Krótka historia audio - fonograf, fonoautograf, telegrafon i gramofon

Gramofon wyewoluował z fonografu – okrągły cylinder zastąpiono płaską okrągłą płytą. Sama zasada działania pozostała bez zmian. Ówczesne płyty gramofonowe cynkowe oraz szklane pokryte były woskiem a w późniejszym okresie szelakiem.

Krótka historia audio i stereo hi-fi.

Fonoautograf

(1857) Pierwszy raz temat związany z audio jakie współcześnie znamy pojawia się w roku 1857, kiedy to francuz Édouard-Léon Scott de Martinville dokonał pierwszego zapisu dźwięku swoim urządzeniem – fonoautografem. Zapisywał on wizualnie dźwięk poprzez tubę i membranę, która drgając poruszała rylcem – ten z kolei zapisywał ślad na papierowym cylindrze. Niestety, fonoautograf nie mógł odtworzyć formatu, który sam stworzył. Udało się to dopiero w 2008 roku, gdy amerykańska grupa naukowców przeglądając paryskie archiwa natrafiła na te nagrania. Następnie odtworzono je komputerowo. Nagranie pochodzące z 9 kwietnia 1860 roku zawierało francuską pieśń ludową „Au Clair de la Lune”.

    Thomas Edison

Rok 1877 to pierwszy zapis dźwięku razem z jego odczytem. Urządzeniem zwanym fonografem dokonał tego Thomas Edison. Wzbudzona przychodzącym dźwiękiem membrana przekazywała drgania do igły żłobiącej śrubowy rowek w cynowej folii nałożonej na obracający się wałek. Ponowne przejście igły wzdłuż wyrytych na wałku rowków umożliwiało wprawienie w ruch innej membrany i przekazanie drgań w tubę głosową, tym samym odtwarzając dźwięk. Edison swój wynalazek zademonstrował 29 listopada 1877 r., a opatentował 19 lutego 1878 r. Głośnikiem i mikrofonem była duża lejkowata metalowa tuba, a sam wałek do zapisu wykonany był z cyny. Cynowa folia miała jedną wadę... nie można było robić kopii. 20 lat później cynowe folie zastąpiono woskowymi cylindrami a jeszcze później wałkami z celuloidu, które mieściły już nie 2 a 4 minuty zapisu. Z wyprodukowanej matrycy można było wytłoczyć kilka tysięcy wałków danego typu. Ostatnim wyprodukowanym fonografem był egzemplarz z 1929 roku. Wówczas to fonografy ustąpiły miejsca płytom gramofonowym już na dobre.

Fonograf

1887 to wynalezienie wspomnianego już gramofonu przez Emil'a Berliner'a. Gramofon wyewoluował z fonografu – okrągły cylinder zastąpiono płaską okrągłą płytą. Sama zasada działania pozostała bez zmian. Ówczesne płyty winylowe (gramofonowe) cynkowe oraz szklane pokryte były woskiem a w późniejszym okresie szelakiem.

Gramofon

gramofony analogowe do płyt winylowych sklep.rms.pl

Gramofony z duchem czasu stały się bardzo zaawansowanymi konstrukcjami. Z czasem ich obsługa została zautomatyzowana. Coraz bardziej zaawansowane stały się również wkładki gramofonowe a w niektórych konstrukcjach zrezygnowano z nich, przechodząc na winylowy odczyt muzyki. Jako ciekawostka gramofon w wersji przenośnej:

Gramofon przenośny

Kolejnym innowacyjnym rokiem był 1898, kiedy to duński inżynier Valdemar Poulsen skonstruował pierwsze urządzenie wykorzystujące jako nośnik stalowy drut. Swoje urządzenie nazwał telegrafonem, a samo urządzenie stało się późniejszym prekursorem dla magnetofonu.

Szpulowiec

Pierwszym magnetofonem z cienką, stalową taśmą zamiast drutu był Blattnerphone skonstruowany w 1929 lub 1930 przez przedsiębiorstwo Ludwig Blattner Picture Corporation.

Magnetofon

Obecnie stosuje się najczęściej magnetofony wykorzystujące taśmę zamkniętą w kasecie typu Compact Cassette.

Płyty CD

płyta cd

Płyta kompaktowa została opracowana wspólnie przez koncerny Philips i Sony pod koniec lat 70., a jej premiera odbyła się w fabryce w Langenhagen własności PolyGram 17 sierpnia 1982 Płyta CD to poliwęglanowy krążek przechowujący informację w postaci cyfrowej. Do jej odczytu wykorzystywana jest wiązka lasera, przechwytująca zawarte na płycie informacje. Dzięki dużej, jak na swoje czasy pojemności płyta CD szybko stała się bardzo popularnym produktem, a jej zastosowanie stało się niezwykle uniwersalne. Malejące koszty sprawiły, że odtwarzacze płyt CD, czy to stacjonarne czy też przenośne szybko zagościły w naszych domach. + Pierwszą płytą audio wypuszczoną seryjnie do sprzedaży była płyta ABBA – The Visitors, a w Polsce był to album grupy KULT.

Rok 2000 i dalej to przede wszystkim odtwarzacze przenośne audio typu mp3/mp4 player. To już nie historia a zmiany które się dzieją na naszych oczach. Co przyniesie przyszłość... zobaczymy.Odtwarzacz przenośny FLAC DSD - HifiMAN Super Mini

<