HDMI ARC i eARC – co to jest i do czego służy?

Każda specyfikacja nowego amplitunera mówi jasno: HDMI z ARC lub eARC. Tylko co to właściwie znaczy, do czego to służy i jakie płyną z tego korzyści? Nie wszystko naraz – powoli, od podstaw, tłumaczymy czym jest Audio Return Channel.

HDMI już od ponad 15 lat jest najpopularniejszym i dla wielu najwygodniejszym cyfrowym przekaźnikiem danych, szczególnie przy połączeniach z telewizorami, projektorami czy innymi komponentami audio-video. Jego wszechstronność sprawiła, że przewód HDMI stał się właściwie akcesorium „wszystko w jednym”. I nic w tym złego!

Od premiery HDMI w 2002 roku, dziś doczekaliśmy się kolejnych wersji standardu, aż po najnowszą dziś specyfikację 2.1, dzięki której używając najpopularniejszego sposobu połączenia możemy przesyłać sygnał w rozdzielczości 4K, a nawet 8K ze wsparciem HDR, 3D czy innych technologii.

 

HDMI ARC / eARC

 

ARC, czyli Audio Return Channel, to protokół dodany do standardu HDMI w wersji 1.4 w 2009 roku. Po co? Złóżmy sobie typowy domowy zestaw audio-video składający się z telewizora smart TV z amplitunerem kina domowego lub soundbarem. Domyślnie, wszelkie nagrania wideo odtwarzane na telewizorze odtwarzane będą przy pomocy wbudowanych w niego głośników. Aby tego uniknąć, kablem optycznym łączono TV z odbiornikami audio (amplitunerami z podłączonymi kolumnami czy soundbarami). Ten dodatkowy przewód okazał się być niepotrzebny dzięki wprowadzeniu protokołu ARC.

Aby skorzystać z dobrodziejstw Audio Return Channel, należy wybrać złącze HDMI ARC w telewizorze oraz kompatybilne złącze z ARC na urządzeniu zewnętrznym. Te są zazwyczaj wyraźnie podpisane, więc nie sposób pomylić ich z innymi gniazdami HDMI. ARC powinno działać domyślnie, jednak jeśli się tak nie stanie – mała porada. W niektórych, szczególnie starszych telewizorach, warto w takim przypadku chwycić za pilot i pogrzebać w ustawieniach: być może trzeba wyłączyć budowane głośniki i/lub umożliwić przesyłanie sygnału audio do zewnętrznych głośników i wzmacniaczy.

 

 

Mówiąc o ARC, warto również wspomnieć o CEC – Consumer Electronics Control, który umożliwi kontrolowanie głośności soundbara czy amplitunera bez potrzeby wykorzystywania więcej niż jednego pilota.

Niestety, nie ma rozwiązania bez wad. W przypadku ARC szczególną uwagę należy zwrócić na obsługiwane kodeki: specyfikacja protokołu nie określa konieczności obsługi wszelkich technologii, stąd nie możemy zakładać, że przez tak podpisane złącze HDMI prześlemy sygnał chociażby DTS. Należy zatem uważnie przyjrzeć się specyfikacji przed zakupem! Co więcej, ARC nie przesyła kodeków Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master audio czy DTS:X o pełni ich możliwości, zatem nie uda nam się uzyskać pełnej jakości ofrowanej przez odtwarzacze Blu-ray 4K. Na szczęście jest na to rozwiązanie.

HDMI eARC, czyli akronim od Enhanced Audio Return Channel! To oczywiście nic innego, jak nowa, ulepszona generacja ARC, implementowana jako standard we wszystkich przewodnikach HDMI o specyfikacji 2.1.

W czym ulepszenia? A w przepustowości i prędkości przesyłu danych. To właśnie przekłada się bezpośrednio na uzyskania wyższej jakości dźwięku przesyłanego z telewizora do zewnętrznych odbiorników. Przy pomocy eARC uzyskamy dźwięk nawet 32-kanałowy (wcześniej maksymalna do uzyskania konfiguracja to 5.1) o rozdzielczości do 24bit/192kHz. Oznacza to jednocześnie, że formaty jak Dolby Atmos czy DTS:X będą obsłużone bezproblemowo.

 

Elektronika do stereo i kina domowego w sklep.RMS.pl

 

Aby korzystać z eARC, oba urządzenia, zarówno nadawcze, jak i odbiorcze, muszą wspierać omawianą technologię. Szukajmy zatem komponentów ze standardem HDMI 2.1. Dziś telewizory obsługujące eARC możemy znaleźć wśród nowości od LG, Panasonica, Samsunga czy Sony, natomiast w kwestii komponentów audio, warto przyjrzeć się ofercie Onkyo cy Pioneera, którzy wprowadzają aktualizacje do swoich urządzeń, umożliwiająca obsługę standardu.

Na koniec odpowiedzi na kilka pytań, które mogą nasunąć się po przeczytaniu tekstu:

Czy eARC jest wstecznie kompatybilne z ARC?

Niestety odpowiedź brzmi nie. Oczywiście, jeśli jedno z urządzeń posiada nowszy, a drugie starszy standard, prawdopodobnie uzyskamy na wyjściu dźwięk, jednak jego charakterystyka będzie okrojona do specyfikacji oferowanej przez protokół ARC.

 

kable HDMI lindy gold

 

Czy do obsługi eARC potrzebuję najnowszych kabli HDMI?

Aby w pełni korzystać z eARC, warto zaopatrzyć się w kable Ultra High Speed. Niższe specyfikacje jak High Speed mogą, ale nie muszą zapewnić odpowiedni przepływ danych. Dla bezpieczeństwa warto zatem od razu skorzystać z przewodów w specyfikacji 2.1.

Sprawdź ofertę kabli HDMI w sklep.RMS.pl