USB OTG – co to jest, jak z tego korzystać?

USB OTG to termin często spotykany w przypadku smartfonów, tabletów oraz wszelkich akcesoriów jak klawiatury, myszy, czytniki kart czy odtwarzacze audio. Korzyści z obecności tej funkcjonalności są niemałe – a my opisujemy je wszystkie.

W najprostszych słowach: USB OTG, a tak właściwie USB On-The-Go pozwala podłączyć do smartfona lub tabletu urządzenia peryferyjne w taki sam sposób i z takim samym rezultatem, jak przy podłączeniu do komputera. Wsparcie USB OTG po raz pierwszy pojawiło się w Androidzie 3.1 w 2011 roku i do tej pory cały czas powstają nowe urządzenia obsługujące ten standard.

 

Lindy USB OTG

 

Po co nam USB OTG?

Wykorzystanie połączenia OTG jest prostym sposobem do przeistoczenia tabletu w mini system do pracy (przydatne szczególnie poza domem), podłączając do niego myszkę i klawiaturę. Wówczas tablet może pełnić jedynie funkcję monitora. Oczywiście, aby podłączyć peryferia USB A do telefonu najczęściej będziemy potrzebować przejściówki. Te bez problemu znajdziecie tutaj: przejściówki USB.

 

Cyrus SoundKey

 

USB OTG a audio? Proszę bardzo. Dzięki tej funkcji z łatwością podłączymy prosto do smartfona wzmacniacze słuchawkowe przy przetworniki DAC.

Opisywana funkcjonalność to również wygoda w kwestii druku! Dokumentów nie trzeba już przesyłać do komputera, wystarczy podłączyć telefon do drukarki. To zaleta oczywiście dla tych, którzy nie posiadają urządzenia drukującego z Bluetooth – wówczas proces ten jest jeszcze prostszy. Z doświadczenia jednak wiemy, że bardzo często UTG wykorzystywane jest właśnie w takim zastosowaniu.

Powszechnym zastosowaniem USB OTG jest również połączenie tabletu czy smartfona z kamerą. Popularyzacja nagrywania filmików na YouTube tylko wzmożyła ten trend. Większy podgląd na ekranie smartfona i możliwość zarządzania nagrywaniem jest w tym wypadku nieoceniona!

Najczęściej jednak USB OTG wykorzystuje się do podłączenia pamięci zewnętrznej i transferu plików z pendrive’a czy z dysku przenośnego. Dzięki temu, całemu procesowi nie musi pośredniczyć komputer czy rozwiązania chmurowe.

 

USB OTG logo

 

Czego potrzeba by korzystać z OTG?

Aby móc cieszyć się funkcjonalnością USB On The Go, należy przede wszystkim posiadać urządzenie wspierające ten standard. W przypadku akcesoriów z systemem Android, jeśli nie chcemy szukać odpowiednich informacji w specyfikacji, wystarczy zainstalować jedną z wielu darmowych aplikacji ze sklepu Play, które szybko wykryją, czy urządzenie obsługuje OTG.

Mała porada od nas – w niektórych smartfonach i tabletach funkcję OTG trzeba włączyć w ustawieniach!

A co z urządzeniami od Apple? Te nie posiadają standardowego portu USB, a autorskie złącze producenta, czyli Lightning. W tym wypadku, do działania USB OTG, będziemy potrzebować odpowiedniej przejściówki, również wspierającej standard.

 

Znajdź produkty USB OTG w sklep.RMS.pl >>

 

iFi USB OTG