Jak wybrać odpowiedni telewizor?

W ostatnich latach nieustannie słyszymy o nowościach w branży telewizorów. Stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się modele 4K Ultra HD, a już słyszymy o 8K Ultra HD. Mamy do wyboru różne formaty kolorów, różne rodzaje wyświetlaczy. Do tego producenci stosują anglojęzyczną terminologię nazewnictwa funkcji, która nie ułatwia zadania osobom nie znającym branży.

W tym artykule chcielibyśmy przedstawić krok po kroku najważniejsze parametry i technologie stosowane współcześnie w telewizorach. Scharakteryzujemy także nowe funkcje, które w ostatnich latach pojawiły się w telewizorach, takie jak Smart TV, Picture in Picture. Wyjaśnimy, jak dobrać przekątną ekranu dopasowaną do odległości, z jakiej będziemy oglądali obraz. Wiedza ta pozwoli w sposób świadomy wybrać właściwy model telewizora oraz uniknąć wydania pieniędzy na funkcje, które nigdy nie zostaną użyte.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Jaki rozmiar ekranu TV wybrać?

 

Ustalenie rozmiaru ekranu, który będzie adekwatny do naszych potrzeb to podstawowa i najważniejsza rzecz, z którą wielu klientów ma problem. Panuje bowiem błędne przekonanie, że im większy rozmiar ekranu wybierzemy, tym lepiej. Jednak najistotniejsza w tym przypadku jest odległość, z jakiej będziemy oglądali telewizję. Organizacja SMPTE (Stowarzyszenie Producentów Filmowych i Telewizyjnych) opracowała szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak daleko od telewizora należy usiąść, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Prawidłowa odległość od ekranu jest bardzo ważna. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć więcej szczegółów, płynny i czysty ruch. Siedzenie zbyt blisko powoduje, że zobaczymy pikselizujący obraz oraz będziemy narażeni na nadmierny hałas. Z kolei zbyt dalekie siedzenie od ekranu telewizora może spowodować, że będziemy mieli problem z dostrzeżeniem wszystkich szczegółów obrazu.

 

Organizacja SMPTE proponuje następującą odległość od telewizora:

65 cali - minimum 2,5 m (Full HD) lub 2,1 m (4 k)

50-52 cali - minimum 2,2 m (Full HD) lub 1,7 m (4 k)

46 cali - minimum 1,9 m (Full HD) lub 1,5 m (4 K)

40-42 cali - minimum 1,7 m (Full HD) lub 1,3 m (4 k)

32 cale - minimum 1,3 m (Full HD)

 

Rozdzielczość ekranu – Full HD, 4K Ultra HD

Rozdzielczość ekranu to parametr, który określa liczbę pikseli wyświetlaną na ekranie. W tej kwestii istnieją pewne symbole, które oznaczają, jaką rozdzielczość posiada dany telewizor wraz z częstotliwością odświeżania ekranu.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Full HD to skrócona nazwa jednego z trybów wideo, który często wykorzystywany jest przez producentów telewizorów. W przypadku tego standardu rozdzielczość wynosi 1920x1080 pikseli. Pozostały jeszcze do rozszyfrowania tajemnicze skróty 1080p oraz 1080i. Pierwszy z nich oznacza obraz progresywny, co zapobiega zjawisku migotaniu. Natomiast 1080i oznacza obraz z przeplotem. Sygnał podawany jest w tzw. półklatkach. Oznacza to, że każda klatka podzielona jest na dwa pola. Jedna z nich podaje linie parzyste, a druga nieparzyste. Warto wiedzieć, że programy telewizyjne najczęściej nadawane są w formacie 1080i. Nie jest to więc nawet „pełnoprawne” Full HD, czyli 1080p.

telewizory sklep rms.pl

4K Ultra HD to termin ostatnimi czasy tak powszechnie używany w materiałach reklamowych, że właściwie zastanawiamy się, czy produkowane są obecnie telewizory w innej rozdzielczości ekranu. Ale zanim odpowiemy na to pytanie warto wyjaśnić definicję 4K Ultra HD. Otóż jest to standard określający rozdzielczość ekranu, która wynosi 3840x2160 pikseli w przypadku ekranu w formacie 16:9. Ekrany 4:3 w telewizorach 4K Ultra HD posiadają rozdzielczość 4096x3112. Warto też wyjaśnić skąd wzięła się nazwa 4K. Wynika to z rozdzielczości, która jest czterokrotnie większa niż Full HD.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Przejdźmy zatem do odpowiedzi na pytanie jaką rozdzielczość ekranu stosują obecnie producenci. Otóż 4K Ultra HD to nie jest jedyna rozdzielczość telewizorów, jaką możemy obecnie spotkać. Nadal sporym zainteresowaniem cieszą się telewizory Full HD. W przypadku mniejszych rozmiarów ekranu jest to najwłaściwszy wybór, gdyż i tak nie będziemy w stanie dostrzec większej ilości pikseli. Co więcej, w najtańszych modelach telewizorów 4K Ultra HD stosowane są matryce o niższe jakości. Powoduje to, że obraz traci na płynności. Dynamika obrazu to jedna z najważniejszych rzeczy. Jeśli jest zaburzona – tracimy całą przyjemność z oglądania. Wynika z tego, że jeśli mamy przeznaczyć na zakup kwotę, która wystarczy na dopracowany telewizor Full HD z wysokiej jakości matrycą lub najtańszy telewizor 4K warto rozważyć tą pierwszą opcję.

Zwróćmy także uwagę na fakt często pomijany przez użytkowników. Jeśli nie dysponujemy materiałem o odpowiedniej rozdzielczości, nie wykorzystamy potencjału swojego telewizora. Kupując telewizor 4K Ultra HD powinniśmy posiadać również filmy w wysokiej rozdzielczości. Potrzebny będzie do tego odtwarzacz Blu-ray, płyty z filmami w rozdzielczości 4K, bądź odtwarzacz sieciowy do filmów.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

 

Obsługa kolorów – Deep Colour, 4:4:4, HDR, BT.2020, Dolby Vision

 

Warto przed zakupem telewizora sprawdzić również, jakie standardy kolorów obsługuje dany model.Najlepiej, aby wspierał HDR10 oraz Dolby Vision.

HDR to skrót od słów High Dynamic Range. Dzięki tej technologii uzyskiwany obraz ma jasność zbliżoną do tej, którą mogą zarejestrować nasze oczy.

Dolby Vision to z kolei odpowiedź na HDR. Technologia ta różni się od poprzedniej między innymi 12 bitową precyzję. HDR posiada z kolei 10 bitowy zakres tonalny.

 

Więcej o Dolby Vision przeczytasz tutaj

 

Wyświetlacz – LCD, LED, OLED, QLED

 

Gdy wiemy już jaka rozdzielczość ekranu będzie nam potrzebna, przechodzimy do kolejnej ważnej kwestii, czyli rodzaju wyświetlacza. Producenci oferują obecnie trzy najpopularniejsze sposoby wyświetlania obrazu – LCD, LED oraz OLED.

LCD to skrót od angielskich słów liquid-crystal display. Zasada działania tego typu ekranów opiera się na zmianie polaryzacji światła. Generowane piksele oświetlane są przez specjalne lampy. Światło, po przejściu przez filtry trafia na ciekły kryształ, co powoduje wyświetlenie danego koloru.

Do najważniejszych zalet tej technologii należy zaliczyć niski pobór energii.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

 

LED to skrót od light-emitting diode. Jak nietrudno się domyślić, zasada działania tej technologii opiera się diodach półprzewodnikowych. Posiadają one zdolność do emitowania światła. Wpływa to pozytywnie na wartość współczynnika kontrastu. W efekcie uzyskujemy lepszą jakość obrazu. Jest to obecnie bardzo często wybierany typ wyświetlacza.

OLED to skrót od organic light-emitting diode. Podstawą technologii są diody elektroluminescencyjne, które generują piksele. Do największych zalet telewizorów należy bardzo dobra jasność oraz kontrast. Telewizory OLED charakteryzują się też niskim zużyciem energii.

 

Więcej o technologii OLED tutaj

 

QLED to technologia stosowana głównie w topowych seriach telewizorów. Stanowi ona rozwinięcie paneli LCD. QLED wykorzystuje tzw. kropki kwantowe, czyli mikroskopijne kryształki. Ich obecność na matrycy sprawia, że wyświetlany obraz charakteryzuje się bardzo szeroką paleta kolorów. Co ciekawe, telewizory z matrycą QLED wyświetlają kolory niezależnie od poziomu jasności w ten sam sposób.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Trendy w designie

Od jakiegoś czasu rośnie popularność telewizorów z zakrzywionym ekranem. Modele takie mają dosłownie „otaczać” widzów obrazem. Liczba modeli stale rośnie, a opinie użytkowników są bardzo pozytywne.

Pomysłowość producentów nie raz nas zaskoczyła. Ostatnio Samsung postanowił stworzyć telewizor, który imituje...płótno. Pomysł ciekawy i oryginalny. Nieprzypadkowa jest też nazwa – frame oznacza po angielsku ramę. Do wyboru są różne kolory ramy oraz rozdzielczość ekranu.

 Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Złącza

 

Złącza, czyli wejścia i wyjścia to element, który ma bezpośredni wpływ na funkcjonalność telewizora. Dzięki nim możemy podłączyć do naszego telewizora inne urządzenia, a tym samym zwiększyć możliwość rozbudowy systemu audio – video.

Podstawowym złączem, które jest stosowane w każdym współcześnie produkowanym telewizorze jest HDMI. Poszczególne modele mogą różnić się ilością wejść. Najczęściej producenci stosują 2 lub 3wejścia, co wystarcza przeciętnym użytkownikom. Złącze HDMI umożliwia jednoczesne przesyłanie obrazu i dźwięku w formie cyfrowej.Jest to obecnie najczęściej stosowany standard, który wyparł starsze złącza, takie jak SCART. Warto przed zakupem upewnić się, czy producent wyposażył wyjście HDMI w ARC, czyli kanał zwrotny audio.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Producenci często umieszczają w swoich telewizorach złącze USB. Radzimy, aby dokładnie sprawdzić, czy może być ono wykorzystywane do przesłania do telewizora zdjęć lub filmów. Bywają modele, w których port USB służy wyłącznie do celów serwisowych.

Niektóre modele telewizorów posiadają również slot na karty SD. Umożliwia to przeglądanie zdjęć lub filmów bezpośrednio z aparatu lub kamery.

odtwarzacze sklep rms.pl

Bardzo przydatne jest również wyjście słuchawkowe, dzięki któremu podłączymy do telewizora słuchawki. W przypadku jego braku rozwiązaniem może być zakup zewnętrznego transmitera sygnału, który bezprzewodowo wyśle dźwięk do naszych słuchawek. Przykładem takiego urządzenia w rozsądnej cenie jest MEE Audio Connect.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Wyjście optyczne to złącze, które umożliwia przesłanie cyfrowego sygnału audio. Będzie ono przydatne w przypadku osób, które nie posiadają klasycznego kina domowego, lecz zestaw stereo i chcieliby poprawić jakość dźwięku z telewizora. Wówczas zamiast odtwarzać dźwięk na głośnikach z telewizora możemy odtwarzać go na kolumnach. Warto dodać, że musimy posiadać osobny przetwornik DAC lub wzmacniacz z wbudowanym przetwornikiem, który będzie przetwarzał nam sygnał do postaci analogowej.

 

Smart TV

 

Smart TV to możliwość odtwarzania na telewizorze usług dostępnych w internecie.Dzięki temu możemy oglądać filmy poprzez np. Netflix, Youtube czy HBO GO. Możliwe jest także przeglądanie stron internetowych czy korzystanie z serwisów społecznościowych. Co więcej, niektóre modele telewizorów Smart TV oferująnawet możliwość ściągnięcia aplikacji. Warto wiedzieć, że zakres funkcji Smart TV zależy od producenta, gdyż niektórzy z nich stosują swoje własne, autorskie systemy. Inaczej będzie zatem wyglądała szata graficzna oraz funkcjonalność Smart TV w telewizorach LG, a inaczej Samsunga. Producenci mają świadomość tego, że nie wszyscy użytkownicy wykorzystują te funkcje, więc często równolegle oferowane są modele posiadające funkcję Smart TV, jak też nie posiadające jej. Różnica w cenie zależy od producenta. Zazwyczaj jednak za Smart TV trzeba dopłacić około 200 – 300zł.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Dodatkowe funkcje

 

Ilość przydatnych funkcji w telewizorach wzrasta. Scharakteryzujemy pokrótce te najczęściej spotykane.

PIP to skrót od angielskich słów Picture in Picture. Funkcja ta umożliwia włączenie podglądu ekranu innej stacji, która wyświetla się najczęściej w dolnym rogu ekranu.

Ambilight to technologia, która wykorzystuje diody zamontowane z tyłu ekranu. Dzięki temu z tyłu powstaje kolorowa poświata, a użytkownik ma wrażenie, że wyświetlany obraz jest szerszy. Diody zmieniają swój odcień wraz z kolorami wyświetlanymi na ekranie telewizora.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

W tym roku LG wprowadził serię telewizorów z funkcją ThinQ, która umożliwia sterowanie głosowe. W tym przypadku pilot pełni również funkcję mikrofonu. Rozwiązanie opiera się o sztuczną inteligencję. Producent zapowiada rozszerzenie funkcjonalności: docelowo w przyszłości możliwe ma być stworzenie całego systemu inteligentnego zarządzania domem.

Asystent głosowy, znany wcześniej z głośników bezprzewodowych, powoli wkracza do telewizorów. Co prawda, na chwilę obecną technologię tę stosuje trzech producentów z Chin, lecz wydaje się, że rozwój systemu komend głosowych w telewizorach to tylko kwestia czasu.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?

Podsumowanie

 

Jak widać, wybór telewizora nie jest rzeczą tak skomplikowaną, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy posiadać jedynie podstawową wiedzę na temat stosowanych technologii, aby móc określić, czy będzie dla nas użyteczna. Przed zakupem konkretnego modelu warto udać się do sklepu stacjonarnego, obejrzeć interesujący nas telewizor oraz sprawdzić jego specyfikację i funkcje. Warto poświęcić na zakup trochę czasu, poczytać recenzje użytkowników. Nie kierujmy się jedynie marketingowymi informacjami podawanymi przez producentów.

Na koniec darmowa porada od pracowników RMS.pl. Gdy już kupimy nasz wymarzony telewizor, nie przenośmy go poziomo, trzymając tylko za boki. W przypadku telewizorów o większej przekątnej ekranu ryzyko uszkodzenia matrycy jest wówczas bardzo duże.

Jak wybrać odpowiedni telewizor?