Jak ulepszyć dźwięk z komputera?

Przy komputerze spędzamy za dużo czasu. Ale nie jesteśmy tu na szczęście od tego, aby rozprawiać o tym, jak to na nas wpływa i czy jest to dobre czy złe, a od tego, by uprzyjemnić ten czas i wycisnąć z niego jak najwięcej. Dlatego dzisiaj porozważamy, jak osiągnąć najlepszą jakość audio z laptopa lub PC.

Czy można po prostu podłączyć słuchawki lub korzystać z wbudowanych głośników? Pewnie, że można. Ale, jak zwykle, da się lepiej – często wcale nie tak wielkim kosztem, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, po rozłożeniu inwestycji w czasie jej użytkowania, a ten przy pracy 8h dziennie to nawet 15000 godzin rok w rok.

Już zmiana jednego komponentu czy ustawienia może spowodować kolosalną różnicę – uwaga, podnoszenie jakości dźwięku uzależnia i coś o tym wiemy… ;)

 

Melodika BL10

Zdjęcie benchmark.pl test Melodika BL10

 

Kolumny biurkowe, głośniki komputerowe

Mini zestawy kolumn to chyba pierwsze co większości przychodzi na myśl o PC Audio. Dobrej jakości kolumny dedykowane do połączenia z komputerem (wyposażone na przykład w złącze USB) to bardzo proste, a skuteczne rozwiązanie, zdecydowanie lepsze niż korzystanie z głośników wbudowanych w urządzenie. Szczególnie, że takie zestawy często wyposażone są w subwoofer.

Rozwiązaniem o klasę wyższym jest zastosowanie klasycznych kolumn podstawkowych o mniejszym rozmiarze, które umieścimy na biurku. Aktywnych, które pozwolą nam pozbyć się plączących się kabli lub pasywnych, do których będziemy musieli zaopatrzyć się w dodatkowy wzmacniacz (spokojnie, mamy w zanadrzu wiele propozycji o rozmiarze adekwatnym do zastosowania, czyli jak najmniejszym).

 

 

Co polecamy? W kwestii kolumn aktywnych warto przyjrzeć się niewielkim monitorkom Blue Aura X30, Triangle Sensa SN01A czy odrobinę większym Triangle Elara Active LN01A.

Niewielkie kolumny pasywne, które sprawdzą się na biurku, to chociażby Melodika BL10, Triangle Borea BR02, Polk Audio M10 czy Polk Audio T15. Polecamy do nich dobrać niewielkie wzmacniacze jak NuPrime IDA-6 czy wzmacniacze marki Topping.

 

Słuchawki (niekoniecznie) do komputera

Najwyższą jakość odsłuchu muzyki przy komputerze zapewnią nam raczej nie słuchawki dedykowane do tego typu aktywności (te pomyślane są raczej tylko i wyłącznie do gier), a słuchawki do użytku domowego, z konstrukcją otwartą. Zapewnią odpowiedni przepływ powietrza i możliwość oddechu, mniej męczą słuch, są zazwyczaj niezwykle wygodne i sprawdzą się nawet przy wielogodzinnych odsłuchach. Będą jednak potrzebować dodatkowej elektroniki, o czym później.

 

 

Zdjęcie benchmark.pl test MEE Audio N1

 

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest porządna para słuchawek Bluetooth lub przewodowych – w zależności od preferencji. Chociaż opcje kablowe z reguły zapewnią nam nieco lepsze doznania słuchowe, to wygoda i wolność połączenia bezprzewodowego może dla wielu okazać się argumentem decydującym przy wyborze słuchawek do komputera.

Co polecamy? Ciężko wybrać tu faworyta. Uniwersalną opcją wydaja się być bezprzewodowe nauszniki MEE Audio z serii Matrix. Najlepiej jednak dobrać słuchawki pod kątem własnych preferencji, a jak to zrobić pisaliśmy w tym artykule.


Przetwornik DAC

Dodanie zewnętrznego przetwornika DAC do komputera może radykalnie zmienić jego brzmienie i nie mówimy tu wcale o drogich, dużych klockach: wystarczy nawet urządzenie o wielkości pendrive’a. Dlaczego warto? Bo chociaż posiadamy już przetwornik cyfrowo analogowy wbudowany w urządzeniu, to jest ono obciążone tyloma procesami związanymi z obsługą systemu i wszelkich operacji, że wydzielenie DACa pozwoli na jego płynniejszą, bardziej wydajną pracę z mniejszą liczbą zakłóceń, a w rezultacie: lepsze brzmienie.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na urządzenia takie jak Cyrus Soundkey, Pro-Ject DAC Box E Mobile, FiiO Taishan, Topping D10 czy iFi Audio ZEN DAC.

 

 

Serwisy strumieniujące

Jakość muzyki oferowana przez każdy z serwisów strumieniujących jest inna, co wynika z różnych sposobów kompresji i różnych formatów, w których pliki przechowywane są na serwerach. Warto zatem wybrać serwis, który będzie oferować najwyższą jakość transmisji, która nas zadowala. Podczas gdy Spotify chwalone jest za swoją szeroką bibliotekę i rozbudowaną funkcjonalność aplikacji a także świetne playlisty, wśród audiofili to Tidal wygrywa pod względem jakości strumieniowanej muzyki.

A skoro o streamingu mowa, warto też zadbać o dobrej jakości łącze internetowe. Stabilne połączenie z Internetem to fundamentalna zasada nawiązania odpowiedniego połączenia z serwisem i streamingu muzyki w najwyższej możliwej jakości.

Dobrym rozwiązaniem jest też rezygnacja z wygodnego strumieniowania na rzecz gromadzenia własnej, cyfrowej biblioteki muzycznej. Posiadając własne pliki mamy pełną kontrolę nad ich jakością i możemy skrzętnie zadbać o to, by były zapisane w najwyższym możliwym formacie bez kompromisów.

Czy aby uzyskać wysoką jakość dźwięku z komputera musimy wprowadzić wszystkie te zmiany i wykosztować się na sprzęt i akcesoria? Zdecydowanie nie. Nawet niewielkie działanie i spełnienie jednego czy dwóch punktów może pozytywnie zaskoczyć i okazać się wystarczające dla czerpania większej przyjemności z pracy przed komputerem. Polecamy eksperymenty w poszukiwaniu własnych rozwiązań!

 

 Melodika BL10