Jak uzyskać najlepsze brzmienie z amplitunera? Jak ustawić amplituner kina domowego?

Dla wszystkich, którzy dopiero rozglądają się za nowym amplitunerem oraz dla tych, którzy właśnie nabyli nowy sprzęt do kina domowego, zgromadziliśmy wszystkie użyteczne wskazówki, pozwalające uzyskać jak najlepsze możliwe brzmienie!

Amplituner to niezwykle ważny element kina domowego, bo to właśnie on łączy wszystkie źródła, kolumny oraz telewizor czy projektor.

Podłączenie

Sprawa wydaje się być prozaiczna, ale już w tak podstawowej konfiguracji można wiele „napsuć”. Przede wszystkim, na spokojnie dobierzmy odpowiednie okablowanie do wszystkich komponentów – takie, które optymalnie zgra się brzmieniowo, a także takie, które pozwoli zapewnić możliwie najlepszy i najbardziej wydajny transfer danych.

 

Onkyo TX-RZ840

 

Układając kable polecamy zwrócić uwagę na to, żeby nie były nadmiernie zwinięte – taki kabel może wówczas działać jak cewka, a to zjawisko zdecydowanie niepożądane.

Podłączając HDMI z zamiarem transferu sygnału 4K Ultra HD, zawsze wybierajmy wejścia oznaczone jako HDCP2.2. Pamiętajmy również o tym, że podpisy DVD, Game czy Blu-ray to jedynie wskazówka i ułatwienie w przypadku sterowania za pomocą pilota – nic się nie stanie, jeśli podepniemy w to miejsce zupełnie inny komponent.

Wskazówka od nas: jeśli tylko amplituner posiada złącze RJ45, zawsze lepiej korzystać z przewodowego łącza internetowego niż Wi-Fi, dzięki jego większej stabilności i szybszemu transferowi. To zapewni płynne przetwarzanie nawet ciężkich plików.

 

 

Polecamy również zwrócić uwagę na umiejscowienie amplitunera. Warto zapewnić mu optymalnie dużo przestrzeni dla swobodnej wentylacji – podczas długiego, intensywnego użytkowania, tego typu urządzenie może oddawać spore ilości ciepła.

Kalibracja

Kalibracja to niezwykle ważny element, który jest zaskakująco często pomijany przez właścicieli amplitunerów kina domowego. Wielka szkoda, bo kalibracja potrafi diametralnie odmienić brzmienie, a do tego (chociaż bywa dość długa), jest dość prosta dzięki dodawanym w zestawie mikrofonom kalibracyjnym.

Podczas kalibracji, algorytm zaimplementowany w urządzeniu mierzy wielkość pomieszczenia i głośników, odległości między kolumnami, ścianami, a na koniec dostosowuje ustawienia korekcji do otrzymanych wyników.

 

 

Praktyczna porada: jeśli posiadamy głośniki sufitowe dolby Atmos i / lub subwoofer, warto zaznaczyć odpowiednią opcję w ustawieniach przed przeprowadzeniem procesu kalibracji, a głośność subwooferów ustawić na połowę skali. Pomoże to lepiej dostosować działanie algorytmu, a w rezultacie, przeprowadzić bardziej miarodajne pomiary.

A co, jeśli po przeprowadzonych pomiarach i kalibracji dźwięk wciąż nie jest zadowalający? Wtedy należy po prostu zaufać własnym uszom i ręcznie dostosować ustawienia. Przecież, na koniec dnia, to nie algorytm, a my sami będziemy wsłuchiwać się w dźwięki muzyki i filmów!

Na koniec należy jeszcze wspomnieć, że kalibracja jest obowiązująca tylko dla ustawienia mebli i kolumn w momencie pomiaru. Jeśli przyjdzie nam zrobić przemeblowanie, wymienić lub przestawić kolumny, to… cały proces należy przeprowadzić od początku.

 

Tryby dźwięku przestrzennego i procesor DSP

Odpowiednio dobrane tryby odtwarzania pozwolą przeistoczyć pokój w salę koncertową, katedrę czy stadion całkiem nieźle imitując akustykę różnego rodzaju przestrzeni.

Najczęstszymi wykorzystywanymi trybami będą zapewne te określane jako Games, Drama, Sci-Fi, Action czy Adventure, które pomogą wydobyć odpowiednie tony w grach czy filmach. Warto eksperymentować z różnymi ustawieniami i znaleźć złoty środek odpowiadający własnym preferencjom.

Ci, którzy wolą nie podkoloryzowywać dźwięku, skupią się raczej na opcjach określanych jako „direct”, „pure direct” czy „straight”, które pozwolą uzyskać najczystszy możliwy do wydobycia dźwięk.

Co jeszcze?

Na koniec, warto pamiętać, aby sprawdzać dostępność nowych aktualizacji. Wielu producentów uzupełnia funkcjonalność swoich produktów, zapewniając dostęp do nowych platform streamingowych czy nowych rozwiązań audio-video (na przykład obsługi kolejnych kodeków).

 

Kliknij i sprawdź ofertę amplitunerów kina domowego w sklep.RMS.pl >>