Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część I


Przez wiele dekad konsumenci w Polsce i na świecie wołali, a nawet w ostatnich pięciu latach wyli o bezprzewodowe głośniki, kina domowe i stereo. Wszyscy jednogłośnie twierdzili: muzyka tak, ale bez niechcianych kabli. Renomowani producenci nie zasypiali w tym czasie gruszek w popiele i ciężko pracowali nad technologiami, które miały za zadanie utrzymać jakość dźwięku i wynieść funkcjonalność i wygodę obsługi do poziomu jaki oczekiwany jest od dzisiejszych właścicieli smartfonów i tabletów.

Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część I
WiFi HiFi
Autor: redakcja RMS.pl

Co to jest multiroom?
Multiroom to system dystrybucji sygnału audio (czasami też video), z jednym centralnym źródłem sygnału i wieloma odbiornikami (głośnikami), które są sterowane w ten sam sposób. Możemy wybierać co ma grać, gdzie ma grać, jak głośno ma grać.

Multiroom przeszłość vs przyszłość
Systemy multiroom poprzedniej generacji były oparte o w pełni przewodowe rozwiązania zarówno dystrybucji sygnału, jak i sterowania go np. za pomocą dedykowanych klawiatur naściennych w każdym pomieszczeniu, co potężnie podrażało koszty.
Współczesne systemy multiroom sterowane są za pomocą darmowych aplikacji dla smartfonów i tabletów, co pozwala zdjąć z rachunku końcowego nawet kilka tysięcy złotych. Przesyłanie dźwięku to kwestia wyboru i potrzeb. Możemy stworzyć na wzór klasycznego multiroomu centralne miejsce, z którego kable głośnikowe biegną do każdego pomieszczenia w domu, a tam podłączone są do głośników.

Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część I

Równie dobrze, możemy postawić na odtwarzacze schowane w każdym pokoju, które sygnał z centralnego serwera plików będą czerpać po Wi-Fi lub skrętce ethernet – lekkiej i łatwej do ukrycia.

Ponadto dzisiejsze systemy multiroom umożliwiają tworzenie kilku bibliotek opartych na udostępnionych dyskach twardych komputerów, smartfonów, laptopów, serwerów i tabletów.

Ścieżki nowoczesnym systemom multiroom przecierał amerykański Sonos, aktualnie największy producent tego typu rozwiązań na świecie. Najbardziej przyszłościowy system z wszystkich tu prezentowanych to VOCO, które w domowych warunkach w niedalekiej przyszłości pozwoli przesłać także filmy między poszczególnymi pomieszczeniami, a już dziś pozwala na korzystanie z największej biblioteki muzycznej na świecie, czyli YouTube.

Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część I
Multiroom - jak to wygląda w praktyce?
Wyobraź sobie: przekraczasz próg swojego domu, Twój telefon z ulubioną muzyką łączy się z Wi-Fi. W darmowej aplikacji VOCO wybierasz strefę dźwięku „Salon”, następnie mówisz do swojego telefonu „Adele - Lovesong”. Koniec z męczarnią dosłownie ręcznego przeszukiwania bazy danych kilku tysięcy Twoich ulubionych utworów. VOCO w ciągu 2 sekund wyświetla żądane utwory Adele, które odnajdzie na Twoim smartfonie. Jeden dodatkowy klik i wzbogaca wyniki wyszukiwania o filmy z YouTube.com lub muzykę ze Spotify. Po chwili z głośników płynie Twoja ulubiona muzyka w znakomitej jakości hi-fi.

Jeśli wybrałeś film na YouTube.com nie musisz oglądać go na 5-calowym ekranie. VOCO posiada wyjście HDMI, którym wyśle obraz Full HD na ekran Twojego telewizora – także bezprzewodowo!

kolumny aktywne sklep rms.pl
Play-Fi czyli Android wśród multiroomów
Play-Fi to najważniejszy nadchodzący standard w świecie audio. Pozwoli na bezprzewodowy przesył muzyki między urządzeniami elektronicznymi a wzmacniaczami, odtwarzaczami i głośnikami, oraz na zarządzanie nimi jedną wspólną aplikacją – niezależnie od producenta!!!

Pierwszą grupą producencką, która wdraża nowy standard jest Sound United, skupiająca marki Definitive Technology oraz Polk Audio, które już teraz zdominowały amerykański rynek kolumn stereo premium udziałem na poziomie ponad 30%. Na dzień dobry systemy Polk i Definitive zaoferowały największy system multiroom na rynku, który łącznie będzie składał się z 12 urządzeń w cenach od 800 do 6000zł, w zależności od potrzeb i możliwości klientów.

II część testu

Oferta systemów multiroom w sklepie RMS.pl
Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część I