THX – historia certyfikatu, czyli Gwiezdne Wojny, George Lucas i dźwięk przestrzenny

Zapewne część z Was będąc w kinie lub mając do czynienia ze sprzętem audio zetknęła się z tajemniczym skrótem THX i nie do końca wiedziała, co ów skrót oznacza. W tym artykule wyjaśnimy czym charakteryzuje się ta technologia, jaka była geneza jej powstania oraz co wniosła do świata dźwięku przestrzennego.

W roku 1982 George Lucas stworzył VI część filmu Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi. Legenda głosi, że podczas prac nad produkcją Lucas wiele czasu spędzał w kinie, które mieściło się w dzielnicy Marina w San Francisco. Jego marzeniem było umożliwienie każdemu widzowi doświadczenia pełni efektów specjalnych, które zostały użyte w VI części Gwiezdnych Wojen.

Po ukończeniu prac nad filmem Lucas wraz z zespołem poszli do kina Marin. Podczas projekcji spotkało ich rozczarowanie - nie usłyszeli większości efektów dźwiękowych, które pieczołowicie tworzyli przez wiele miesięcy. Na początku twórcy myśleli, iż przynieśli niewłaściwą taśmę. Później zdali sobie sprawę: to warunki w jakich odtwarzany był film spowodowały rozczarowujący odbiór wysokiej klasy ścieżki dźwiękowej. Wiele kin w tym okresie, w tym również to umiejscowione w dzielnicy Marina, miało słabą akustykę pomieszczenia z dźwiękiem mono surround. Każdy, kto interesuje się kinematografią wie, że efekty dźwiękowe dla wielu osób tworzą nawet połowę doświadczeń, jakie przeżywa widz podczas seansu. Tak narodził się pomysł stworzenia certyfikatu THX - standardu budowania komercyjnych kin z wielokanałowym dźwiękiem przestrzennym.

Projekt THX zawiera dziesiątki wytycznych wskazujących jak projektować sale kinowe, aby zapewnić wrażenia dźwiękowe na właściwym poziomie. Nazwa systemu jest akronimem od "Tomlinson Holman eXperiment". Według zasad ustalonych przez zespół Lucasa, kina powinny być akustycznie neutralne, a nie pogłosowe. Nagłośnienie musi być w stanie wygenerować głęboki bas w całej sali – niezależnie od miejsca, jakie zajmuje widz. Dopiero kiedy obiekt spełnia wszystkie te wymogi może starać się o certyfikację THX.

THX

Podczas pierwszych projekcji filmu na dużym ekranie, w sali kinowej wykonanej w oparciu o wytyczne THX, publiczność była pod wrażeniem efektów dźwiękowych. Wokół lokalnych kin ustawiały się kolejki fanów, którzy chcieli uczestniczyć w seansie zrealizowanym w nowej technologii. Debiut nowego, 3-literowego logo, oznaczał również początek nowej ery dźwięku kinowego. Od tego czasu THX kojarzy się widzom z bogatym w detale, przestrzennym dźwiękiem i głębokim, wyraźnym basem. Era THX, która właśnie się rozpoczęła, przekształciła zwykłe logo w ikonę popkultury. Można powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że THX zmieniło oblicze dźwięku kinowego. Odtąd za pomocą doboru odpowiedniej techniki odtwarzania muzyki i efektów dźwiękowych reżyserowie mogli zmienić tempo i rodzaj odczuć wywoływanych przez film. Oglądając film w certyfikowanym kinie widzowie mogą być pewni, że zostaną całkowicie zanurzeni w historii, jaką przedstawia film.

Od czasów premiery VI części Gwiezdnych Wojen minęło ponad 30 lat. Obecnie THX to firma zajmująca się certyfikacją nie tylko sal kinowych, ale także urządzeń do szeroko pojętej emisji dźwięku (w tym także do kina domowego). Technologia THX rozprzestrzeniła się na masową skalę, dzięki czemu możemy cieszyć się nią nawet we własnym domu. Widząc na urządzeniach napis "Certified by THX" możemy mieć pewność, że reprezentuje ono najwyższe standardy jakości przede wszystkim dźwięku ale także obrazu.

Wiele osób uważa, że THX jest kolejnym chwytem marketingowym, ale prawda jest dużo bardziej złożona. Znak “Certified by THX” gwarantuje, że produkt został starannie przetestowany i jest w stanie dostarczyć wysokiej jakości dźwięk odpowiadający najwyższym standardom kinowym, których źródła sięgają do profesjonalnej realizacji ścieżek dźwiękowych.

Rodzi się więc pytanie, jakie to właściwie cechy powinien spełniać sprzęt audio, aby otrzymać certyfikację THX?

kino domowe

Testy przeprowadzane w ramach certyfikacji zapewniają, że urządzenie posiada określoną parametrami wydajność akustyczną. Firma THX dba również o to, aby certyfikowane sprzęty były kompatybilne ze starszymi urządzeniami. Każdy sprzęt musi przejść średnio 400 testów zanim zostanie wyróżniony certyfikatem. Żadna inna autoryzacja nie podlega tak rygorystycznym wymaganiom. Firma THX uważa, że treść wyświetlana na ekranie i słyszana przez widzów powinna być zgodna z pierwotną wizją twórców.

W momencie pisania tego artykułu Polsce istnieją dwa kina, które posiadają certyfikację THX. Jest to"Cinema City – Kinepolis" w Poznaniu oraz "Krewetka" w Gdańsku.

Czy to wszystko oznacza , że godny uwagi jest jedynie sprzęt, który posiada certyfikację THX? Absolutnie nie. Należy wspomnieć, że proces certyfikacji THX jest płatny i duże grono producentów oferujących sprzęt audio wysokiej jakości ze względu na koszty, bądź z innych powodów, nie przeprowadza tego procesu.

Urządzenia wyposażone w certfikat THX w sklep.RMS.pl

THX

Źródło:

www.thx.com