Jak wybrać ekran projekcyjny?

Wszystkim, którzy planują zaawansowane zestawy kina domowego zawsze polecamy jedno rozwiązanie: projektor i ekran projekcyjny. Takie połączenie pozwoli nie tylko zwiększyć powierzchnię obrazu, ale przede wszystkim jego jakość. Pod jednym jednak warunkiem: doboru odpowiedniego ekranu.

Wielu klientów wychodzi z założenia, że wystarczy im tylko jedna część układanki, czyli sam rzutnik, a ekran zastępują wówczas pomalowaną na biało ścianą lub rozpostartym na ścianie prześcieradle. To wielki błąd, bo znacząco obniża jakość obrazu uzyskiwanego z nietaniego przecież projektora. Dlaczego? Taka powierzchnia nie odbija światła w sposób równomierny, więc zostanie ono rozproszone w sposób niekontrolowany. Korzystając z materiałów jak prześcieradło czy zasłona, nigdy nie uzyskamy idealnie płaskiej powierzchni, co znów przyczynia się do powstawania nieoczekiwanych odbić i rozproszeń, nie wspominając o pochłanialności światła przez płótno.

 

Jak wybrać ekran projekcyjny

 

Podstawowy podział ekranów projekcyjnych

Zacznijmy od czegoś prostego: ekrany projekcyjne, tak jak i projektory, możemy podzielić ze względu na przeznaczenie: biznesowe lub do kina domowego. Jak je rozróżnić? Najczęściej poprzez obsługiwane rozdzielczości: do zastosowań rozrywkowych wybierzemy te, które zmieszczą bez problemu obraz Full HD czy 4K, czyli w proporcjach 16:9 lub 16:10, podczas gdy do biur czy szkół wybiera się raczej te o proporcjach 4:3 czy 1:1, by wygodnie było oglądać na nich slajdy prezentacji.

Ekrany możemy podzielić również ze względu na sposób ich montażu. W biurach często można spotkać ekrany przenośne z podstawą typu tripod (trójnóg). Wyróżniamy również ekrany mocowane do ściany lub sufitu, elektryczne bądź sterowane (zwijane i rozwijane) manualnie, a także ekrany ramowe. Te ostatnie, ze względu na stały montaż i brak możliwości złożenia, stosowane są w pomieszczeniach przeznaczonych stricte do oglądania filmów. Jest to też najbardziej polecany typ ekranu, gdyż zapewnia najwyższą sztywność i nie wymaga dodatkowej elektroniki sterującej.

 

Jak wybrać ekran projekcyjny?

 

Wybór rozmiaru ekranu

Wybierając ekran musimy przede wszystkim realnie ocenić na jak dużą przekątną możemy sobie pozwolić biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia i rozmieszczenie w nim stanowisk dla widzów.

Zazwyczaj do zastosowań domowych wybierane są ekrany o przekątnych od 96 do 120 cali. Warto jednak pamiętać, że choć posiadanie największej liczby cali może być kuszące, to na nic nam wielkich rozmiarów ekran na całą ścianę, jeśli… najzwyczajniej w świecie nie będziemy go mogli objąć wzrokiem. Zarówno góra, dół jak i wszystkie rogi ekranu powinny być bez problemu widoczne bez wodzenia wzrokiem po polu projekcyjnym, a już na pewno bez konieczności przekręcania głowy.

Jak wybrać ekran projekcyjny?


Powierzchnie projekcyjne

Przeglądając oferty ekranów projekcyjnych napotkamy na nazwy jak Matt White, Matt Grey i podobne. Określają one kolor powierzchni projekcyjnej. Nie jest to oczywiście czynnik czysto wizualny – wybór odpowiedniego materiału pozwoli uzyskać dużo lepszy obraz poprzez lepszy odbiór konkretnych kolorów. Rodzaj powierzchni, w tym jej kolor i materiał, z którego jest wykonana, dobieramy zarówno do projektora, z którego rzucamy obraz a także do pomieszczenia, w którym będzie wykorzystywany. Ogólna zasada mówi o tym, że szare powierzchnie stosujemy w pokojach zaciemnionych, natomiast białe wszędzie tam, gdzie posiadamy bardzo dobre oświetlenie.

Warto zauważyć, że moda na wąskie krawędzie w telewizorach nie sprawdza się w przypadku ekranów projekcyjnych. Tutaj warto postawić na model z ramkami, które zazwyczaj mają standardowe 5cm szerokości. Po co? Ramka pochłaniająca światło wokół powierzchni projekcyjnej znaczeni ułatwia ustawienie projektora, dzięki czemu nie musimy idealnie, co do stopnia ustawiać kąta projektora. Do tego, odcięcie powierzchni odbijającej światło pozwala lepiej wyeksponować wyświetlany obraz.

 

Jak wybrać ekran projekcyjny

 

Ekran zasłoni mi głośnik centralny. Co robić?

W przypadku ekranów rozwijanych, zasłanianie głośnika centralnego bywa częstą „przypadłością”. Na szczęście i na to mamy radę – wybór ekranu o perforowanej powierzchni, która pozwoli na swobodny przepływ fali akustycznej z przetworników centralki.

Za dużo. Nie ogarniam!

Nie musisz ogarniać wszystkiego sam – jesteśmy po to, żeby Ci pomóc! Dział instalacyjny sklep.RMS.pl ma za sobą setki instalacji kina domowego z wykorzystaniem ekranów projekcyjnych i projektorów, dlatego jesteśmy przygotowani na każde pytanie ze strony kupujących. W razie jakichkolwiek wątpliwości odezwij się do nas, a my dobierzemy ekran do Twoich potrzeb, lub zaplanujemy instalację biznesową lub kina domowego od początku do końca.

 

Wszystkie zdjęcia w tekście pochodzą z wykonanych przez nas instalacji w całej Polsce. Po więcej realizacji - kliknij tutaj.

 

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - ekran projekcyjny

 

Jaki ekran projekcyjny