Jak zbudować własny zestaw stereo Hi-Fi?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sprzętem audio nieraz pewnie zastanawiały się, z jakich komponentów powinien składać się zestaw stereo. Jakie są różnice pomiędzy amplitunerem i wzmacniaczem? Dlaczego u niektórych osób elektronika składa się z kilku urządzeń pokaźnych rozmiarów, które zajmują nieraz sporą część pomieszczenia, a innych zadowalają proste zestawy?

Jeśli jednak interesujesz się pełnoprawnym zestawem Hi-Fi, to dobry znak. Oznacza to, że dostrzegasz różnicę w jakości dźwięku pomiędzy tanią wieżą z marketu, a zestawem stereo składającym się z poszczególnych komponentów.

W tym artykule wyjaśnimy, z jakich komponentów może składać się zestaw stereo i pokażemy przykłady różnych konfiguracji systemów dzielonych. Wyjaśnimy także, na co zwrócić uwagę podczas wyboru zestawu. Artykuł przeznaczony jest głównie dla osób początkujących, jednak zachęcamy do lektury także posiadaczy zestawów stereo.

Jak zbudować własny zestaw hifi

Jedną z głównych korzyści dzielonego zestawu stereo jest fakt, że możemy zbudować go z takich komponentów, jakie sami sobie wybierzemy. Jest to niemożliwe w przypadku systemów zamkniętych, takich jak wieże lub kino domowe z jednego kartonu, gdzie musimy zadowolić się tym, co oferuje producent. Dodatkowo, niższa cena sprawia, że są to podzespoły niższej jakości, co przekłada się bezpośrednio na jakość dźwięku. W systemie dzielonym każdy komponent ma do spełnienia tylko jedno, określone zadanie. Dzięki temu możemy być pewni, że producent dołożył starań, aby robił to naprawdę dobrze.

Aby w pełni zrozumieć zasadę działania i rolę poszczególnych elementów, musimy pokrótce scharakteryzować poszczególne elementy zestawu.

 

Źródło sygnału

Zacznijmy od źródła sygnału. Jest to pierwszy element, który odpowiedzialny jest za odczyt sygnału z nośnika. Tutaj wybór jest bardzo szeroki. Musimy zastanowić się, jakie źródło dźwięku będzie przez nas najczęściej używane. Jeśli jesteś miłośnikiem odtwarzania muzyki z serwisów strumieniujących, np. Spotify, warto zastanowić się nad odtwarzaczem strumieniowym. Urządzenia te w większości przypadków posiadają również zdolność odtwarzania radia internetowego. Kolejnym często używanym nośnikiem, który mimo upływu lat nadal jest popularny to CD. Chyba każdy z nas ma w swoim domu kolekcję kompaktów, do której z chęcią wraca.

Źródłem dźwięku może być także tuner analogowy FM/AM, lub zyskujący na popularności cyfrowy DAB/DAB+.

Muzyki możemy też słuchać z gramofonu, który w ostatnich latach przeżywa swój renesans. Coraz więcej osób wraca do płyt winylowych ze względy na dobrą dynamikę oraz unikalne brzmienie, które różni się od tego, który znamy z formatów cyfrowych.

Jak zbudować własny zestaw hifi

 

Amplitunery stereo

Klasyczny amplituner stanowi połączenie dwóch elementów: wzmacniacza oraz tunera FM/AM. Jest to centrum systemu, z którego sterowane będą pozostałe komponenty. Nowoczesne amplitunery stereo oprócz wbudowanego tunera radiowego posiadają również szereg innych funkcji, np. obsługują serwisy strumieniowe, posiadają przedwzmacniacz gramofonowy itp. Na forach internetowych poświęconych tematyce audio często można znaleźć informacje, że ze względu na dużo bardziej rozbudowaną elektronikę oraz obecność tunera FM/AM, który generuje zniekształcenia, amplitunery stereo z reguły zapewniają nieco niższą jakość dźwięku niż zestawy z wydzielonym wzmacniaczem. Producenci mają tego świadomość i np. Onkyo stosuje w swoich amplitunerach szereg autorskich technologii mających na celu wyeliminowanie zniekształceń i zakłóceń. Dzięki temu takie urządzenia cechują się doskonałą jakością dźwięku.

 

Wzmacniacz: przedwzmacniacz, końcówka mocy, wzmacniacz zintegrowany

Aby usłyszeć z kolumn dźwięk w torze audio musi pojawić się wzmacniacz. Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie, które wzmacnia sygnał pochodzący ze źródła. Warto wiedzieć, że wzmacniacz to pojęcie ogólne. Istnieje podział na przedwzmacniacze, końcówki mocy oraz wzmacniacze zintegrowane. Ale po kolei.

Najczęściej w zestawach Hi-Fi stosuje się wzmacniacz zintegrowany. Jest to urządzenie, które w jednej obudowie łączy w sobie tak naprawdę dwie funkcje: przedwzmacniacza oraz końcówki mocy. Urządzenie takie posiada na panelu czołowym potencjometr, przycisk lub pokrętło do wyboru źródła, a bardzo często także regulatory pozwalające regulować natężenie niskich i wysokich tonów, balans. Jeśli Twój budżet na zestaw stereo nie przekracza kilku tysięcy wzmacniacz zintegrowany będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem.

wzmacniacze stereo sklep rms.pl

Aby pozbyć się niepożądanych zniekształceń sygnału i interferencji w sekcji przedwzmacniacza i końcówki mocy, należy oddzielić je od siebie stosując dwa niezależne urządzenia. W takiej konfiguracji sygnał ze źródła trafia do przedwzmacniacza, zwanego potocznie preampem, gdzie następuje niewielkie wzmocnienie sygnału. Ten przekazywany jest następnie do końcówki mocy, która wzmacnia sygnał do poziomu zapewniającego napędzenie kolumn. Warto dodać, że przedwzmacniacz posiada na przednim panelu komplet regulatorów o których już wspomnieliśmy, natomiast końcówka mocy to urządzenie, które na przednim panelu posiada jedynie przycisk zasilania. Oprócz niewątpliwych zalet należy pamiętać, że taki zestaw będzie droższy, gdyż musimy kupić dwa urządzenia zamiast jednego. Rozwiązanie to polecamy osobom bardziej zaawansowanym oraz z większym budżetem. Stosując osobny przedwzmacniacz oraz końcówkę mocy zyskujemy większą możliwość kształtowania brzmienia naszego zestawu poprzez odpowiedni dobór urządzeń.

Jak zbudować zestaw Hifi?

Na koniec warto dodać, że niektóre osoby zamiast końcówki mocy stereo wybierają tzw. monobloki. Jest to końcówka mocy, które dokonuje ostatecznego wzmocnienia sygnału wyłącznie dla jednego kanału. W zestawie stereo potrzebujemy więc dwóch monobloków. Rozwiązanie to zapewnia maksymalne oddzielenie ścieżki sygnału, a co za tym idzie zapewnia możliwie najwyższą jakość i czystość dźwięku. Na monobloki decydują się najwięksi entuzjaści sprzętu audio. Wpływa na to w głównej mierze cena urządzeń, która sprawia, że za taki system zapłacić trzeba nawet kilkadziesiąt tysięcy.

 

Kolumny stereo

Kolumny to ostatnia część zestawu audio. Z nich właśnie wydobywa się dźwięk. Z technicznego punktu widzenia zachodzi w nich proces zamiany energii elektrycznej na mechaniczną. Poprzez drgania membrany wytwarzane są fale dźwiękowe, które docierają do naszych uszu.

Jak zbydować własny zestaw higi

Jeśli chodzi o rodzaje kolumn to możemy je podzielić na podstawkowe i podłogowe. Te pierwsze są mniejsze i ustawiamy je zazwyczaj na stojakach głośnikowych, ewentualnie na meblach. Z reguły stosujemy je w mniejszych pomieszczeniach, o powierzchni do 20 metrów kwadratowych. Kolumny podłogowe, jak sama nazwa wskazuje ustawiane są bezpośrednio na podłodze. Są większe od kolumn podstawkowych. Zazwyczaj stosuje się je w pomieszczeniach o powierzchni powyżej 15 metrów kwadratowych.

Więcej informacji o kolumnach:

Kolumny podstawkowe

Kolumny podłogowe

Jak zbudować własny zestaw hifi

Dodatkowe funkcje urządzeń audio

Producenci sprzętu audio stosują w swoich urządzeniach oprócz podstawowej funkcji również dodatkowe, nieraz bardzo przydatne i ułatwiające życie. I tak w ostatnich latach sporą popularność zyskały wzmacniacze z wbudowanym przetwornikiem DAC. Dzięki temu bez zakupu dodatkowego urządzenia możemy odtwarzać pliki audio z komputera, podłączyć telewizor lub dekoder TV, poprawiając tym samym jakość dźwięku. Kolejnym rozwiązaniem jest dodawanie do wzmacniacza modułu Bluetooth, dzięki czemu uzyskujemy możliwość bezprzewodowego przesyłania dźwięku np. za pomocą urządzenia mobilnego. Spotykamy także odtwarzacze CD z obsługą funkcji sieciowych, dzięki czemu dźwięk odtworzymy np. z serwera NAS.

Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich konfiguracji, gdyż inwencja niektórych producentów nie wygasa i nadal dodają oni do klasycznych komponentów nowe funkcje, próbując zachęcić tym potencjalnych klientów.

 kolumny sklep rms.pl

Kable głośnikowe i 2xRCA

Okablowanie to równie ważna część systemu stereo, jak same urządzenia. Są one niezbędne do połączenia ze sobą poszczególnych urządzeń. Niewłaściwie dobrane okablowanie jest w stanie ograniczyć potencjał brzmieniowy nawet Hi-endowego zestawu audio. Pamiętajmy zatem, aby nie marginalizować znaczenia kabli w zestawach audio. Wybierajmy modele zawsze sprawdzajmy ich specyfikację. Zwracajmy szczególną uwagę na jakość wykonania, jakość przewodnika oraz ekranowanie.

Koszt systemu

W przypadku zestawu Hi-Fi wręcz niemożliwe jest podanie konkretnej kwoty, która zagwarantuje, że system będzie dobrej jakości oraz spełni nasze oczekiwania. Dzieje się tak dlatego, gdyż każdy zakup uzależniony jest od preferencji właściciela. Wpływ na cenę ma bowiem ilość źródeł, marka urządzeń, konieczność zakupu akcesoriów. Ważna jest jednak ogólna zasada. 30% budżetu powinniśmy przeznaczyć na każdy element systemu, czyli źródło, wzmacniacz i kolumny. 10% przeznaczmy na okablowanie (kable sygnałowe i zasilające). Radzimy jednak, aby na pierwszy sprzęt nie wydawać fortuny, gdyż prawdopodobnie z upływem czasu będziemy chcieli go rozbudować lub zmodyfikować. Za kwotę 5000 – 6000 tysięcy możemy już kupić sprzęt Hi-Fi przyzwoitej jakości. Górna granica nie jest łatwa do ustalenia, a wielu audiofili powie zapewne, że taka granica nie istnieje.

Jak zbudować własny system HiFi

Podsumowanie

Jak widać wybór sprzętu oraz możliwych konfiguracji jest ogromny. Warto jednak pamiętać, aby podczas wyboru sprzętu opierać się na odsłuchu i porównywaniu poszczególnych urządzeń pod względem jakości dźwięku, a nie tylko ceny. Często bowiem może się zdarzyć, że tańsze urządzenie będzie wystarczająco spełniało nasze oczekiwania i obejdziemy się bez wydawania fortuny. Nie warto także bezkrytycznie wierzyć opiniom, które możemy przeczytać na różnego rodzaju forach. Z praktyki wiemy, że nieraz mają one niewiele wspólnego z prawdą. Warto jednak śledzić artykuły i recenzje sprzętu ukazujące się w pismach branżowych. Oprócz samego tekstu recenzji znajdziemy tam często pomiar najważniejszych parametrów sprzętu przeprowadzony w sposób obiektywny. A warto wiedzieć, że takie pomiary ukazują nieraz zupełnie inne wartości niż te deklarowane przez producenta.

Jak zbudować własny zestaw hifi

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Amplituner