NuPrime IDA-16 vs Hegel Rost

Pojedynek na wysokim poziomie. Porównamy dwa audiofilskie wzmacniacze – NuPrime IDA-16 oraz Hegel Rost. Producenci obu marek stosują nieco odmienną filozofię odnośnie brzmienia oraz budowy urządzeń.

Co zatem łączy oba wzmacniacze? Hegel i NuPrime mają dużo do zaoferowania swoim właścicielom, zarówno pod względem jakości brzmienia, jak też funkcjonalności. Który wzmacniacz warto wybrać? Przekonajmy się.

Budowa zewnętrzna

NuPrime IDA-16 to urządzenie o charakterystycznym i niepowtarzalnym wyglądzie. Przednia ścianka wzmacniacza o finezyjnych kształtach posiada przyciski umożliwiające włączenie urządzenia, regulację głośności czy wybór źródła. Na pierwszy rzut oka wydaje się , że wzmacniacz nie posiada wyświetlacza, jednak po włączeniu go naszym oczom ukazują się diody informujące o poziomie głośności oraz aktywnym wejściu. Obudowa w całości wykonana jest z grubego aluminium.

NuPrime IDA-16

Hegel to norweski producent znany ze swojego minimalizmu w stosunku do wyglądu urządzeń. Tak też jest w przypadku modelu Rost. Na przedniej ściance nie znajdziemy żadnych przycisków. Do sterowania służą jedyniedwa pokrętła: jedno do regulacji głośności, drugie – do wyboru źródła. Pośrodku znajduje się wyświetlacz OLED. Wyświetla on tylko podstawowe informacje jak poziom natężenia dźwięku oraz aktualnie używane wejście. Obudowę wykonano z materiału będącego połączeniem stali i aluminium.

Hegel Rost

Rozwiązania techniczne

NuPrime IDA-16 to wzmacniacz pracujący w klasie D. Technika ta jest obecnie coraz bardziej popularna i decydują się na nią najwięksi producenci na rynku, w tym Pioneer, NAD czy Primare.

Wzmacniacze pracujące w klasie D oferują bardzo wysoką sprawność, która przekracza 90%. Nie wydzielają dużo ciepła i zajmują stosunkowo niewiele miejsca. NuPirme IDA-16 osiąga imponującą moc 200W na kanał przy obciążerniu zarówno 4 jak i 8 Ohm.

Warto wiedzieć, że NuPrime nie korzysta z gotowych układów. Autorska konstrukcja przedwzmacniacza i końcówki mocy wyeliminowała większość problemów trapiących pierwsze konstrukcje impulsowe czyli szorstkość brzmienia czy wysoki poziom zniekształceń.

NuPrime IDA-16

Hegel Rost w odróznieniu od IDY-16 pracuje w klasie AB. Jest to rozwiązanie często wykorzystywane we wzmacniaczach tranzystorowych. Poza swoimi niewątpliwymi zaletami konstrukcje te posiadają jednak pewne wady. Sprawność wzmacniaczy pracujących w klasie AB jest mniejsza. Urządzenia wydzielają także większą ilość ciepła.

Cała architektura obwodów wzmacniacza pochodzi z modelu H80. Hegel zastosował w modelu Rost autorską technologię SoundEngine2, która ma zapewnić znacznie niższy poziom zniekształceń.

Hegel Rost osiąga moc 75 Wat przy 8 Ohmach. Producent nie podaje mocy przy obciążeniu 4 Ohm.

Hegel Rost

Funkcjonalność

NuPrime IDA-16 to wzmacniacz zintegrowany wyposażony w przetwornik DAC, co z punktuwidzenia użytkownika jest dużym plusem. Dzięki temu nie musimy kupować oddzielnego urządzenia, które będzie odpowiedzialne jedynie za przetwarzanie sygnału cyfrowego. Użytkownik ma do dyspozycji 2 wejścia optyczne, 2 wejścia koaksjalne oraz USB typu B. Wzmacniacz posiada też wejście analogowe 2xRCA. Funkcjonalność urządzenia rozszerza złącze RS-232, które umożliwia wpięcie wzmacniacza do systemu multiroom.

Za dekodowanie sygnału cyfrowego odpowiedzialny jest układ ESS9018K2M. Zastosowana kość przetwornika stosowana jest w najdroższych konstrukcjach, gdyż posiada imponujące parametry: dekoduje pliki PCM o częstotliwości próbkowania aż do 384kHz oraz DSD256.

 

Hegel Rost to wzmacniacz zintegrowany wyposażony w przetwornik NuPrime IDA-16DAC oraz kartę sieciową. Na tylnej ściance znajdziemy bogatą sekcję cyfrową: 3 wejścia optyczne, 1 koaksjalne oraz USB typu B. Wejścia analogowe stanowią dwie pary złącz RCA oraz 1 para XLR. Producent umieścił także 1 wyjście 2xRCA o regulowanym poziomie. Oprócz tego znajdziemy wejście LAN, które jest niezbędne do strumieniowania muzyki.

Za dekodowanie sygnału cyfrowego odpowiedzialny jest układ AKM AK4396. Dekoduje on sygnały PCM w rozdzielczości do 24-bit/192kHz. Parametry wejścia USB są niższe niż w przypadku NuPrime’a. Hegel przyjmuje bowiem pliki w rozdzielczości do 24 bit/96 kHz.

Hegel Rost możemy wykorzystać jako źródło, gdyż jego funkcjonalności sieciowe umożliwiają odczyt plików z lokalnego serwera UpnP i odtwarzanie muzyki z serwisów strumieniowych czy radia internetowego. Wzmacniacz wyposażony jest też w AirPlay, co ucieszy posiadaczy urzadzeń mobilnych z systemem iOS.

Hegel nie posiada jednak dedykowanej aplikacji. Jest to spore utrudnienie, gdyż w przypadku późniejszych aktualizacji część dostępnych obecnie funkcji może przestać działać poprawnie lub całkowicie wygasnąć.

Hegel Rost

Brzmienie

IDA-16 to wzmacniacz, który swój potencjał brzmieniowy opiera na basie i średnich tonach. Potrafi w sposób wyrafinowany oddać najniższe rejestry utworu. Klarowna średnica i wysublimowane wysokie tony pokazują klasę urządzenia. Dźwięk jest żywy i barwny, ogromne wrażenie robi klarowność sceny dźwiękowej. Wszystko to sprawia, że po podłączeniu IDA-16 muzyki słucha się po prostu przyjemnie.

Hegel Rost reprezentuje brzmienie nieco inne od IDY-16, odtwarzajac dźwięk równy i chłodny. W niektórych utworach może dać o sobie znać niedostatek basu.

Hegel Rost

Podsumowanie

Jak widać, NuPrime IDA-16 i Hegel Rost to wzmacniacze, które posiadają szereg różnic, zarówno w budowie, brzmieniu oraz funkcjonalności.

Najmocniejszą stroną NuPrime’a okazało się brzmienie oraz rewelacyjny przetwornik DAC, zdolny do dekodowania gęstych plików PCM oraz DSD. Warto pamiętać o imponującej mocy wyjściowej, która deklasuje rywala.

Hegel z kolei posiada wbudowany moduł sieciowy, który eliminuje konieczność zakupu odtwarzacza strumieniowego. Co prawda brak mu dedykowanej aplikacji, jednak problem ten możemy rozwiązać za pomocą darmowej aplikacji. Mimo to ciężko przewidzieć, czy producent planuje aktualizacje funkcji sieciowych. Urządzenie posiada znacznie niższą moc wyjściową oraz DAC o słabszych parametrach. Niewątpliwym plusem Hegla jest za to bogatszy zestaw złącz.

Który model zatem warto wybrać?

Dużo zależy od rodzaju źródła, które będzie wykorzystywał użytkownik. Jeśli pliki będziemy odtwarzali głównie przez komputer lub posiadamy już odtwarzacz strumieniowy bądź CD niewątpliwie warto postawić na NuPrime’a.

Osoby, które planują odtwarzać muzykę z serwisów strumieniowych mogą rozważyć zakup Hegla. Warto jednak upewnić się, czy będzie nam odpowiadało specyficzne brzmienie wzmacniacza.

Niższa moc wyjściowa może stanowić problem w przypadku trudniejszych do napędzenia kolumn.

 

Cena i specyfikacja NuPrime IDA-16 w sklep.RMS.pl >>

Cena i specyfikacja Hegel Rost w sklep.RMS.pl >>

 NuPrime IDA-16