Dopasowanie uchwytu do TV LCD / OLED / QLED / LCD LED

Jak wybrać właściwy uchwyt? W dobie rozwoju i popularyzacji telewizorów LCD / OLED / QLED / LCD LED i innych bardzo chętnie zaczęliśmy stosować uchwyty ścienne TV , uchwyty sufitowe TV oraz inne systemy montażowe naszych odbiorników np stojaki na TV LCD / LED / OLED / QLED . Jednakże niewłaściwie zastosowany i dopasowany uchwyt może dostarczyć nam wielu problemów i przysporzyć przykrych sytuacji. Poniżej prezentujemy poradnik, jak właściwie dobrać i dopasować uchwyt do swojego modelu telewizora.

Uchwyt do TV regulowany marki Lindy


1.Wybieramy uchwyt pod kątem możliwości regulacji.  

Uchwyty LCD/LED/OLED możemy podzielić pod tym względem na 4 główne kategorie: uchwyt bez możliwości regulacji uchwyt z możliwością regulacji / pochyłu góra - dół uchwyt z pełną regulacją / pochyłem (góra - dół i na boki) uchwyty z elektrycznym obrotem - sterowane pilotem Uchwyty bez możliwości regulacji charakteryzują się brakiem pochyłu telewizora oraz statycznym podwieszeniem odbiornika na ścianie. Uchwyty te mają zastosowanie wówczas gdy nie potrzebujemy zmieniać pozycji naszego telewizora i będzie on spokojnie wisieć na naszej ścianie. W uchwyt taki powinny się zaopatrzyć osoby które mają możliwość powieszenia swojego telewizora naprzeciwko miejsca gdzie będą go oglądać. Uchwyt taki powinien być powieszony stosunkowo nisko około 100-110 cm od podłogi, tak by wzrok osoby oglądającej telewizję skupiał się powyżej linii środkowej naszego odbiornika. Gdy nie mamy możliwości niskiego zamontowania telewizora lub chcemy go podwiesić wyżej powinniśmy zaopatrzyć się w uchwyt z regulacją góra - dół. Taki uchwyt jest najlepszy gdy chcemy aby TV był jak najbliżej ściany.

Uchwyty z regulacją góra - dół stosujemy w przypadku gdy chcemy podwiesić nasz telewizor wyżej i pochylić go w dół by oglądać obraz w lepszy, bardziej wyrazisty sposób. W zależności od potrzeb mamy możliwość wyboru uchwytu z większym lub z mniejszym kątem nachylenia. Uchwyty te są odrobinę droższe od uchwytów bez możliwości regulacji ale do ich zastosowania niekiedy zmusza nas sytuacja.

Uchwyt LCD OLED QLED

Super solidny uchwyt ścienny TV LCD OLED QLED do największych telewizorów na rynku o masie nawet 70kg - Lindy

Uchwyty z pełną regulacją to najwyższa klasa wśród uchwytów. Nie musimy się martwić o dopasowanie ustawienia telewizora na ścianie, ponieważ w każdej chwili możemy je skorygować i zmienić. Uchwyty te w większości posiadają ramię, dzięki któremu będziemy w stanie powiesić go w mniej dostępnych miejscach lub odsunąć go nieco od ściany. Regulacja w tych uchwytach jest bardzo różna w zależności od uchwytu i jest to przedział od kilku aż do 180 stopni. Uchwyty te są najdroższą, ale za to najbardziej pożądaną odmianą uchwytów. Niektóre z nich mają funkcję Pivot czyli funkcję, która umożliwia fizyczne obrócenie ekranu o 90 stopni z trybu "portret" na tryb "pejzaż". Inaczej mówiąc, z ustawienia poziomego, na pionowe ekranu.


2.Dopasowanie uchwytu do telewizora

Gdy mamy już dobrany rodzaj uchwytu pod kątem możliwości regulacji musimy sprawdzić czy wybrany przez nas uchwyt będzie idealnie współgrał z naszym telewizorem. Istnieją dwa podstawowe parametry na podstawie których jesteśmy w stanie to ocenić z 99% skutecznością. Musimy w związku z tym opowiedzieć sobie na dwa poniższe pytania:

"Jaką wagę ma telewizor który zamierzamy powiesić na danym uchwycie?"

"Jaki rozstaw śrub montażowych ma telewizor?"Pytania te są najważniejsze w przypadku dobrego doboru uchwytu. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację gdy telewizor będzie za ciężki dla danego typu uchwytu, w takim przypadku może on po prostu opadać i wyginać się, uniemożliwiając nam oglądanie telewizora a nawet w późniejszym czasie spowodować nieodwracalne zniszczenie telewizora, gdy spadnie on ze ściany. Nikt zapewne nie chciałby by tak się stało dlatego też musimy być bardzo dokładni przy ocenie tych parametrów. W opisie sprzedawanych przez nas produktów zawsze widnieje taka informacja i bez problemu pomoże ona Państwu wybrać odpowiedni uchwyt.

W przypadku gdy znamy wagę telewizora nie stanowi ona już problemu w ocenie, musimy zwrócić uwagę na uchwyt w którym maksymalna waga nie byłaby większa od wagi telewizora, tak rozstaw śrub niekiedy stanowi już problem. Wiadomo, telewizorów jak i firm ich produkujących jest wiele i niestety tak samo dużo jest różnych rozstawów śrub montażowych, niekiedy bardzo niestandardowych. Rozstaw śrub mierzymy w pionie i w poziomie, tak jak na załączonym poniżej zdjęciu:Odległość mierzymy na podstawie dwóch skrajnych śrub i otrzymaną wartość zapisujemy razem z wagą. Przechodzimy do kolejnego kroku, jakim jest sprawdzenie czy uchwyt będzie pasować do naszych danych, oto przykładowy opis z naszego sklepu: Specyfikacja:

telewizory do kina domowego sklep.rms.pl


Z powyższych informacji sprawdzamy czy telewizor nie przekroczy maksymalnej wagi, jeśli nie, sprawdzamy rozstaw śrub. W opisie mamy dwie ważne informacje związane ze standardami oraz z maksymalną odległością pomiędzy śrubami. Standard VESA MIS-F czyli rozstaw 200x200mm lub niestandardowy. Co jednak zrobimy z sytuacją gdy z naszych obliczeń wynika, że telewizor ma rozstaw np.: 600x400 czyli dość niestandardowy. Wówczas niezbędna staje się informacja o maksymalnej odległości pomiędzy otworami montażowymi.

W przykładowym opisie mamy sytuację gdzie maksymalny rozstaw w pionie wynosi 450 a w poziomie 700mm. W związku z tym nasze wymyślone dane pasują do tego uchwytu, i nie przekraczają tej granicy. W związku z ustaleniami możemy stwierdzić, że uchwyt z powyższego opisu będzie pasować do naszego telewizora.

3.Zbiór dodatkowych pytań i odpowiedzi

  Ile należy zainwestować pieniędzy w uchwyt do telewizora?

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, kwota zależy bez wątpienia od faktu jakie możliwości regulacji ma mieć dany uchwyt. Wiadomym jest że uchwyty bez regulacji będą tańsze, natomiast uchwyty z pełną regulacją będą najdroższe z całej grupy uchwytów, uchwyty mniejsze będą tańsze od większych itp. Dodatkowo należy się zastanowić nad pytaniem: "Czy powieszę telewizor za 5000zł na uchwycie wartym 50zł? Czy nie boję się że spadnie?"

A co jeśli nie mam możliwości sprawdzić rozstawu śrub i wagi telewizora?

Skontaktuj się z nami - zajmujemy się instalacjami audiowizualnymi oferujemy usługi instalacji kina domowego


wiecej o uchwytach, ich rodzajach, firmach, porady itp.