Najciekawsze statystyki dotyczące Spotify

Spotify to bez wątpienia najpopularniejszy serwis streamingowy w Polsce. Ze względu na wygodę użytkowania i szereg przydatnych funkcji stał się niezwykle popularny także w wielu krajach Europy. Główną zaletą Spotify jest fakt, że możemy mieć ulubioną muzykę lub podcast zawsze pod ręką. Pojawiające się w ostatnim czasie informacje o powstawaniu kolejnych serwisów mających mieć podobną funkcjonalność nie zachwiały jego pozycji. Po dekadzie od powstania Spotify i ponad 6 latach obecności w naszym kraju udało nam się znaleźć szereg ciekawych i interesujących statyk dotyczących serwisu.

Ilość użytkowników Spotify

Według danych Spotify w 2016 roku było 124 miliony aktywnych użytkowników. 3 lata później, czyli w 2019 roku liczba ta wynosi już 232 miliony. Ilość płatnych subskrypcji w 2016 roku wynosiła 48 milionów, natomiast w 2019 roku 109 milionów. Nie ulega wątpliwości, że ich liczba nadal będzie rosła.

Ilość utworów na Spotify

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że baza utworów na Spotify jest bardzo duża i nadal się powiększa. Na razie jednak jesteśmy w stanie wyrazić to liczbowo. W 2019 roku użytkownicy mogli wybierać spośród 50 milionów utworów.

Dostępność Spotify

Spotify dostępne jest jest w 79 krajach świata na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Z serwisu można korzystać w większości krajów europejskich

Na jakich urządzenia użytkownicy słuchają Spotify

Według danych z 2015 roku 52% użytkowników odtwarza Spotify na smartfonach, a 10% osób korzysta z tableta. Pozostała wartość przypada na wszystkie inne urządzenia, które posiadają Spotify Connect. Jest to szeroka grupa, w skład której wchodzą głośniki przenośne, amplitunery stereo i kina domowego, odtwarzacze strumieniowe, odtwarzacze mobilne (DAP).

Wiek i płeć użytkowników Spotify

Aż 72% użytkowników Spotify to osoby młode, urodzone w latach 80-tych i 90-tych XX wieku, czyli pokolenie określane mianem millenialsów. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem to właśnie młodzi ludzie najchętniej sięgają po nowinki techniczne i nowe rozwiązania ułatwiające życie, a w tym przypadku słuchanie muzyki. 45% użytkowników serwisu stanowią mężczyźni, a 55% kobiety.

Średni dzienny czas słuchania

Biorąc pod uwagę wszystkie urządzenia, na których użytkownik ma możliwość odtwarzania Spotify średni czas słuchania muzyki wynosi 148 minut. Naszym zdaniem jest to bardzo dobry rezultat.

 

strumieniowe

Finanse Spotify

Jeśli powyższe wartości nie zrobiły na Was wrażenia, spójrzcie na poniższe dane. Prezentują one roczne przychody spółki w poszczególnych latach.

2018 rok: 5.259 miliarda Euro

2017 rok: 4.09 miliarda Euro

2016 rok: 2.9 miliarda Euro

2015 rok: 1.94 miliarda Euro

2014 rok: 1.085 miliarda Euro

Rachunek zysków i strat wychodzi jednak corocznie na minus. W 2018 roku spółka poniosła stratę w wysokości 78 milionów Euro.

Liczba zatrudnionych pracowników

W 2018 roku w Spotify pracowało 4040 osób.

Najczęściej odtwarzane utwory

Według danych z 7 września 2019 roku najpopularniejszym utworem odtwarzanym na Spotify jest Shape of You Eda Sheerana. Liczba 2276 milionów odtworzeń robi wrażenie. Drugie miejsce zajmuje Drake – One Dance z liczbą 1736 milionów odtworzeń. Trzecie miejsce należy do Post Malone – Rockstar (1 666 mln wyświetleń).

Podsumowanie

Jeśli jeszcze nie dołączyliście do licznej społeczności użytkowników Spotify w każdej chwili możecie to zrobić. Warto pamiętać, że podstawowa wersja oferuje znacznie okrojoną funkcjonalność. Użytkownik nie może słuchać utworów offline, nie będzie mógł też odtwarzać muzyki na urządzeniu wyposażonym w Spotify Conect (głośniku przenośnym, czy systemie Hi-Fi).

Po odtwarzacze strumieniowe z obsługą Spotify kliknij tutaj - Odtwarzacze strumieniowe