Głośniki to jeden z ważniejszych elementów zestawu. Od nich bowiem zależy jakość słuchanej muzyki (zestaw kina domowego jest z reguły dobrym zestawem Hi-Fi), wyrazistość dialogów, tworzenie atmosfery filmu, oddanie jego energii i tempa. Głośników powinno być 5 i szósty subwoofer (droższe systemy wymagają 7 lub więcej).
Jakie głośniki? Autor: Stanisław Chrząszcz
Wszystko wreszcie ustawiamy. Dwa głośniki główne, ustawione po bokach telewizora, głośnik centralny (koniecznie ekranowany magnetycznie, by nie wpływał na ekran telewizora) położony na telewizorze lub zaraz pod nim, najlepiej ustawiony w jednej linii z głośnikami głównymi, oraz dwa głośniki surroundowe (tylne) umieszczone za widzem przy ścianach, nieco powyżej głowy oglądających (min. 0.5 m), lecz nie bliżej niż jeden metr od sufitu. Jako głośniki tylne stosujemy głośniki pełno zakresowe, kierunkowe, czyli po prostu zwykłe kolumny, najczęściej podstawkowe. Może dipole? W droższych systemach (obowiązkowo THX) stosuje się głośniki dipolowe, czyli promieniujące dźwięk w dwóch kierunkach. Dipole rozpraszają dźwięk, przez co uzyskujemy lepsze wypełnienie pokoju, chociaż kosztem gorszej lokalizacji źródeł dźwięku. (Rys. 2) Wystarczy odwrócić Efekt podobny do dipoli uzyskamy kierując kolumny kierunkowe (czyli te "zwykłe") nie w kierunku słuchacza, lecz w kierunku ściany tylnej, by uzyskać odbicie i rozproszenie dźwięku. (Rys.3)
A teraz Bas! Subwoofer, ze względu na to, że niskie tony rozchodzą się we wszystkich kierunkach, można umieścić w zasadzie w dowolnym miejscu pokoju, pamiętając jednak o tym, że umieszczenie go w rogu może znacznie zwiększyć ilość basu i tworzyć niekorzystne rezonanse. Można także próbować zmienić ustawienie subwoofera, aby uzyskać lepszy dźwięk. Jeżeli mamy mocny wzmacniacz i duże główne kolumny i mały pokój możemy w ostateczności zrezygnować z subwoofera.
Cała reszta. Wielu producentów zaleca stosowanie wszystkich 5 głośników jednakowej mocy, jednego producenta, ale nie będzie błędem, jeśli jako przednie zastosujemy większe, mocniejsze kolumny (lepsze Hi-Fi), natomiast jako tylne - mniejsze, podstawkowe, łatwe do ustawienia na wysokich podstawkach lub do powieszenia na ścianie. Pamiętajmy, ze głośnik centralny (CC) przenosi nie tylko dialogi ale też musi przyjąć dużą moc podczas przemieszczania się akcji filmu z jednej strony ekranu na drugą (np. przejazd samochodu czy czołgu), dlatego powinien być dobrej jakości i o mocy przynajmniej zbliżonej do kolumn głównych.
Ostatnie regulacje. Jak widzimy system składa się z wielu elementów, które powinny być jeszcze odpowiednio ustawione i wyregulowane. Ogólnie polega to na tym, że wzmacniacz generuje sygnał szumu w poszczególnych kanałach, a my mamy tak ustawić głośność, by szumy było słychać jednakowo w każdym kanale. Jeżeli mamy do dyspozycji miernik głośności, będzie on bardziej pomocny niż nasze zawodne ucho. Ustawiamy także wielkość kolumn (małe - duże), czas opóźnienia dźwięku, itp. czasem takie regulacje są dość skomplikowane, bowiem współczesne wzmacniacze posiadają wiele rozbudowanych funkcji. Niezbędne jest tu postępowanie według instrukcji dołączonej do zakupionego sprzętu. Wielu posiadaczy zestawów, często bardzo drogich narzeka na niską jakość dźwięku. Winą tu można obarczyć złą akustykę pomieszczeń (szczególnie tych, tak modnych obecnie "skąpo" umeblowanych). Prosimy tutaj stosować się do wskazówek i zaleceń dotyczących akustyki pokoju tak jak podczas stosowania zestawów Hi-Fi.