Jak dobrać wygodne słuchawki nauszne, dokanałowe, Bluetooth – poradnik

Podczas wyboru nowych słuchawek wiele osób boryka się z pytaniem które z nich będą najwygodniejsze podczas długich sesji odsłuchowych. Problem ten występuje zarówno w przypadku modeli nausznych, jak i dokanałowych. Prezentujemy zatem kompletny poradnik, w którym zwrócimy uwagę na wszystkie elementy wpływające na komfort użytkowania tego typu urządzeń.

Słuchawki nauszne hi-fi

Pierwszym rozróżnieniem jakie należy poczynić, to wielkość nausznic: na rynku występują bowiem słuchawki nauszne oraz wokółuszne. W przypadku tych pierwszych, poduszki opierają się o małżowinę uszną, co po długim czasie może powodować dyskomfort (nie jest to jednak regułą, a wypadkową kilku innych czynników, o których piszemy w dalszej części artykułu). Słuchawki wokółuszne opierają się o czaszkę, dzięki czemu wykluczają możliwość ucisku delikatnych chrząstek znajdujących się w małżowinie usznej.

Jak dobrać wygodne słuchawki nauszne

Na zdjęciu Ultrasone Performance 840 oraz Beyerdynamic DT 1350

Same pady, czyli poduszki nauszne powinny być wykonane z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału. Dobrze sprawdzają się te ze skóry (które dodatkowo zyskują dzięki naturalnej zdolności przepuszczania powietrza) i miękkiej skóry ekologicznej. Jeśli chodzi o poduszki welurowe warto zwrócić uwagę na jakość użytego materiału. Można bowiem trafić na szorstkie i nieprzyjemne modele, które mogą drapać i być wyraźnie odczuwalne podczas noszenia. Te wyższej jakości będą za to przyjemnie otulać ucho. Jeszcze przed zakupem słuchawek dobrą praktyką jest sprawdzić, czy producent oferuje zamienne nausznice do kupienia oddzielnie bądź dostępne w zestawie. Dzięki temu w razie zużycia lub zabrudzenia można je bezproblemowo wymienić.

Jak dobrać wygodne słuchawki - pady nauszneNa zdjęciu welurowe pady do słuchawek HiFiMAN

W wygodzie noszenia niemałą rolę odgrywa także konstrukcja słuchawek. Zamknięte nie zapewniają odpowiedniej wentylacji. Otwarte natomiast umożliwiają wolny przepływ powietrza, dzięki czemu ciśnienie wywierane na uszy jest znacznie mniejsze. Wadą tego rozwiązania jest brak izolacji od hałasów otoczenia, jaką zapewnia konstrukcja zamknięta.

Podczas poszukiwania najwygodniejszych słuchawek warto też zwrócić uwagę na pałąk. Podwójny lepiej rozkłada nacisk na głowę, dzięki czemu nawet sztywne, twarde i mocno przylegające modele będą bardziej komfortowe w użytkowaniu. Wiele producentów decyduje się również na podbicie pałąka materiałem z miękkim wypełnieniem. To również może pozytywnie wpłynąć na komfort noszenia słuchawek.

Słuchawki bezprzewodowe” width=

Większe problemy napotkać można poszukując słuchawek bezprzewodowych Bluetooth. Te w znacznej większości przypadków posiadają konstrukcję zamkniętą z padami nausznymi. Warto zatem jeszcze przed założeniem zwrócić uwagę na to, jak bardzo „rozwarty” i elastyczny jest ich pałąk. Im bardziej nausznice zbliżone są do siebie w spoczynku, tym większa szansa, że będą uciskać podczas użytkowania. Warto zatem poszukiwać modeli z jak największymi padami i szerokim, pałąkiem o wysokim stopniu regulacji.

jak dobrac wygodne słuchawki nauszneNa zdjęciu MEE Audio Matrix3 oraz AKG Y45BT

Słuchawki dokanałowe

Wybierając słuchawki dokanałowe należy zwrócić uwagę na gumki dokanałowe. Szeroki wybór różnych rozmiarów i kształtów pozwoli dopasować te, które nie tylko będą dobrze „siedzieć” w kanale słuchowym, ale też pozytywnie wpłyną na jakość odtwarzanego dźwięku dzięki lepszej izolacji od otoczenia, wytwarzając wyższe ciśnienie w kanale słuchowym, a zatem zwiększając możliwości reprodukcji basu. Wielu producentów oferuje szereg różnych typów gumek w zestawie razem ze słuchawkami. Można je tez kupić oddzielnie zwracając uwagę na szerokość dyszy, na którą są one zakładane. Po więcej informacji o gumkach dokanałowych zapraszamy do artykułu, który w całości poświęcony jest ich doborze.

Jak dobrac wygodne słuchawki

Na zdjeciu zestaw gumek dokanałowych MEE Audio

Niemałą rolę odgrywa też waga słuchawek. Im cięższe są słuchawki, tym bardziej prawdopodobne jest, że pod wpływem swojej wagi będzie wysuwać się z uszu. Powoduje to dyskomfort i bezpośrednio wpływa na jakość dźwięku.

Jeśli poszukujemy słuchawek z myślą o wykonywaniu w nich aktywności fizycznej, głównym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest kabel. Ostatnio słusznie największą popularnością cieszą się modele z pałąkami zausznymi. To właśnie one najlepiej asekurują słuchawki i trzymają je w miejscu nawet podczas najbardziej wymagających ruchów.

wygodne słuchawki dokanałowe MEE Audio X7

Na zdjęciu MEE Audio X7

Słuchawki bezprzewodowe Bluetooth

W słuchawkach Bluetooth oprócz wszystkich wymienionych wyżej punktów ważny jest również pilot umożliwiający sterowaniem odtwarzanej muzyki. Przyciski powinny być od siebie odpowiednio oddalone i wyróżniać się na tle reszty obudowy: na przykład fakturą, materiałem czy wysokością. Dzięki temu bez problemu „trafimy” w ten, z którego mamy zamiar w danej chwili skorzystać.

Na zdjęciu pilot od słuchawek MEE Audio X7 Plus

Niestety, nie istnieje uniwersalna recepta na dobrze dobrane, wygodne słuchawki. Te, które dla jednego użytkownika staną się „druga skórą” mogą zupełnie nie pasować do preferencji i anatomii innych słuchaczy. Nie należy jednak ślepo podążać za wymienionymi wyżej punktami. Tak naprawdę to, czy słuchawki będą wygodne czy nie, jest wypadkową wszystkich przedstawionych wyżej czynników. W miarę możliwości warto przed zakupem przymierzyć wszystkie rozpatrywane modele. Niektóre mogą od razu okazać się niedopasowane do naszej anatomii. Najlepsze salony audio-video dają klientom możliwość spokojnego testowania wybranych modeli na miejscu, dzięki czemu można spokojnie dopasować do siebie wybrane modele.

Wygodne słuchawki nauszneNa zdjeciu HiFiMAN Sundara

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Słuchawki