Głośniki instalacyjne - na co zwrócić uwagę? Poradnik, porównanie głośników

Głośniki instalacyjne to segment sprzętu audio, który stosowany jest jako alternatywa dla klasycznych kolumn w zestawach stereo i kina domowego. Rozwiązanie to w ostatnich latach zyskało dużą popularność ze względu na oszczędność miejsca czy brak widocznych kabli. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet najwyższej klasy głośniki instalacyjne nie zastąpią pełnoprawnych kolumn podłogowych lub podstawkowych jeśli chodzi o jakość dźwięku.

W przypadku wyboru głośnika instalacyjnego nie wystarczy porównanie ceny oraz mocy poszczególnych modeli. W tym artykule opiszemy, jak wybrać głośnik instalacyjny, który sprawdzi się zarówno do odsłuchu muzyki, jak też w kinie domowym.

Głośniki instalacyjne - na co zwrócić uwagę?

W celu zilustrowania różnic pomiędzy głośnikami posłużymy się przykładem. Porównamy poszczególne cechy dwóch głośników – Melodiki BLI 8 oraz tańszej konstrukcji innego producenta. Na ich podstawie pokażemy na jakie cechy należy zwrócić uwagę przed zakupem. Oferowane przez producentów modele różnią się bowiem budową, jakością wykonania oraz wykorzystanymi podzespołami.

Oba głośniki wykorzystane w naszym porównaniu to konstrukcje 2-drożne, które posiadają 8 calowe przetworniki średnio-niskotonowe.

Na początku zmierzyliśmy magnes, który jest najdroższym elementem głośnika. Gdy jest większy niż w konkurencyjnym modelu, wtedy głośnik jest skuteczniejszy i wymaga mniej mocy ze wzmacniacza. Pierwszy głośnik – Melodika BLI8 posiada magnes o średnicy 9 cm, natomiast magnes tańszego głośnika ma średnicę 8cm.

Głośniki instalacyjne - na co zwrócić uwagę?

Całość konstrukcji przetwornika umieszczona jest w koszu. Element ten powinien być sztywny i wykonany z dobrej jakości materiału. W przypadku Melodiki widać, że producent wykonał kosz z grubej stali. Jest to bardzo ważne, gdyż odlew wykonany z gorszej jakości metalu nie zapewni dobrej odporności na drgania i będzie przenosił niepożądane rezonanse na ściany.

Tweeter, czyli głośnik wysokotonowy odpowiedzialny jest za reprodukcję dźwięku o częstotliwości od 2000 Hz. Zwróćmy uwagę na jakość materiału, z jakiego wykonany został przetwornik. Głośnik wysokotonowy w Melodice BLI8 posiada miękką, jedwabną kopułkę. Taką konstrukcję mają głośniki wysokotonowe stosowane w kolumnach podstawkowych i podłogowych. Producent tańszego głośnika nie podał, z czego wykonany został tweeter. Przyglądając mu się dokładnie możemy z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że jest to plastik.

Głosniki instalacyjne - na co zwrócić uwagę?Głośniki instalacyjne - na co zwrócić uwagę?

Kolejnym ważnym elementem w każdym głośniku jest zwrotnica. Odpowiada ona za podział pasma. W Melodice BLI8 zastosowano wysokiej jakości zwrotnicę wraz z filtrem, który pozwala na regulację natężenia wysokich tonów. Pozwala to dopasować brzmienie do własnych preferencji oraz warunków akustycznych pomieszczenia. W torze sygnałowym głośnika wysokotonowego producent zastosował walcowy kondensator polipropylenowy i cewkę powietrzną. Wszystkie rezystory są ceramiczne. Drugi głośnik w ogóle nie posiada zwrotnicy, co nie powinno mieć miejsca nawet w przypadku tańszych konstrukcji. Oznacza to, że producent zastosował przetworniki o wąskim pasmie przenoszenia. Dodatkowo taki głośnik jest narażony na spalenie.

Głośniki instalacyjne - na co zwrócić uwagę?

Zwróćmy uwagę na jakość wykonania obudowy głośników. W Melodice BLI8 została ona stworzona z tworzywa zwanego ABS, które charakteryzuje się wysoką twardością oraz wytrzymałością. W tańszym głośniku obudowa wykonana jest z cienkiego plastiku, którego rodzaju producent nie podaje.

Głośniki instalacyjne montowane są za pomocą zacisków w suficie podwieszanym. Zwróćmy uwagę na jakość zacisków oraz ich ilość. W Melodice BLI8 zastosowano 4 solidne zaciski, które pozwolą na pewne zamontowanie głośnika ważącego 2 kg. Tańszy głośnik posiada tylko 3 zaciski, co przekłada się na mniejszą solidność i pewność konstrukcji.

Różnica w zastosowanych podzespołach ma odniesienie do wagi. Melodika BLI8, waży z maskownicą 2kg, natomiast drugi głośnik zaledwie 1.25 kg.

Głośniki instalacyjne - na co zwrócić uwagę?

Głośniki instalacyjne, podobnie jak klasyczne kolumny podłączamy do wzmacniacza lub amplitunera za pomocą zacisków głośnikowych. Ich jakość, materiał, z którego są wykonane oraz powierzchnia styku z kablem głośnikowym ma duży wpływ na jakość dźwięku oraz trwałość połączenia. W przypadku tańszego głośnika wyraźnie widać, że producent zastosował najtańsze zaciski, które nie zapewnią odpowiedniej powierzchni styku kabla z zaciskiem. W tych zaciskach będzie spory problem, aby zamontować kabel o przekroju nawet 1.5mm2.

Głośniki instalacyjne - na co zwrócić uwagę?

Głośniki instalacyjne są elementem wystroju wnętrza, więc wybierając je powinniśmy zwrócić uwagę także na maskownicę. Nowoczesne modele posiadają maskownicę montowaną magnetycznie, co zapewnia pewne mocowanie oraz łatwy demontaż. Dodatkowym plusem jest możliwość malowania. Dzięki temu możemy dopasować kolor maskownicy do wystroju wnętrza.

Jak widać, zakup głośników instalacyjnych powinien być przemyślany i poprzedzony dokładnym obejrzeniem konkretnego modelu, a jeśli to możliwe, również odsłuchem. Pozwoli to uniknąć kupna modelu, który nie spełnia naszych oczekiwań. Głośników niskiej jakości, które kuszą wyłącznie niską ceną na naszym rynku nie brakuje. Montując taki głośnik podejmujemy decyzję co najmniej na kilka lat, warto więc poświęcić trochę czasu, aby wybrać odpowiedni model.

Głośniki instalacyjne - na co zwrócić uwagę?