, Furutech Ag cyfrowy, Kimber Select analog. Bez nich mój sprzęt jest nic nie warty. I faktycznie kable stanowią 20% wartości sprzętu.
Cytować
0 #5 DAC-DAC 2018-04-28 18:04
Cytuję Kajtek:
Piszesz Panie brednie nie poparte naukowo! Wyssane z palca i bez porycia konkretami. Proponuję wziąć książkę od fizyki, poczytać prawo łoma.


Prawo Ohma czyli nie wychodź z doma bez łoma!

DAC-DAC
Cytować
+4 #4 oskar 2018-02-23 17:13
Kajtkowi chodziło zapewne o zależność:

R = (rho*L)/s

Rezystancja to iloraz iloczynu rezystywności i długości przewodu przez pole powierzchni przekroju tego przewodu. Faktycznie jest w tym dużo prawdy, wypadałoby w artykule napisać np. o czystości miedzi (najlepiej stosować przewody z miedzi beztlenowej OFC - 99,99% miedź bez domieszek aluminium), a także o grubości przewodu - jak wynika ze wzoru, im większe pole przekroju (czyli większa średnica przewodu) tym mniejsze straty. Słowem - grubszy kabel zagra lepiej. Pozdrawiam
Cytować
+5 #3 Marek 2018-02-07 12:22
Dla osób czytających tego typu artykuły, o wpływie kabli na brzmienie. Proponuję zrobić sobie samemu test. Jeśli się słyszy różnice, to wtedy iść dalej i sprawdzić, co da zmiana kabli na te lepszej jakości - najlepiej spróbować z głośnikowymi i wziąć sobie do porównania jakiś budżetowy oraz wypożyczyć ze średniej półki. Jeśli się różnic nie słyszy, to po prostu zostać przy dobrej jakości budżetowych przewodach. Nic na siłę.
Cytować
+1 #2 Redakcja RMS.pl 2018-01-11 12:08
Cytuję Kajtek:
Piszesz Panie brednie nie poparte naukowo! Wyssane z palca i bez porycia konkretami. Proponuję wziąć książkę od fizyki, poczytać prawo łoma.


Dziękujemy za uwagę - może Pan wskazać nam konkretne błędy w artykule?
Cytować
-8 #1 Kajtek 2017-10-31 07:46
Piszesz Panie brednie nie poparte naukowo! Wyssane z palca i bez porycia konkretami. Proponuję wziąć książkę od fizyki, poczytać prawo łoma.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


RMS.PL to jeden z największych polskich technologicznych portali specjalistycznych o tematyce audio-video.

Portal jest prowadzony w całości przez pracowników sklep.RMS.pl
 
Początek strony