Odtwarzacz Blu-ray – niezbędny element nowoczesnego zestawu kina domowego

Kino domowe kojarzy się przede wszystkim z zestawem kolumn oraz wielokanałowym amplitunerem. Nie zapominajmy jednak, że aby w pełni cieszyć się możliwościami takiego systemu musimy posiadać urządzenie, które odczytuje z płyt dźwięk i obraz w wysokiej jakości. W tym artykule omówimy odtwarzacze Blu-ray, które są do tego przeznaczone.

Na początku powinniśmy wyjaśnić, skąd wzięła się nazwa tego typu urządzeń. Otóż Blu-ray to nazwa formatu, stworzona przez stowarzyszenie powołane specjalnie do tego celu. Słowo "Blu" pochodzi od niebieskiego koloru światła emitowanego przez diodę lasera.

Przez wiele lat dominującym standardem w kinie domowym był DVD. Firma Toshiba postanowiła udoskonalić ten format zapisu zmieniając kolor lasera na czerwony. W rezultacie wzrosła pojemność nośnika. Nowy format nosił nazwę HD-DVD i początkowo był konkurencją dla Blu-ray. Dużą zaletą rozwiązania opracowanego przez Toshibę była kompatybilność z dotychczasowymi odtwarzaczami DVD, co eliminowało konieczność zakupu nowego urządzenia. Wymiana odtwarzacza była konieczna jedynie wtedy, gdy użytkownik chciał odtwarzać nośniki w większej rozdzielczości zapisane na drugiej warstwie. W 2008 roku firma Toshiba ogłosiła informację o zaprzestaniu rozwoju standardu HD-DVD, co wpłynęło na znaczne zwiększenie popularności formatu Blu-ray.

W stosunku do swojego poprzednika, czyli płyty DVD nośnik Blu-ray posiada zwiększoną do 25GB pojemność w przypadku płyt jednowarstwowych oraz 50GB w przypadku dwuwarstwowych. Pojawienie się na rynku telewizorów obsługujących obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD, a co za tym idzie dystrybucja filmów w tej rozdzielczości sprawiły, że produkowane płyty nie posiadały już wystarczającej pojemności. Zaczęto więc wytwarzać płyty czterowarstwowe Ultra HD Blu-ray o pojemności 100GB.

Odtwarzacz Blu-ray – niezbędny element nowoczesnego zestawu kina domowego

Nośnik umożliwia zapis obrazu w trzech formatach: MPEG-2, MPEG-4 AVC oraz VC-1. Dźwięk zapisywany jest w postaci wielokanałowej za pomocą jednego z dwóch konkurujących ze sobą formatów – Dolby True HD oraz DTS HD Master Audio. Są to nowe, bezstratne formaty, które zapewniają wysoką jakość dźwięku. Oba umożliwiają zapis ścieżki dźwiękowej w ośmiu kanałach (konfiguracja 7.1). Dźwięk w formacie Dolby True HD może mieć rozdzielczość 24 bit/192 kHz, natomiast w DTS HD Master Audio 24 bit/192 kHz w konfiguracji 5.1 oraz 24 bit/96 kHz w konfiguracji 7.1. Zazwyczaj na filmie nagrana jest również ścieżka w jednym ze starszych formatów 5.1, czyli Dolby Digital lub DTS 5.1. Nie jest to jednak regułą i zawsze należy na opakowaniu sprawdzić jakie formaty odtwarzania są dostępne.

Blu-ray

Skoro wiemy już co nieco na temat samego formatu pora omówić budowę oraz najważniejsze funkcje odtwarzaczy Blu-ray. Droższe urządzenia posiadają standardowe wymiary sprzętu audio, czyli szerokość 43-44cm, co pozwala wkomponować go razem z amplitunerem kina domowego. Niektóre, zwłaszcza tańsze modele mogą posiadać mniejszą szerokość, np. 25cm lub 30cm. Panel czołowy może różnić się w zależności od producenta, jednak z reguły główne miejsce zajmuje wyświetlacz, który pokazuje podstawowe parametry, takie jak aktualnie odtwarzany plik itp. Na przedniej części urządzenia znajdziemy również wysuwany napęd oraz podstawowe przyciski służące do zmiany utworu, pauzy itp.

Na tylnej ściance urządzenia znajdują się złącza, w skład których zawsze wchodzi 1 lub 2 wyjścia HDMI. Umożliwiają one przekazanie do amplitunera sygnału w postaci cyfrowej.

Odtwarzacz Blu-ray – niezbędny element nowoczesnego zestawu kina domowego

Bardzo często znajdziemy również wyjścia optyczne i koaksjalne, które umożliwiają przekazanie dźwięku do amplitunera w postaci cyfrowej. Zdecydowanie więcej złącz oferują jedynie tacy producenci jak Oppo oraz Cambridge Audio, gdzie znajdziemy dodatkowo, w zależności od modelu wyjścia analogowe analogowe RCA, trigger czy RS-232C.

Obudowa najczęściej wykonana jest z aluminium, w tańszych urządzeniach możemy jednak spotkać plastikowe wykończenie. Pod spodem znajdują się stopki antywibracyjne, które mają za zadanie niwelowanie drgań generowanych przez napęd. Jest to ważne, gdyż prawidłowo ustawione urządzenie generuje mniej wibracji, a co za tym idzie ciszej pracuje.

Producenci współczesnych odtwarzaczy Blu-ray nie ograniczają się jedynie do podstawowych funkcjonalności polegających na odtwarzaniu płyt Blu-ray. Zazwyczaj są to wielofunkcyjne urządzenia zdolne do odtwarzania innych formatów, takich jak: CD Audio, DVD. Istnieje także możliwość odtwarzania przy plików muzycznych. Formaty różnią się w zależności od producenta. Urządzenia wyższej klasy posiadają port USB, dzięki czemu istnieje możliwość odtwarzania plików zapisanych w formacie bezstratnym, np: FLAC, AIFF czy WAV.

Często odtwarzacze Blu-ray posiadają procesor wideo, który umożliwia podniesienie rozdzielczości odtwarzanego materiału.

Część urządzeń posiada łączność z internetem poprzez WiFi lub ethernet, co znacznie rozszerzają funkcjonalność urządzenia. Dzięki nim możemy odtwarzać materiały filmowe z sieci korzystając z serwisów takich jak: Youtube czy Netflix.

 

Odtwarzacz Blu-ray – niezbędny element nowoczesnego zestawu kina domowego

 

Część producentów umożliwia sterowanie urządzeniem za pomocą dedykowanej aplikacji. Najczęściej jest ona kompatybilna ze smartfonami z systemem operacyjnym Android oraz iOS.

Niektóre odtwarzacze Blu-ray są kompatybilne z Miracast. Oznacza to, że możemy podłączyć każde urządzenie obsługujące tą technologię (np. smartfon, tablet). Pozwala to strumieniować pliki wprost ze smartfona, dzięki czemu możemy oglądać je na ekranie telewizora.

Dla niewtajemniczonych użytkowników nieco zagadkowe mogą być profile odtwarzaczy Blu-ray. Jest to zestaw warunków, które musi spełnić urządzenie, aby móc uzyskać odpowiedni profil. Pierwsza wersja, nazwana profilem 1.0 określiła minimalne wymagania dla odtwarzaczy Blu-ray. Urządzenie musiało odtwarzać płyty Blu-ray oraz posiadać interaktywne menu. W obecnie produkowanych urządzeniach profil 1.0 nie jest już spotykany.

Profil 1.1 został zatwierdzony w listopadzie 2007 roku. Wprowadzono w nim szereg dodatkowych funkcji. Najważniejsza z nich to wymóg posiadania przez odtwarzacz pamięci podręcznej o wielkości 256 MB. Urządzenie w standardzie 1.1 musiało obsługiwać również dodatkowe kodeki audio i wideo obsługujące funkcję PIP, czyli obraz w obrazie.

Profil 2.0 określany jest jako BD-Live. Urządzenie takie musi obsługiwać wszystkie funkcjonalności wymienione powyżej, a ponadto musi mieć łączność z internetem oraz dysk twardy o pojemności 1GB. Ponadto, gdy posiadamy aktywne połączenie z internetem dostępne są dodatkowe materiały do filmu. Nie wszystkie te rozwiązania są prawidłowo obsługiwane, więc część użytkowników była rozczarowana, gdy na ekranie telewizora wyświetlał się komunikat, że dana funkcja nie jest obsługiwana.

Profil 5.0 wprowadzony został, aby zapewnić obsługę dysków 3D Blu-ray. Maksymalna szybkość transmisji danych zwiększona została do 72 Mb/s, aby umożliwić przesyłanie większej ilości danych pochodzących z filmów 3D. Odtwarzacz o profilu 5.0 wymaga złącza HDMI w standardzie minimum 1.4. Odtwarza filmy 3D wraz z menu 3D i napisami. Branża nowych technologii prężnie się rozwija, więc pozostaje śledzić dalszy rozwój profili. Już wiadomo, że trwają prace nad kolejnym rozszerzeniem.

Kino Domowe

Osoby posiadające telewizor zdolny do odtwarzania obrazu 4K Ultra HD często zastanawiają się, skąd pozyskać materiał o odpowiednio wysokiej jakości. Telewizja standardowo oferuje odtwarzanie w rozdzielczości 720x576 pikseli, co oznacza, że znaczna część potencjału pozostaje niewykorzystana. Rozwiązanie stanowi odtwarzacz Blu-ray 4K Ultra HD, który może odtworzyć materiał w rozdzielczości 3840x2160 pikseli. Ważne jest, aby wyjścia HDMI w odtwarzaczu obsługiwały standard 2.0b.

Jak wynika z powyższego artykułu odtwarzacz Blu-ray to urządzenie, które jest niezbędne, aby stworzyć system kina domowego zdolny do odtwarzania wielokanałowego dźwięku i obrazu w wysokiej rozdzielczości. Większość modeli oprócz podstawowej funkcji oferuje szereg przydatnych rozwiązań, takich jak funkcje sieciowe, sterowanie za pomocą aplikacji czy upscaling obrazu do wyższej rozdzielczości.

Zakres cenowy urządzeń jest szeroki. Tanie odtwarzacze dostępne w marketach możemy kupić już za około 200 zł. Należy mieć jednak świadomość, że będzie to urządzenie posiadające tylko podstawowe funkcje. Jakość komponentów użytych do produkcji takich urządzeń często pozostawia jednak wiele do życzenia. Odtwarzacze marek audiofilskich, które oferują wysoką jakość wykonania się droższe. Cena waha się od około 600 zł do nawet kilkunastu tysięcy.

Odtwarzacz Blu-ray – niezbędny element nowoczesnego zestawu kina domowego

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kino domowe