Bluetooth LE Audio – co to jest? Jak działa? Co wnosi?

Silny rozwój i popularyzacja akcesoriów Bluetooth nie mógł nie przynieść za sobą rozwoju tej wciąż świeżej technologii. Do gry (dosłownie i w przenośni) wchodzi LE audio, które ma na nowo zrewolucjonizować bezprzewodowe odsłuchy. Co to jest, jak działa i co zmieni LE Audio? Wyjaśniamy!

Zacznijmy od podstaw: technologia LE Audio ma korzystać z nowego kodeka LC3, czyli Low Complexity Communications Codec. Ma on charakteryzować się przede wszystkim wysoką wydajnością energetyczną, czyli możliwością oferowania najwyższej jakości dźwięku przy jednoczesnym minimalnym poborze energii. Zależność jest więc prosta – otrzymujemy wyższą jakość dźwięku, oszczędzając przy tym baterię naszych urządzeń przenośnych (w stosunku do poprzednich standardów Bluetooth).

Wśród zalet i nowości związanych z wprowadzeniem LE Audio, znajduje się funkcja Multi-Stream Audio, która zapewnia lepszą synchronizację pomiędzy urządzeniem nadawczym a odbiornikami. W praktyce oznacza to nie tylko lepsze parowanie telefonu lub innego źródła ze słuchawkami, ale też stabilniejsze połączenie między lewym a prawym kanałem w rozwiązaniach true wireless. LE Audio ma sobie w ten sposób radzić z opóźnieniami, przerywaniem połączenia oraz pozytywnie wpłynąć na obrazowanie sceny stereo.

 

Słuchawki w sklep.RMS.pl

 

Wśród obietnic dotyczących LE Audio pojawiają się też wzmianki o lepszej obsłudze asystentów głosowych, a także płynniejszym przełączaniu pomiędzy kilkoma źródłami audio. Tym samym przechodzimy do Broadcast Audio – kolejnej z nowych funkcji wprowadzonych wraz z premierą technologii LE Audio. Jej założeniem jest możliwość udostępniania streamingu z jednego źródła do… właściwie niezliczonej ilości odbiorników. Gdzie to się może przydać? W każdej przestrzeni publicznej: na przykład na lotnisku czy dworcu, gdzie wiadomości puszczane typowo w radiowęzłach będą mogły być również transmitowane za pośrednictwem Bluetooth, na siłowniach czy w barach.

Co ciekawe, technologia LE Audio ma przynieść wielkie zmiany w produkcji aparatów słuchowych. Te mają łączyć się z telefonami i telewizorami, zapewniając lepszą dostępność dla osób z uszkodzeniami słuchu.

Specyfikacja i wszelkie informacje dotyczące nowej technologii Bluetooth zostały zaprezentowane na tegorocznych targach CES w Las Vegas przez Bluetooth Special Interest Group (SIG).

Kiedy do sprzedaży wejdzie nowa generacja urządzeń z obsługą LE Audio? Tego jeszcze nie wiemy, ale jedno jest pewne – nie możemy się doczekać, aż będziemy mogli je przetestować!


Słuchawki Bluetooth w sklep.RMS.pl

 

Bluetooth LE Audio