Jak podłączyć kino domowe?

Kino domowe to temat który wielu ludziom kojarzy się z plątaniną kabli i problemami z ich właściwym podłączeniem. Czy słusznie? A może wystarczy poznanie podstawowych zasad, by sobie z tym problemem poradzić? Gwarantujemy, że tak będzie a niniejszy poradnik przedstawi w sposób łatwy do przyswojenia cały temat podłączenia niezbędnych nam urządzeń w kinie domowym.

Kabel HDMI 2.0

Kabel HDMI 2.0 / HDMI 2.1 - Monkey Cable Concept

Jak podłączyć kino domowe?
Po pierwsze, zacznijmy od wybory umiejscowienia naszych głośników i elektroniki. Zazwyczaj nasze pomieszczenia wyglądają tak, że telewizor ulokowany jest na ścianie lub na stoliku RTV naprzeciwko kanapy. Przyjmując taki układ pomieszczenia rozplanujemy ustawienie głośników. Kolumny frontowe przednie powinny znajdować się po obu stronach telewizora - możliwie w równych odległościach od środka. Głośnik centralny, jak sama nazwa wskazuje powinien się znaleźć centralnie (na środku) pod lub nad telewizorem. Jego przesunięcie na prawo lub na lewo od telewizora jest bardzo niekorzystne, ponieważ wówczas cały dialog zawarty w scenie filmowej będzie sprawiał wrażenie oderwanego od obrazu. Głośniki tylne powinniśmy powiesić albo nad kanapą na uchwytach głośnikowych albo możemy je postawić na stojakach. Cały opisany powyżej układ przedstawia również obrazek:

Ustawienie kina domowego

ustawienie kina domowego 2

Został nam jeszcze temat subwoofera - możemy postawić go w zasadzie w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Nie ma ku temu specjalnych wytycznych. Jednak polecamy ustawienie go w linii z kolumnami frontowymi, co ułatwi dobranie właściwej fazy.

Kabel HDMI 2.0 / HDMI 2.1

Kabel HDMI 2.0 / Kabel HDMI 2.1 - Lindy Cromo Line


Teraz elektronika. Przeważnie ustawia się ją jak najbliżej telewizora z uwagi na kilka kabli, którymi musimy połączyć amplituner z wyświetlaczem. Amplituner stawiamy na dolnej półce szafki RTV ze względu na jego wagę. Na amplituner możemy postawić odtwarzacz Blu-Ray/DVD lub odtwarzacz sieciowy. Niezwykle istotną kwestią jest wentylacja! W związku z tym amplitunerów kina domowego nie powinniśmy szczelnie zabudowywać. Brak odpowiedniej przestrzeni do odprowadzenia ciepła z to gwarancja przegrzania amplitunera, co prowadzi do uszkodzenia urządzenia.

kable głośnikowe Melodika

Kable głośnikowe z wtykami (konfekcjonowane) - Melodika Made in Poland

Podłączenie zestawu krok po roku. Gdy wypakujemy nasz sprzęt z kartonów i rozstawimy go w swoim pomieszczeniu przychodzi czas na jego podłączenie. Tutaj należy się zastanowić jakich kabli użyć. Zacznijmy od kabli głośnikowych.

Po pierwsze zorientujmy się jakie kable i z jakimi końcówkami powinniśmy wybrać. W tym celu odsyłam do artykułu: http://rms.pl/glosnikowe/wtyki-glosnikowe-rodzaje-i-montaz

Pamiętajmy, że czasem nasze amplitunery mają zaślepki wtyków bananowych i wówczas należy je podważyć i wyjąć małym śrubokrętem lub nożem by wyglądały tak jak te środkowe na zdjęciu. Dopiero, gdy pojawi się taki otwór, możemy zastosować kable konfekcjonowane, np.: Melodika MDSC2525.

Powyżej kabel konfekcjonowany, który wkładamy do opisanego gniazda. Czerwony do czerwonego, czarny do czarnego.

Drugim wariantem podłączenia, jeżeli nie chcemy korzystać z wtyków bananowych jest podłączenie „na goły kabel” czyli bez wtyków. Większość sprzętów oferuje tego typu podłączenie po przez odkręcenie gniazd głośnikowych. Po tej czynności pojawia się otwór, w który wkładamy kabel, ze wcześniej zdjętą izolacją. W celu zabezpieczenia styku pozostaje nam tylko dokręcenie gniazda.

Na środku zdjęcia odkręcone 2 gniazda. W powstały otwór wkładamy kabel głośnikowy i zakręcamy go do oporu.
Drugi etap to podłączenie odtwarzacza CD lub DVD/Blu-Ray.

Powyższe zdjęcie przedstawia amplituner, a na nim odtwarzacz CD. Powyższy odtwarzacz CD możemy do amplitunera podpiąć na 3 możliwe sposoby. Połączenie analogowe przy pomocy kabla 2xRCA:

amplitunery kina domowego sklep.rms.plLub podłączeniem cyfrowym (albo kablem optycznym albo coaxialnym jak na zdjęciu poniżej):

 


Odtwarzacz Blu-ray i jego połączenie jest o wiele prostsze

Tutaj temat rozwiązuje jeden kabel, odpowiedni kabel HDMI, który przesyła zarówno obraz jak i dźwięk

 

Pozostaje jeszcze kwestia podłączenia amplitunera z wyjścia HDMI Out do telewizora. Po wykonaniu ostatniego kroku sprzęt mamy poprawnie spięty ze sobą i możemy się cieszyć jego funkcjonalnością.