Bezprzewodowy Multiroom Audio – co to jest i jak to działa?

 

Nagłośnienie całego domu nie jest już luksusem. Instalacje multiroom znaleźć można w coraz większej ilości mieszkań, a ich posiadacze żałują tylko jednego – że nie zdecydowali się na to rozwiązanie wcześniej.

Czym właściwie jest multiroom? To klasyczne systemy dystrybucji audio-video oparte na komponentach z możliwością wyjścia na wiele stref. W profesonalnych zastosowaniach znane są już od bardzo długiego czasu i wspierane do dziś. Dlatego właśnie od wielu lat rynek obfituje w wielostrefowe wzmacniacze, amplitunery, czy klawiatury naścienne do kompleksowej obsługi systemu. To rozwiązanie to nie tylko możliwość tworzenia pełnej, całościowej sieci umożliwiającej przesyłanie dźwięku czy obrazu między kolejnymi pomieszczeniami, ale też – w przypadku użycia profesjonalnych komponentów – możliwość integracji z elementami inteligentnego domu, co ma ogromny wpływ na wzrost ceny tego typu urządzeń.

NuPrime WR1

Odtwarzacze strumieniowe - NuPrime Audio

Dzisiaj zbudowanie prostego systemu multiroom dystrybuującego sygnał audio może być znacznie prostsze i mniej kosztowne, dzięki rozwiązaniom określanych mianem bezprzewodowego multiroomu. Taki system charakteryzuje się prostotą konfiguracji, łatwością kontroli, a przy tym oferuje rozsądne brzmienie, w wielu aspektach zbliżone do pełnoprawnego sprzętu hi-fi. Podstawowe ustawienia i właściwości odtwarzania (pauzowanie, przewijanie utworów, zmiana głośności) można regulować za pomocą aplikacji dostępnych zazwyczaj na systemach Android oraz iOS. Najważniejszą zaletą systemów multiroom jest jednak fakt, że muzyka w każdym pomieszczeniu może grać zupełnie autonomicznie bądź przeciwnie – wszędzie mogą rozbrzmiewać dźwięki tej samej melodii.

Bezprzewodowy Multiroom Audio - co to jest i jak to działa?

Podstawową zaletą systemów bezprzewodowych nad klasycznymi rozwiązaniami przewodowymi jest przede wszystkim cena komponentów i możliwość samodzielnej instalacji. Urządzenia kupowane z myślą o bezprzewodowym multiroomie można kompletować stopniowo rozbudowując instalację. Przy wyborze klasycznego, przewodowego rozwiązania należy wcześniej przemyśleć całą strukturę instalacji, by uniknąć w przyszłości trudów związanych na przykład ze zmianą prowadzenia kabli. Z tego względu, planując tworzenie przewodowych, wielostrefowych rozwiązań w domu warto zasięgnąć porady specjalisty instalatora.

Triangle Aio C

Odtwarzacze strumieniowe - Triangle

Z racji na większą dostępność komponentów bezprzewodowego multiroomu, bardziej przystępną cenę i mniejsze skomplikowanie infrastruktury, dzisiaj skupimy się na rozwiązaniach bezkablowych, ograniczonych do instalacji audio.

Pierwszym producentem, który zdecydował się na stworzenie urządzeń dedykowanych do domowych instalacji bezprzewodowych multiroom był Sonos. Popularność tego typu rozwiązań zmobilizowała do pracy kolejnych producentów, dzięki czemu dziś można wybierać spośród produktów takich liderów rynku audio-video jak Onkyo, Pioneer, Definitive Technology, Polk Audio czy Yamaha.

Systemy multiroom

Muzyka w bezprzewodowych systemach multiroom może być strumieniowana za pomocą takich aplikacji jak Spotify, Tidal czy Apple Music. Można również pobierać ścieżki z własnego serwera NAS, komputera lub odtwarzać pliki prosto z urządzenia przenośnego.

Działanie systemów multiroom w większości przypadków opiera się na połączeniu urządzeń z wykorzystaniem istniejącej już, domowej sieci Wi-Fi, bądź dzięki tworzeniu między kolejnymi komponentami połączeń definiowanych przez producenta. Wybierając pierwsze rozwiązanie, warto pamiętać, że stabilność, przepustowość łącza internetowego oraz jakość routera będą znacząco wpływać na jakość brzmienia i działanie instalacji.

Bezprzewodowy Multiroom Audio - co to jest i jak to działa?

Najprostsze, pseudo połączenia multiroom można stworzyć za pomocą Bluetooth oraz AirPlay, jednak są to rozwiązania bardzo ograniczone i nie można ich zaliczyć do właściwych praktyk przy tworzeniu sieci wielostrefowych. Warto zainteresować się rozwiązaniem Google Chromecast – wystarczy, że wszystkie urządzenia wspierają transmisję danych za pomocą tej technologii (posiadają oznaczenie Chromecast built-in) i są podłączone do tej samej sieci internetowej, by mogły bezprzewodowo komunikować się tworząc bezprzewodową sieć multiroom. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala na łączenie ze sobą produktów różnych marek. Właśnie dlatego metoda ta uznawana jest za lepszą (choć również nie bez wad), niż autorskie rozwiązania multiroom praktykowane przez wielu producentów. Ograniczają one bowiem możliwość łączenia urządzeń tylko do jednej marki (np. Yamaha MusicCast), pozwalając sobie przy tym na windowanie cen poszczególnych komponentów. W kontrze, do wad niezależnych systemów zaliczyć można obsługę różnych, często niekompatybilnych funkcji przez różne urządzenia, możliwość utraty wsparcia przez producentów czy możliwość gorszej stabilności połączeń.

Często powtarzanym, aczkolwiek mylnym jest twierdzenie, że bezprzewodową sieć multiroom można zbudować jedynie za pomocą głośników Bluetooth. Owszem, umożliwiają one parowanie urządzeń, dzięki czemu muzyka może być równolegle odtwarzana na kilku urządzeniach, jednak do pełnoprawnego działania jako system multiroom posiadają niewystarczającą niezależność pomiędzy poszczególnymi komponentami, a także ograniczenie jeśli chodzi o odległość rozmieszczenia głośników (zazwyczaj 10m w linii prostej). Bardzo często nie oferują również aplikacji z niezależnym zarządzaniem odtwarzaną muzyką. Z uwagi na to jest to rozwiązanie niewystarczające, by nadać mu miano bezprzewodowego systemu multiroom.

Jak stworzyć swoją pierwszą instalację bezprzewodowego multiroomu? Dziś jest to łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Budowanie umiarkowanie zaawansowanej instalacji można rozpocząć od kompletowania urządzeń zgodnych np. z DTS Play-Fi. Rozwiązanie to pozwala na wykorzystanie produktów różnych marek, np. Definitive Technology, Polk Audio, Arcam, Klipsch, Onkyo, Pioneer czy Sonus Faber, komunikujących się za pomocą istniejącej sieci Wi-Fi. Wystarczy jedno urządzenie przenośne z zainstalowaną aplikacją (Android, iOS, Windows), by móc oddzielnie zarządzać pracą każdego urządzenia w sieci multiroom. Więcej o DTS Play-Fi.

Bezprzewodowy Multiroom Audio - co to jest i jak to działa?

Warto zainteresować się liniami produktowymi dedykowanymi specjalnie instalacjom wielostrefowym. Definitive Technology posiada linię produktów Wireless , w której skład wchodzi pięć urządzeń o zróżnicowanej funkcjonalności i wielkości, w tym odtwarzacz strumieniowy (W Adapt), wzmacniacz strumieniowy (W Amp), bezprzewodowe kolumny aktywne (W7, W9), bezprzewodowy soundbar z subwooferem (W Studio), wszystkie działające w ramach sieci DTS Play-Fi.

Bezprzewodowy Multiroom Audio - co to jest i jak to działa?

Komplementarnymi do Definitive Technology produktami są również komponenty multiroom od Polk Audio z serii Omni, w tym głośniki bezprzewodowe Omni S2, Omni S2R i Omni S6,odtwarzacz strumieniowy Omni P1, wzmacniacz bezprzewodowy Omni A1 oraz bezprzewodowy soundbar z subwooferem Omni SB1.

Bezprzewodowy Multiroom Audio - co to jest i jak to działa?

Warto pamiętać, by oprócz użyteczności, prostoty i wygody znaleźć miejsce na najwyższą jakość audio w budowanym systemie. Nie wszystkie rozwiązania obecne na rynku oferują wysokiej jakości dźwięk, warto więc zwrócić uwagę, by wybrane produkty wspierały Hi-Res Audio. Należy też zauważyć, że systemy takie jak Chromecast Audio czy DTS Play-Fi umożliwiają transmisję plików audio wysokiej jakości, dzięki czemu nie ograniczają możliwości poszczególnych komponentów.

NuPrime Omni S1

NuPrime Audio - serwery DLNA / UPNP

Nowością na rynku, która podbija serca kolejnych konsumentów są urządzenia sterowane głosowo, dlatego budując swój system wielostrefowy warto zwrócić uwagę również na nie. Użytkownicy mogą wybierać wśród wielu asystentów jak Amazon Alexa czy Google Assistant – oba wspierają instalacje wielostrefowe, dzięki czemu za pomocą jednej komendy można sterować odtwarzaniem w całym domu, jednak należy mieć na uwadze, że dziś żaden z nich nie wspiera poleceń w języku polskim. Więcej o inteligentnych głośnikach z asystentem głosowym.

All-in-one

Multiroom to kategoria urządzeń i rozwiązań, które są na rynku od wielu lat i wciąż są rozwijane. Coraz więcej użytkowników decyduje się na tego typu rozwiązania, gdyż kuszą one prostotą obsługi (możliwość kontroli dźwięku w całym domu z poziomu jednej aplikacji), łatwością połączenia (Wi-Fi bądź systemy wbudowane), różnorodnością komponentów (wiele produktów różnych producentów, które można dowolnie ze sobą zestawiać), a w końcu możliwością wykorzystania asystentów kontroli głosowej (np. Google Assistant). Przed kupnem kolejnego komponentu audio-video warto się więc zastanowić nad możliwością (nawet w przyszłości) rozbudowania systemu o kolejne strefy i wybrać urządzenie, które umożliwia podłączenie kablowe lub bezprzewodowe z komponentami multiroom.

Jeśli szukasz wyceny oraz szczegółowych informacji na temat instalacji tego typu zgłoś się do naszego działu instalacyjnego

http://instalacje.rms.pl

Lokalnie możesz odwiedzić nasz salon

http://salon.rms.pl

Bezprzewodowy Multiroom Audio - co to jest i jak to działa?