Jak poprawić brzmienie zestawu stereo hi-fi?

Wiele osób zastanawia się, jak poprawić brzmienie swojego zestawu stereo. Najprostszym rozwiązaniem, które przychodzi do głowy jest wymiana najważniejszych elementów zestawu, czyli kolumn i wzmacniacza. Nie zawsze jednak jest to jedyne rozwiązanie. W dużej ilości przypadków wystarczą mniejsze modyfikacje, które nie wymagają żadnych nakładów finansowych, bądź kwota, którą musimy wydać okaże się niewielka. Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że nie istnieje jedno złote rozwiązanie, które pozwoli polepszyć walory dźwiękowe każdego zestawu.

Brzmienie naszego setu zależy od szeregu czynników - wpływ na dźwięk ma charakter brzmienia poszczególnych komponentów systemu, okablowanie oraz akustyka pomieszczenia, dlatego przed rozpoczęciem proponowanych przez nas zmian radzimy dokładnie przemyśleć, co dokładnie chcielibyśmy poprawić. Najczęściej spotykanym problemem jest brak basu, część osób chciałaby poprawić stereofonię. Do każdego z tych przypadków należy podejść indywidualnie. 

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

Kolumny podłogowe Triangle Esprit EZ - Made in France

1. Poprawa jakości zasilania systemu

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jaki dużą rolę odgrywa zasilanie w naszym systemie audio. Na początku proponujemy upewnić się, że wtyczki, z których korzystamy są czyste. Szpilki we wtyczkach możemy wyczyścić przeznaczonym do tego celu, specjalistycznym roztworem. Pamiętajmy jednak, aby przed ponownym włożeniem ich do gniazdka całkowicie je osuszyć.

Warto także zainwestować w dedykowaną do sprzętu audio listwę zasilającą - jest ona wykonana z elementów dużo wyższej klasy, niż standardowe listwy spotykane w niespecjalizujących się w audio sklepach. Ponadto, dzięki bezpiecznikowi potrafią ochronić nasz sprzęt w przypadku przepięcia lub innej nieoczekiwanej zmiany napięcia.

Kolejnym krokiem może być zakup filtra sieciowego. Urządzenie to posiada elementy filtrujące, które blokują składowe stałe występujące w prądzie przemiennym. Innymi słowy, usuwają niechciane w prądzie „dodatki”, które mają negatywny wpływ na urządzenia elektroniczne.

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

Kable zasilające dedykowane do sprzętu audio

2. Ustawienie kolumn

Niebagatelną rolę w przypadku brzmienia odgrywa właściwe ustawienie kolumn. Zapewne każdy z nas spędził sporo czasu na testowaniu różnych ustawień oraz analizowaniu wpływu na brzmienie. Temat właściwego ustawienia kolumn jest dość szeroki, jednak postaramy się opisać najważniejsze zależności oraz podpowiemy, jak uniknąć najczęstszych błędów.

Część kolumn, zarówno podstawkowych, jak i podłogowych posiada bas-refleks, który poprawia przetwarzanie najniższych częstotliwości. Posiadając takie kolumny warto pamiętać, aby nie ustawiać ich bezpośrednio przy ścianie. Wydostające się powietrze trafiając bezpośrednio na przeszkodę wpływa na podbarwienie basu i jego dudnienie. Rekomendujemy, aby kolumny z tylnym bass-reflexem były odsunięte od ściany o minimum 50 centymetrów oraz minimum 1 metr od ścian bocznych.

Na jakość dźwięku wpływ ma również skierowanie kolumn do wewnątrz w kierunku słuchacza. Pomoże to wzmocnić stereofonię, ale w niektórych przypadkach ucierpieć może szerokość sceny dźwiękowej. Eksperymentując z rozstawieniem kolumn warto zapoznać się z materiałami dostarczanymi przez producenta. Być może wykonał on dla naszych kolumn stosowane pomiary i uda nam się znaleźć rekomendowane dla danego modelu ustawienie. W przypadku każdego modelu kolumn sprawę należy bowiem traktować indywidualnie. Dużo zależy od umiejscowienia przetworników i idei zestrojenia, jaką wybrał konstruktor. Wpływa to bowiem na charakterystykę kierunkową kolumn. Ciekawe doświadczenie możemy przeprowadzić sami, słuchając danych kolumn pod różnym kątem oraz na różnej wysokości. Każda zmiana pozycji wpływa bowiem na inny odbiór dźwięku.

Jeśli posiadamy pomieszczenie większych rozmiarów warto zadbać, aby kolumny były odsunięte od elektroniki. Zminimalizuje to ryzyko powstawania wibracji sprzętu, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość dźwięku.

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

Głośniki stereo - Melodika BL40MK3 

3. Zdjęcie maskownic

Maskownice dołączane do kolumn pełnią ważną rolę: chronią przetworniki przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Będą nieocenione, gdy posiadamy w mieszkaniu dzieci lub zwierzęta, bowiem pozwolą ochronić przetworniki przed zniszczeniem. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku słuchania muzyki maskownice bardziej przeszkadzają niż pomagają - wwiększości przypadków projektanci kolumn stroją je przy odsłoniętych przetwornikach. Słuchanie muzyki z założonymi maskownicami może zatem tworzyć niechcianą barierę utrudniającą rozprzestrzenianie się fal dźwiękowych. Co prawda część producentów w materiałach marketingowych chwali się, że ich maskownice są „przezroczyste akustycznie”, jednak radzilibyśmy podchodzić do tych informacji z umiarem. Jeśli obawiasz się o przetworniki w swoich kolumnach rozwiązaniem może być zdejmowanie ich jedynie na czas odsłuchu. Nie musimy chyba dodawać, że jest to całkowicie darmowy sposób na poprawę brzmienia.

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

Głośniki podłogowe - amerykańskie kolumny Klipsch

4. Stabilne ustawienie kolumn

Stabilna pozycja kolumn ma wpływ na jakość dźwięku zarówno w przypadku kolumn podstawkowych, jak i podłogowych. Sztywność i dobry kontakt z podłożem sprawiają, że ruch membrany nie powoduje niepożądanych drgań obudowy.

Posiadacze kolumn podstawkowych powinni zaopatrzyć się w solidne stojaki głośnikowe. Producenci często oferują dedykowane do swoich kolumn modele. Jeśli producent poświęcił ich konstrukcji dużo uwagi, odpowiednio je wyważył i przetestował, możemy mieć pewność, że zapewnią kolumnom podstawkowym odpowiednią stabilność.

Osoby posiadające kolumny podłogowe również nie powinny bagatelizować tematu. W tym przypadku ważną rolę odgrywa odpowiednie dokręcenie podstawy oraz kolców głośnikowych.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustawienie pod kolumnami granitowych podstaw. Mamy świadomość, że ze względu na rozmiar pomieszczenia czy wystrój wnętrza nie będzie to rozwiązanie dla wszystkich, jednak jeślinasz budżet oraz powierzchnia salonu na to pozwalają, warto zainwestować w te sprawdzone rozwiązanie.

Sprawdź ofertę stojaków głośnikowych w sklep.RMS.pl >>

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

 

5. Odpowiednie rozstawienie sprzętu

Oprócz kolumn warto odpowiednio zaplanować rozstawienie elektroniki w naszym zestawie hi-fi. Dobrym rozwiązaniem jest zakup dedykowanej szafki do sprzętu audio. Dlaczego? Po pierwsze posiada ona osobne półki na każde urządzenie, co zapobiega niechcianym wibracjom (szczególnie z odtwarzacza CD), po drugie: dedykowane półki są przez producentów przetestowane pod kątem stabilności i solidności wykonania. Pamiętajmy bowiem, że sprzęt audio, w szczególności wzmacniacze, potrafią być naprawdę ciężkie. Chyba nikt z nas nie chciałby dopuścić sytuacji, w której nieprzystosowana do obciążenia półka nie wytrzymuje ciężaru urządzeń.

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

6. Zewnętrzny przetwornik DAC

Jak wiadomo, pliki których obecnie słuchamy to muzyka zapisana w formie cyfrowej. Aby ją usłyszeć potrzebujemy przetworzyć ją do postaci analogowej. Służy do tego przetwornik DAC. W większości systemów jest to niewielki chip wbudowany w źródło, czyli odtwarzacz CD lub streamer. Podczas konwersji cyfrowo-analogowej powstają błędy, które mają wpływ na ostateczny kształt sygnału analogowego.

Zakup zewnętrznego przetwornika DAC pozwoli przenieść proces konwersji cyfrowo-analogowej na specjalnie do tego celu przystosowane urządzenie. Zewnętrzne przetworniki posiadają najczęściej wysokiej klasy kość odpowiedzialną za konwersję, która zdolna jest do dekodowania plików hi-res. W dedykowanych urządzeniach producenci dużą wagę przywiązują do konstrukcji toru sygnałowego, stosują także wysokiej klasy zasilanie. Renomowani producenci stosują także wysokiej klasy zegar taktujący, który pozwala zminimalizować jitter. Wszystko to sprawia, że zastosowanie zewnętrznego DAC-a pozwala zminimalizować błędy powstające podczas konwersji cyfrowo-analogowej, poprawiając tym samym jakość brzmienia. Miejmy jednak świadomość, że nawet najlepszy DAC nie będzie w stanie uczynić cudów w przypadku źle zrealizowanego nagrania.

Sprawdź ofertę przetworników DAC w sklep.RMS.pl >>

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

7. Odpowiedni przedwzmacniacz gramofonowy

Osoby, które w swoim systemie wykorzystują gramofon, mają szereg możliwości dalszej poprawy brzmienia zestawu. Jednym z najważniejszych jest zakup odpowiedniego przedwzmacniacza gramofonowego. Sygnał w przypadku gramofonu posiada bardzo niskie napięcie na poziomie miliwoltów, łatwo więc zakłócić go podczas wzmacniania. Oprócz amplifikacji sygnału w przedwzmacniaczu zachodzi również skomplikowany proces korekcji RIAA. Z tego względu przedwzmacniacz gramofonowy ma bardzo duży wpływ na ostateczne brzmienie. Podobnie jak w przypadku przetwornika DAC, lepsze rezultaty brzmieniowe uzyskamy stosując zewnętrzne urządzenie.

Producenci sprzętu audio bardzo chętnie montują we wzmacniaczach i amplitunerach wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe, jednak często stanowią one tylko dodatek do głównej funkcji urządzenia. Przy ich konstrukcji wykorzystuje się budżetowe moduły. Co prawda, zdarzają się przypadki, kiedy wbudowany phono stage jest dobrej jakości, jednak nie jest to regułą. Wbudowane przedwzmacniacze w większości przypadków obsługują jedynie wkładki MM. Jeśli więc będziemy chcieli wejść w kolejny stopień wtajemniczenia w rozwoju naszego systemu opartego na winylu i zakupimy wkładkę MC, zakup zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego i tak będzie konieczny.

Sprawdź ofertę przedwzmacniaczy gramofonowych w sklep.RMS.pl >>

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

8. Odpowiednie okablowanie

Kable to często niedoceniany składnik systemu audio, który ma wpływ na jego finalne brzmienie. Na forach internetowych toczą się zagorzałe dyskusje o tym, czy kable głośnikowe mają wpływ na brzmienie, jednak fizyka jest nieubłagana. Przewodnik, w zależności od grubości i stopnia czystości miedzi będzie miał zauważalny wpływ na sygnał. Podobnie jak konstrukcja przewodu wpływająca na jego pojemność, induktancję oraz rezystancję.

Miejmy świadomość tego, że dużo będzie zależało od cech konkretnego systemu. Stosując niewłaściwe okablowanie możemy więc zaprzepaścić potencjał brzmieniowy nawet bardzo rozbudowanego i złożonego z wysokiej klasy sprzętu zestawu audio. Z drugiej strony, umiejętnie dobierając okablowanie możemy poprawić niedoskonałości brzmieniowe budżetowego systemu.

Istnieje kilka podstawowych zasad, które powinniśmy znać, świadomie dopasowując kable głośnikowe do systemu audio. Jeśli brakuje nam basu z pomocą przyjdą nam grube (takie, w których przewodnik posiada grubość ponad 2mm2), miedziane kable. Dobrym przykładem są tutaj kable Melodika Purple Rain, które posiadają przewodniki o grubości 1.5mm2, 2.5mm2 lub 4mm2. Dzięki specjalnej konstrukcji przewodu BassCore możemy być pewni, że niskie tony zostaną odpowiednio podkreślone. Jeśli chcielibyśmy polepszyć przetwarzanie wysokich częstotliwości przetestujmy cienkie kable z dodatkiem srebra, np. Chord.

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

W przypadku kabli łączących poszczególne komponenty elektroniki - tzw. interkonekty - najczęściej za najważniejszy parametr uważana jest pojemność. Dzięki niskiej pojemności unikniemy zmniejszenia detaliczności dźwięku poprzez filtrowanie wysokich częstotliwości. Kable z dodatkiem srebra również mogą pomóc w tej sytuacji.

Sprawdź ofertę kabli audio - video w sklep.RMS.pl >>

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

9. Akustyka pomieszczenia

Akustyka pomieszczenia odsłuchowego to często niedoceniany aspekt, który ma duży wpływ na brzmienie. Dużą poprawę rozprzestrzeniania się dźwięku zyskamy stosując prostą sztuczkę, wyposażając pokój odsłuchowy w zasłony czy dywany. Wydając niewielkie pieniądze powinniśmy uzyskać słyszalny rezultat. Kolejnym krokiem będzie adaptacja akustyczna pomieszczenia, lecz to zbyt rozległy temat, aby scharakteryzować go w tym artykule.

Jak poprawić brzmienie zestawu stereo Hi-Fi?

Kolumny KEF