Połączenie karty muzycznej do amplitunera / wieży

Kartę muzyczną do amplitunera / wieży można podłączyć na 2 sposoby:
- analogowo
- cyfrowo
Każda z tych metod ma swoje zalety i wady


Połączenie analogowe jest najczęściej spotykane. Wykonuje się je przeważnie kablem zakończonym z jednej strony wtykiem jack stereo a z drugiej 2 wtykami RCA (cinch). Łącząc za pomocą jednego takiego kabla kartę muzyczną z amplitunerem, wieżą lub wzmacniaczem uzyskamy dźwięk stereo. Jeśli posiadamy np. wielokanałowy amplituner 5.1 z kompletem wejść analogowych na poszczególne kanały (6 CH) oraz kartę muzyczną 6 kanałową wtedy za pomocą już 3 takich kabelków łącząc zestaw uzyskamy 6 kanałowy dźwięk z naszego komputera, np. z filmów z zakodowanym dźwiękiem w Dolby Digital czy DTS lub gier z EAX. Połączenie analogowe oprócz bardziej miękkiego i przyjemnego dla ucha dźwięku niż w przypadku połączenia cyfrowego daje możliwość korzystania z EAX lub innych systemów dźwięku przestrzennego w grach (chyba że dźwięk w grach zakodowany jest w jednym z formatów obsługiwanych przez amplitunery np. Dolby Digital, Dolby ProLogic, Dolby ProLogic 2, DTS itd...).

Połączenie cyfrowe (inaczej SPDIF) można wykonać na 2 sposoby - coaxialne i optyczne (więcej o połączeniach cyfrowych). Zależy to od tego jakie wyjścia posiadamy na karcie muzycznej oraz wejścia w amplitunerze czy wieży. Połączenie cyfrowe daje bardziej dynamiczny i czystszy dźwięk niż analogowe, ale dźwięk przy nim nie jest tak gładki jak przy połączeniu analogowym. Za jego pomocą możemy przesłać zakodowany sygnał (np. w Dolby Digital) do amplitunera i dopiero tam go rozkodować (działa to nawet w przypadku gdy nasza karta muzyczna nie posiada odpowiedniego dekodera). Odkodowanie sygnału przez amplituner daje o wiele lepsze efekty niż żeby robiła to karta muzyczna, m.in. dlatego ponieważ w amplitunerze znajduje się dedykowany układ zajmujący się dekodowaniem, który poradzi sobie z tym dużo lepiej niż programowy dekoder w karcie muzycznej, który dodatkowo obciąża procesor. Minusem połączenia cyfrowego jest to, że nie obsługuje EAX. Więcej o SPDIF tutaj.

amplitunery stereo sklep.rms.pl

Czy istnieje możliwość podłączenia karty muzycznej do amplitunera / wieży zarówno cyfrowo jak i analogowo? Jest taka możliwość, sam mam tak połączony sprzęt. W ten sposób mogę korzystać zarówno z Dolby Digital, DTS itd... przez S/PDIF a także EAX lub innych systemów dźwięku przestrzennego w grach i programach użytkowych, których nie obsługuje dekoder amplitunera. Istnieją tylko pewnie ograniczenia w niektórych typach kart muzycznych np. SB Live, Audigy. W tych kartach wyjście cyfrowe jest współdzielone z wyjściem analogowym dla głośnika centralnego i subwoofera dlatego mamy do wyboru albo korzystać z kompletu wyjść analogowych - bez połączenia cyfrowego - albo korzystać z wyjścia cyfrowego i 2 wyjść analogowych, czyli 4 głośników (tak właśnie mam u siebie) albo żonglować za każdym razem kablami z tyłu komputera. W Audigy 2 nie istnieją takie ograniczenia - tam wyjście cyfrowe nie jest współdzielone.