Inteligentne głośniki

Rok 2017 obfitował w informacje o kolejnych wchodzących na rynek inteligentnych głośnikach i można spodziewać się, że wraz z rozwojem technologii, kolejne lata będą tylko pogłębiać ten trend. Urządzeniem, które pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu będzie już nie tylko telefon czy smartwatch, ale także inteligentny głośnik. Inteligentny, bo posiada w sobie moduły sztucznej inteligencji, pełniące rolę personalnego asystenta, który gotowy jest pomóc nam w coraz bardziej skomplikowanych zadaniach.

Pierwszym tego typu urządzeniem jest głośnik Amazon Echo z systemem kontroli głosowej Alexa, który wszedł do sprzedaży w 2016 roku. Niedługo po tym swoje produkty przedstawiło Google, a także wielu innych producentów, w tym JBL, Sonos, Harman Kardon czy nawet Apple.

Inteligentne głośniki

Co to właściwie jest inteligentny głośnik? Podstawę tego urządzenia stanowi znany od lat głośnik z modułem bezprzewodowym Bluetooth oraz Wi-Fi. Kluczowym dodatkiem jest możliwość wydawania komend głosowych, które głośnik potrafi zinterpretować i na które jest w stanie wydać informację zwrotną bądź odpowiednio zareagować.

Głośniki Wi fi

Polecenia, które jest w stanie zrozumieć podstawowy inteligentny głośnik dotyczą kontroli odtwarzanej muzyki: przewijanie, pauzowanie utworów, modyfikacja poziomu głośności czy zmiana aktualnie granej playlisty. Bardziej zaawansowane modele są w stanie kontrolować cały domowy system audio-video, a nawet poszczególne komponenty inteligentnego domu, dzięki czemu po wydaniu pojedynczej komendy do głośnika można włączyć klimatyzację, podkręcić ogrzewanie czy zasłonić rolety w wybranym pokoju. Modele z najwyższej półki za pomocą Internetu sprawdzą, którą trasę do pracy najlepiej wybrać by ominąć korki, zamówią taksówkę, Ubera, a nawet pizzę, utworzą listę zadań na kolejny dzień, którą będą sukcesywnie odznaczać czy opowiedzą żart. Większość głośników współpracuje również z topowymi serwisami strumieniującymi jak Spotify oraz radiem internetowym TuneIn.

Inteligentne głośniki

Funkcjonalność inteligentnych głośników ciągle jest rozszerzana. Przyczyniają się do tego niezależne aplikacje, które mogą się z nimi łączyć, jeszcze bardziej rozszerzając spektrum ich umiejętności.

Najpopularniejszymi dziś asystentami wykorzystywanymi w inteligentnych głośnikach są Alexa spod skrzydeł Amazona, implementowana na przykład w produktach Sonos, Google Asistant obecny w Google Home oraz nowej serii JBL Link, Siri znana z produktów Apple, która w tej formie debiutowała w głośniku HomePod oraz Cortana stworzona przez Microsoft, a wykorzystywana między innymi w głośnikach Harman Kardon.

Inteligentne głośniki to kategoria produktowa, która rozwija się niezwykle dynamicznie i szybko, a popularność gadżetów typu wearable i popyt na technologie smart wróżą, że nie jest to chwilowy trend, a zapowiedź przyszłości, w którą zmierza cały rynek technologiczny.

Więcej informacji o głośnikach bezprzewodowych

Inteligentne głośniki

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Głośniki przenośne