Ranking kolumn podłogowych stereo do 3000zł - jakie kolumny do 3000zł wybrać?

 
Ranking kolumn podłogowych stereo do 3000zł
Autor: zespół RMS.pl

Kolumny to nieodłączny element każdego zestawu stereo. W odpowiedzi na liczne zapytania klientów postanowiliśmy stworzyć ranking najlepszych kolumn podłogowych w cenie do 3000 zł. Prezentowane modele wybrane zostały przez klientów po odsłuchu. W zestawieniu uwzględniliśmy również opinie klientów portalu Ceneo.pl oraz modele rekomendowane na forach poświęconych tematyce audio. Dzięki temu poniższy ranking to kompletne zestawienie najlepszych "podłogówek" do 3000 zł, które spełnią oczekiwania miłośników dobrego brzmienia.

Melodika BL30 MK3

Melodika BL30 MK3 to niewielkich wymiarów kolumny podłogowe. Posiadają szerokość zaledwie 18.1cm (bez podstawy) oraz głębokość 25cm. To najtańsza propozycja w dzisiejszym rankingu, ale na pewno godna uwagi. W cenie niecałych 2000zł otrzymujemy porządnie wykonane, klasycznie wyglądające kolumny. Boczki wykonane zostały z drewnopodobnej okleiny w kolorze czarnym. Górna płyta oraz cokół zostały lakierowane na wysoki połysk, co dodaje kolumnom elegancji.

Melodika BL30 to konstrukcja 2.5 drożna. Głośniki średnioniskotonowe posiadają membrany z włókna szklanego. Głośnik wysokotonowy to klasyczna konstrukcja z kopułką tekstylną. W nowej wersji bas-refleks umiejscowiony został z przodu, dzięki czemu kolumny możemy ustawić blisko ściany.

Jeśli chodzi o brzmienie Melodika BL30 to wręcz wzorcowy przykład neutralności połączonej z przyjemną barwą. Jak na tą kategorię cenową również scena wypada bardzo przyzwoicie. Kolumny dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o powierzchni do 20 metrów kwadratowych.

JAMO S809

Nowy model znanego duńskiego producenta zyskał wśród użytkowników dużą popularność. Kolumny posiadają ciekawy, nowoczesny wygląd. Obudowy kolumny wykonano z MDF o grubości 15mm, natomiast całość pokryta została folią winylową.

Jamo S809 posiadają bas-refleks umieszczony z przodu, dzięki czemu możemy je ustawić blisko ściany.

Jeśli chodzi o brzmienie to 809-tki cechuje duża detaliczność dźwięku. Wysokie tony są podkreślone, bas jest zwarty, nie ma go jednak w nadmiarze. Możemy to w pewien sposób zrekompensować dobierając wzmacniacz podkreślający najniższe rejestry, np. Pioneer.

Warto widzieć, że Jamo S809 są fabrycznie przystosowane do obsługi głośników efektowych Dolby Atmos. Znacznie rozszerza to ich funkcjonalność, gdyż kolumny, pod dokupieniu głośników modułowych Dolby Atmos znajdą zastosowanie również w kinie domowym.

Melodika BL40 MK3

Melodika BL40 MK3 to nowa odsłona popularnych kolumn. W stosunku do wersji MK2 zmiany polegały na przeniesieniu bas-refleksu na przednią ściankę. Modyfikacje wymusiły przestrojenie kolumny, aby charakterystyka przetworników współgrała ze sposobem wentylacji obudowy. Dzięki temu kolumny możemy ustawić blisko ściany. 

Kolumny posiadają 2.5 drożną konstrukcję. W Melodice BL40 MK3 zastosowano 6.5 calowy przetwornik średnio-niskotonowy z gęsto zaplatanym włóknem szklanym o zmniejszonej gradacji z korektorem fazy. 6.5 calowy głośnik niskotonowy posiada nakładkę przeciwpyłową.

Obudowa kolumn wykonana została z wysokiej jakości płyt MDF. Podobnie jak w BL30, również wyższy model posiada cokół oraz górną płytę lakierowaną na wysoki połysk.

Melodika charakteryzuje się bogatym, szczegółowym brzmieniem oraz nisko schodzącym basem. Użytkownicy zwracają również uwagę na dobrą dynamikę. Średnie tony są żywe i barwne, co nie zawsze ma miejsce w prezentowanym pułapie cenowym.

Kolumny BL40 MK3 radzimy wybierać do pomieszczeń o powierzchni od 20 do 30 metrów kwadratowych.

Monitor Audio Monitor 3G 200

Kolumny z nowej serii prezentują bardzo odważną, nowoczesną stylistykę. Uwagę zwracają przede wszystkim pomarańczowe przetworniki, co nawiązuje stylistycznie do kolumn marki Klipsch.

W kolumnach zastosowane zostały głośniki wysokotonowe z wielokrotnie nagradzanej serii Bronze. Są one wykonane w technologii C-CAM. Kolejną autorską technologią jest HiVE II, czyli sposób wyprofilowania bas-refleksu. Dzięki temu bas jest zwarty.

Monitor Audio 3G 200 cechuje charakterystycznie brzmienie, w którym wysokie tony są lekko podkreślone, natomiast bas jest raczej ubogi. Z tego względu kolumny polecamy przede wszystkim osobom, które oczekują od kolumn spokojnego, zrównoważonego dźwięku. Ciekawa propozycja dla osób lubiących nietuzinkowy wygląd oraz brzmienie, które trudno pomylić z innymi podłogówkami.

Triangle Zerius 902

Triangle Zerius 902

Kolumny Triangle Zerius 902 to produkt starej dobrej szkoły francuskiego grania. Z podkreślonymi skrajami pasma - mocnymi wysokimi tonami i niemniej mocnym basem. 

Kolumny posiadają obudowę z płyt MDF. Cała konstrukcja jest niezwykle sztywna. Również kształt nie jest przypadkowy. Dzięki wygięciu obudowy w kształcie liry ograniczone zostaje zjawisko fal stojących.

Polk Audio TSx330T to 2.5 drożna konstrukcja. Głośnik wysokotonowy to 1 calowa kopułka z czystego tytanu! 

Za przetwarzanie średnich i niskich tonów odpowiadają dwa 6.5 calowe głośniki. 

Jeśli chodzi o brzmienie to jest ono naturalne, spójne i po prostu przyjemne dla ucha. Bas jest mocny i głęboki, co docenią zwłaszcza fani efektownego brzmienia. Zakres średnich tonów nie jest wycofany, dzięki czemu wokale brzmią naturalnie i czytelnie. Ale najważniejszy okazuje się inny aspekt brzmienia – bardzo szeroka scena, która jest domeną dużo droższych kolumn. Oczywiście wymaga to odpowiedniego nagrania oraz optymalnego ustawienia kolumn, ale fani dobrego brzmienia z pewnością poradzą sobie z tym zadaniem. Dzięki dużej skuteczności kolumny bardzo dobrze nadają się do współpracy ze wzmacniaczami lampowymi. Docenią to również posiadacze słabszych wzmacniaczy czy amplitunerów.

Warto dopłacić do:

6. Triangle Plaisir Kari

Co prawda kolumny delikatnie przekraczają górną granicę cenową, jednak postanowiliśmy je włączyć do rankingu, gdyż za kwotę niewiele ponad 3000zł otrzymujemy bardzo dobrze wykonane kolumny, w których zastosowano szereg autorskich technologii wykorzystywanych przez Triangle w dużo droższych modelach.

Triangle Plaisir Kari to konstrukcja 3-drożna. Bas refleks umiejscowiony został z przodu, dzięki czemu kolumny możemy ustawić blisko ściany. Głośnik wysokotonowy to konstrukcja oparta na tytanowej kopułce z magnesem neodymowym. Zastosowanie tytanu do budowy membrany pozwoliło uzyskać dużą twardość i sztywność. Dzięki temu nie wygina się, a tweeter nie generuje słyszalnych zniekształceń. Pasmo przenoszenia sięga 24.000Hz.

Głośnik średniotonowy posiada klasyczną, celulozową membranę oraz korektor fazy. Głośnik niskotonowy posiada membranę celulozową z gumowym zawieszeniem o pogłębionym skoku. Według pomiarów woofer potrafi zejść do 45Hz. Niskie tony są bardzo duża zaletą tych kolumn. Bas jest mocny, zwarty i dobrze odczuwalny. Warto jednak wiedzieć, że jest to zaletą nie tylko w przypadku rocka czy jazzu. Triangle Plaisir Kari świetnie radzą sobie także w przypadku muzyki elektronicznej czy Hip-Hop.

Fronty kolumn malowane są na gładki mat. Kolumny dostępne są w dwóch wykończeniach: czarnym oraz białym.

 

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Kolumny głośnikowe