Czy jakość dźwięku jest najważniejsza?

Z badań przeprowadzonych przez Qualcomm wynika, że konsumenci chętnie korzystają z nowych technologii, niezwykle ceniąc sobie przy tym wygodę, jaką za sobą niosą. 75% ankietowanych codziennie korzysta z więcej niż jednego urządzenia umożliwiającego słuchanie muzyki. Co to oznacza dla branży audio?

Czy jakość dźwięku jest najważniejsza?

Mnogość używanych jednocześnie urządzeń do odtwarzania plików podkreśla, jak ważne stały się moduły bezprzewodowej transmisji danych: Wi-Fi oraz Bluetooth. Wynik przeprowadzonej ankiety to znak dla producentów sprzętu audio, że rozwijanie tego typu łączności jest niezwykle ważne. Konsumenci doceniają i chętnie korzystają z wygody, jaką daje możliwość parowanie urządzeń czy strumieniowanie muzyki z serwisów jak Spotify czy Tidal.

stereo hifi
Pomimo ogromnej ilości różnorodnego sprzętu audio jak amplitunery czy odtwarzacze strumieniowe, zdecydowana większość (81% badanych) przechowuje muzykę na smartfonie i korzysta z niego jako podstawowego playera. Kolejne miejsce z wynikiem 70% zajmują laptopy i komputery PC. 59% ankietowanych regularnie słucha radia, 50% odtwarza muzykę z TV, natomiast 48% korzysta w tym celu z tabletów.
Czy jakość dźwięku jest najważniejsza? Jeśli chodzi o najpopularniejsze formaty muzyczne, większość ankietowanych wymienia pliki MP3 ściągane z Internetu (np. przez iTunes). Drugie miejsce zajmują serwisy takie jak Spotify czy YouTube. Najmniejszą popularnością cieszą się płyty CD oraz winyle. Sugeruje to, iż konsumenci pragną dostępu do muzyki za pomocą jednego kliknięcia, bez potrzeby dodatkowych interakcji jak ustawianie gramofonu czy wymienianie krążka w odtwarzaczu.
Według przeprowadzonych badań, zdecydowana większość ankietowanych (67%) wybiera urządzenie do odsłuchu muzyki ze względu na wygodę, a dopiero 18% na pierwszym miejscu stawia jakość dźwięku. Na szczęście rozwój technologii pozwala na kolejne udoskonalenia sprzętu i formatów muzycznych. Może dzięki temu już wkrótce rozwiązania zastosowane w najpopularniejszych dziś do odsłuchu muzyki telefonach pozwolą osiągnąć audiofilską jakość dźwięku przy zachowaniu dotychczasowej wygody i mobilności.

Czy jakość dźwięku jest najważniejsza?