Jak zdigitalizować kolekcję winyli - poradnik

Winyl przechodzi swój renesans, co w audiofilskim świecie widać, słychać i czuć. Tak, jak kiedyś zgrywaliśmy kopie płyt CD na komputer czy inne lokalne dyski, tak i teraz niektórzy mogą chcieć zachować nagrania z ulubionego winyla, aby móc odtwarzać muzykę nie tylko zasiadając w fotelu przed gramofonem, ale także w drodze, ze źródeł cyfrowych. Co jest potrzebne do przeniesienia winylowych nagrań na współczesne formaty i jak wygląda ten proces? Odpowiadamy!

Jakie jeszcze mogą być powody zgrywania kolekcji winyli na pliki przenośne? Chęć zachowania kopii wydania limitowanego, które wydane zostało tylko w postaci czarnego krążka lub po prostu chęć posiadania tej samej muzyki na źródłach cyfrowych, bez płacenia drugi raz za tę samą muzykę w innym formacie. W końcu także stworzenie swego rodzaju kopii zapasowej, czy skatalogowanie kolekcji.

Jak zdigitalizować kolekcję winyli - poradnik

Niestety, tworzenie cyfrowych kopii analogowych, czarnych płyt nie jest tak proste, jak włożenie krążka CD do rippera czy stacji dysków. Jednak chociaż cały proces wymaga więcej wkładu i wysiłku – zdecydowanie warto!

Gramofon z wyjściem USB do komputera

Czego potrzebujemy? Oczywiście gramofonu, przedwzmacniacza gramofonowego oraz konwertera analogowo-cyfrowego z wyjściem USB. Te trzy elementy mogą być również zastąpione jednym kompleksowym rozwiązaniem, czyli gramofonem z wbudowanym konwerterem oraz przedwzmacniaczem, np. Pro-Ject Primary Phono USB czy Reloop HiFi Turn 3 . Dobrym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w przedwzmacniacz  gramofonowy z USB, na przykład Rega Fono Mini A2D lub Pro-Ject Record Box E Potrzebny będzie także komputer z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem nagrywającym.

Jak zdigitalizować kolekcję winyli - poradnik

Pro-Ject Primary Phono USB

Polecanymi programami, które pomogą w zdigitalizowaniu „czarnej kolekcji” są między innymi Channel D Pure Vinyl oraz VinylStudio. Pierwszy z nich to swoista śmietanka wśród tego typu oprogramowania. Posiada wbudowaną equalizację, dzięki czemu pozwala wykluczyć z toru przedwzmacniacz gramofonowy, a także oferuje mnóstwo funkcji edycyjnych i optymalizacyjnych. Wadą może być jedynie cena, która waha się w granicach 1500zł, jednak producent umożliwia także skorzystanie z bezpłatnej, 15-dniowej wersji trial.

Gramofony

Drugi program, czyli VinylStudio to bardziej przystępna cenowo propozycja, której funkcjonalność pokrywa się w pewnym stopniu z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem. VinylStudio udostępnia między innymi equalizację RIAA, narzędzia edycyjne czy wbudowaną nagrywarkę CD. Cena oprogramowania to około 130zł.

Jak zdigitalizować kolekcję winyli

Dla tych, którzy budżet wolą przeznaczyć na komponenty toru audio, najlepszą opcją będzie bezpłatny program Audacity. Być może zapoznanie się z jego funkcjonalnością i dostosowanie do własnych potrzeb i wymagań może wydawać się z początku trudne, jednak już po pewnym czasie można łatwo zorientować się jak prawidłowo zgrać muzykę z ulubionej płyty.

Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych elementów pora przejść do działania. Warto rozpocząć od przeglądu gramofonu, a szczególnie kalibracji wkładki. Należy także zadbać o czystość płyt. Można je delikatnie, a przy tym skutecznie wyczyścić dedykowanymi do tego środkami, które zabezpieczają powierzchnię winyla. To szczególnie ważny krok, zważając na to, że wszelkie trzaski i szumy będą słyszalne na cyfrowym nagraniu. Lepsze przygotowanie gramofonu i płyt, równa się lepszej jakości finalnego nagrania.

 

Znajdź idealny środek czyszczący do płyt winylowych


Podczas zgrywania muzyki z płyty gramofonowej należy uzbroić się w cierpliwość. Muzyka jest bowiem zgrywana w czasie rzeczywistym, oznacza to, że proces ten trwa dokładnie tyle samo, co czas odtwarzania nagranego albumu. Dobrą praktyką jest utrzymywanie jak najniższego poziomu głośności podczas nagrywania. Ma to na celu zminimalizowanie zniekształceń spowodowanych sprzężeniem zwrotnym z głośników.

W jakim formacie zgrywać muzykę z winyla? Oczywiście - w jak najwyższym. Typowe nagrania realizowane są w rozdzielczości 24bit/96kHz, jeśli chodzi o format: WAV czy FLAC powinny sprawdzić się odpowiednio. Warto też poświęcić czas na samodzielne opisanie zgranych albumów. Płyty CD czy pliki pobrane z Internetu są już odpowiednio podpisane, jednak w przypadku kolekcji analogowej musimy zatroszczyć się o to sami. Owocuje to w przyszłości, między innymi w szybszej lokalizacji plików na dysku czy prawidłowym wyświetlaniu informacji na odtwarzaczach.

Chociaż proces zgrywania czarnej płyty jest długi i wymagający, to posiadając dużą kolekcją pełną unikatów czy edycji specjalnych warto poświęcić chwilę, by zachować nagrania na „czarną godzinę”. Pozwoli to nie tylko odtwarzać ulubione albumy w każdym okolicznościach, ale też prowadzić katalog zbiorów, co przy dużej kolekcji może się okazać niezwykle przydatne.

Płyty winylowe w sklep.RMS.pl

Gramofony w sklep.RMS.pl

Środki czyszczące do płyt winylowych w sklep.RMS.pl

Jak zdigitalizować kolekcję winyli - poradnik

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Gramofon