Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część III


W kolejnej części tekstów o systemach multiroom omówione zostały urządzenia firm Cabasse i Samsung. Zapraszamy do lektury!

Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część III
WiFi HiFi - Cabasse i Samsung
Autor: redakcja RMS.pl
II część testu

Cabasse
Stream Source to odtwarzacz strumieniowy, gotowy do podłączenia do wieży lub wzmacniacza i kolumn stereo / amplitunera kina domowego w trybie stereo
Stream 3 to samodzielny system 2.1, idealny do kina domowego lub do odsłuchu stereo
Stream 1 to aktywna kolumna głośnikowa, wolnostojąca lub do powieszenia na ścianie; posiada także wejścia cyfrowe dla telewizora dla dźwięku Dolby Digital

Z czego może grać?
Pliki audio z urządzeń z darmową aplikacją DLNA lub Windows Media Player (komputer, telewizor, odtwarzacz blu-ray i inne)
Radia internetowe
Najważniejsze usługi: Deezer
Smartfon i tablet z Bluetooth lub Wi-Fi
Gniazdo USB dla pendrive i dysków twardych (w przypadku urządzenia Source tylko FAT32, inne FAT32 oraz NTFS)

Obsługiwane pliki audio
WAV, FLAC, WMA, AIFF, AAC, ALAC, MP3 do jakości 24 bity / 96 Khz

Sterowanie
Aplikacja iOS lub Android

Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część III

Dźwięk
Najlepszy w całym teście aktywny głośnik grający to właśnie Stream 1. Także Stream 3 to bardzo dobry system stereo z pełnoprawnym basem wysokiej klasy. Do tego niezwykle kompaktowy.

Obsługa
Aplikacja należy do najmniej intuicyjnych w całym teście. Przełączanie między strefami nie należy do wygodnych ze względu na niezwykle małe ikonki. Dodatkowy problem to brak w aplikacji możliwości przełączania źródła dźwięku. Jeśli przełączymy muzykę z komputera na telewizor to musimy sięgnąć po klasyczny pilot z zestawu aby przełączyć źródło lub pofatygować się do urządzenia i wcisnąć odpowiedni guzik – wybitnie nieergonomiczne rozwiązanie; szczególnie w przypadku multiroomu. Dlatego polecamy używanie aplikacji jako wygodnego zamiennika pilota, gdy korzystamy z urządzenia do jednego celu.

Cena/możliwości
Cabasse to sprzęt dla wysmakowanych koneserów dźwięku. Na tle konkurentów odstaje funkcjonalnością aplikacji oraz irytuje nieergonomicznymi rozwiązaniami, w dodatku do instalacji lepiej zaangażować fachowca. Ale gdy już zostanie prawidłowo skonfigurowany to umili nam czas dźwiękiem o bardzo wysokiej jakości. Zdecydowanie potrafi zastąpić pełnoprawny dobrej jakości mini system stereo, co jest jego wyjątkową wśród wszystkich testowanych urządzeń cechą.

Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część III

Samsung
WAM250 – wewnętrzny przewodowy i bezprzewodowy hub sieci Samsunga, jego jedyna funkcja to łączenie innych głośników w sieci
WAM550 – mniejszy głośnik aktywny stereo ze stopą do ustawienia w pionie, bez stopy w poziomie lub do montaż naściennego, przyjmuje sygnał z sieci przez WAM250 lub przez Bluetooth
WAM750 – większy głośnik aktywny stereo ze stopą do ustawienia w pionie, bez stopy w poziomie lub do montaż naściennego, przyjmuje sygnał z sieci przez WAM250 lub przez Bluetooth

Z czego może grać?
Pliki audio z urządzeń z darmową aplikacją DLNA lub Windows Media Player (komputer, telewizor, odtwarzacz blu-ray i inne)
TV SoundConnect – łączność Bluetooth z telewizorem Samsung
Radia internetowe
Najważniejsze usługi: Spotify, Deezer
Smartfon i tablet z Bluetooth lub Wi-Fi

Obsługiwane pliki/formaty audio
Ogg, WMA, FLAC, AAC, MP3 do 24 bit / 192 kHz
Dolby Digital

Sterowanie
Aplikacja iOS lub Android
Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część III

Dźwięk Dźwięk skromny w bas, ale nie pozbawiony nasycenia i plastyki. Dość wyraźnie zaznaczone wysokie tony przy głośnym słuchaniu mogą być dokuczliwe, a z pewnością podkreślą słabą jakość dźwięku w przesyle Bluetooth. Z drugiej strony, z radia internetowego lub plików przy niskim poziomie głośności gra bardzo wyraźnie i przestrzennie. Dźwięk jest poprawnie ułożony i czuć w nim rękę, a raczej ucho specjalistów spoza Samsunga, ponieważ ci nie specjalizują się w audiofilskich rozkminkach pozostawiając ten temat zewnętrznym firmom.
Obsługa Brak wejścia USB zarówno w hubie, jak i w samych głośnikach to największa obok niestabilnej aplikacji bolączka systemu Samsunga. Łatwość instalacji, oraz dobrze rozplanowana ergonomia aplikacji oraz możliwość zmiany jej struktury to największe zalety. Mocno przeciętne wypada layout samej aplikacji – Sonos i VOCO prezentują się tutaj zdecydowanie bardziej przyjemnie dla oka. Aplikacja pozwala na bardzo szybkie parowanie ze sobą stref i granie tej samej muzyki w tych samych pomieszczeniach. Pojedyncze głośniki można zestawić w system stereo – dodamy do tego subwoofer dobrego producenta hi-fi i może okazać się, że mamy niezły dźwięk stereo. Aplikacja posiada wygodny equalizer – tylko Sonos oferuje tę funkcję. Wadą w połączeniu Bluetooth jest fakt, że wszystkie głośniki są nazwane tak samo – połapanie się, który jest który jest właściwie niewykonalne.

amplitunery stereo sklep rms.pl

Cena/możliwości Samsung pomimo bycia producentem masowym oferuje swoje urządzenia w cenach bardzo zbliżonych do renomowanych wyspecjalizowanych marek w multiroomie (Sonos, VOCO) lub w audio hi-fi (Cabasse). Szczególnie, gdy zdecydujemy się na większy głośnik WAM750 i doliczymy do całości niezbędny hub może okazać się, że cena osiągnie pułap wolnostojących głośników VOCO, które oferują zdecydowanie lepszą jakość dźwięku, funkcjonalność oraz unikalne funkcje aplikacji takie jak YouTube czy wyszukiwanie głosowe. Jeśli zdecydujemy się na mniejszy głośnik to wpadniemy w strefę cenową Sonosa, który oferuje także multum funkcji, ładniejszą i bardziej stabilną aplikację oraz lepiej grające głośniki. Trzeba za to oddać Samsungowi, że można jego bardzo dobrze wykonane i eleganckie stylistycznie głośniki powiesić na ścianie lub ustawić w pionie. Ponadto system obsługuje zarówno Spotify jak i Deezera. Chociaż trudno wybierać system multiroom pod określoną usługę muzyczną. Zazwyczaj czyni się odwrotnie, stąd większość systemów oferuje tylko wybrane opcje, gdyż trudno przesądzać która z usług jest lepsza.

IV część testu

System multiroom Cabasse w sklepie RMS.pl

Oferta systemów multiroom w sklepie RMS.pl


Systemy multiroom - test, opinie, recenzje. Część III