Złącze optyczne, koaksjalne czy HDMI - które zapewni najlepsze połączenie audio?

Produkowany obecnie sprzęt audio i video - wzmacniacze, odtwarzacze czy amplitunery wyposażone są zazwyczaj w szereg różnych złącz. Użytkownicy, którzy posiadają mniejszą wiedzę mogą zastanawiać się, z którego z nich skorzystać, aby jakość przesyłanego sygnału audio była jak najwyższa. W tym artykule skupimy się na najpopularniejszych złączach, które służą do przesyłania sygnału cyfrowego audio – HDMI, optyczne i koaksjalne.

Na początek kilka podstawowych informacji. Połączenia optyczne i koaksjalne służą do przesyłu cyfrowego sygnału audio i są od lat powszechnie stosowane w odtwarzaczach i amplitunerach. Złącze HDMI pozwala na przesył sygnału audio oraz video w formie cyfrowej.

Połączenie koaksjalne

Złącze koaksjalne jest powszechnie stosowane w sprzęcie audio video. Sygnał przesyłany jest w formie impulsu elektrycznego. Z tego względu jakość sygnału w dużej mierze zależeć będzie od jakości przewodnika i ekranowania zastosowanego w kablu. Większość producentów stosuje miedź beztlenową.

Połączenia koaksjalne wykorzystują wtyk RCA, który jest stosowany także w przypadku analogowych połączeń audio. Należy jednak pamiętać, że pomimo takich samych wtyków kable do przesyłu sygnału analogowego i cyfrowego różnią się między sobą. Co prawda kabel analogowy poradzi sobie z transmisją sygnału cyfrowego, jednak występuje w nich różnica w wartości impedancji.

Połączenie koaksjalne świetnie sprawdzi się w transmisji cyfrowego sygnału audio. Można za jego pomocą uzyskać lepsze rezultaty brzmieniowe niż w przypadku połączenia optycznego. Ma na to wpływ brak konwersji sygnału, która zachodzi w przypadku połączenia koaksjalnego. Połączenie koaksjalne może obsługiwać wyższą rozdzielczość sygnału (najczęściej 24-bit/192 kHz). W przypadku połączeń optycznych maksymalna przepustowość ograniczona jest zazwyczaj do 96 kHz.

Główną wadą połączenia koaksjalnego jest natomiast większe ryzyko przenoszenia zakłóceń wraz z użytecznym sygnałem audio. Przy wyborze kabla koaksjalnego należy zatem zwrócić szczególną uwagę na jego ekranowanie.

Połączenia koaksjalne nie posiadają wystarczającej przepustowości do obsługi wysokiej jakości formatów dźwięku przestrzennego: Dolby True HD czy DTS-HD Master Audio. Tak więc w nowoczesnym systemie kina domowego możliwości jego zastosowania są mocno ograniczone. Przepustowość połączenia koaksjalnego wynosi 52 Mb/s.

 

Połączenie optyczne

Połączenie optyczne transportuje sygnał cyfrowy w formie fali świetlnej. Wewnątrz kabla optycznego umieszczony jest światłowód, który wykonany jest z tworzywa sztucznego, szkła lub krzemionki. Główną zaletą tego typu połączeń jest brak możliwości przeniknięcia zakłóceń elektromagnetycznych do układu oraz tania implementacja.

W systemach kina domowego połączenia optyczne są używane do przesyłania skompresowanego dźwięku przestrzennego Dolby Digital i DTS.

Połączenia optyczne najczęściej wykorzystują wtyk Toslink, który stworzony został przez firmę Toshiba. Pomimo, że złącze HDMI stało się standardem w sprzęcie AV połączenia Toslink często wykorzystywane są w telewizorach, konsolach do gier, odtwarzaczach Blu-ray. Wyjścia optyczne możemy znaleźć praktycznie w każdym sprzęcie audio, który wysyła sygnał w formie cyfrowej (odtwarzacze CD, odtwarzacze strumieniowe).

Największą zaletą połączenia optycznego jest możliwość przenoszenia sygnału na większe odległości bez strat.

Główną wadą połączenia jest natomiast brak wystarczającej przepustowości dla bezstratnych formatów audio, takich jak: Dolby True HD czy DTS-HD Master Audio. Połączenie optyczne obsługuje maksymalnie 2 kanały nieskompresowanego dźwięku PCM.

Warto również pamiętać, że kabla optycznego nie wolno zaginać. Ze względu na to, że w środku znajduje się światłowód w przypadku uszkodzenia go sygnał nie będzie transportowany. Kabel będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia.

HDMI

Kabel HDMI zaczął być stosowany w urządzeniach od 2003 roku. Główną jego zaletą jest możliwość przenoszenia zarówno dźwięku i obrazu. Ma znacznie większą przepustowość niż połączenie optyczne. Pozwala na przenoszenie bezstratnych formatów Dolby True HD i HD Master Audio. Z tego względu jest powszechnie stosowany w systemach kina domowego. Wyjścia HDMI są też stosowane w odtwarzaczach Blu-ray.

HDMI to stale rozwijający się standard, w którym stale zwiększana jest przepustowość oraz zwiększana ilość kanałów służących do transportu dźwięku. Obecnie kablem HDMI możemy przesyłać najnowsze formaty dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos i DTS:X. Aktualny standard obsługuje również najnowsze formaty video – w tym rozdzielczość 4K Ultra HD oraz HDR. Aktualnie obowiązujący standard to HDMI to 2.0b, lecz niebawem ma zacząć obowiązywać HDMI w wersji 2.1, który obsługuje rozdzielczość 8K.

Niektóre audiofilskie transporty CD oraz odtwarzacze strumieniowe posiadają wyjście I2S.

Jest to standard zaczerpnięty z urządzeń studyjnych. Sygnał audio w formacie PCM przesyłany jest za pomocą standardowego kabla HDMI.

Z jakiego połączenia skorzystać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju urządzeń, jakie zamierzamy połączyć. Jeśli zamierzasz przesłać cyfrowy sygnał audio i zastanawiasz się nad połączeniem koaksjalnym oraz optycznym radzimy wybrać to pierwsze. Z doświadczenia wiemy, że wykorzystując połączenie koaksjalne możemy uzyskać lepszą jakość dźwięku. Chodzi przede wszystkim o wyższy poziom szczegółowości oraz lepszą dynamikę.

Jeśli posiadasz zestaw kina domowego bezsprzecznie najlepszym wyjściem będzie zastosowanie złącza HDMI. Jak już wspomnieliśmy, pozwala ono na przesyłanie jednym kablem sygnału audio i video, co znacznie ogranicza ilość kabli. Dodatkowo, ze względu na dużą przepustowość nie musisz martwić się o ograniczenia co do jakości sygnału.

 

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kabel HDMI