Ranking (test) przetworników C/A DAC

 
Ranking (test) przetworników C/A DAC
Autor: zespół RMS.pl

Wybierz inny produkt z testu zbiorczego

Pozostałe urządzenia użyte w teście

Dzisiejsze porówanie dedykujemy osobom zainteresowanym tematem przetworników DAC. Porównujemy do siebie kolumny, wzmacniacze, ale mało kto mierzy się z tematem porównywania DACów. Czyżby ten sam przedział cenowy nie wnosił żadnych różnic? Nic bardziej mylnego. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z przetworników C/A wie, jak bardzo potrafią wpłynąć na brzmienie. Ten wpływ opiszemy w poniższym teście kilku bardzo ciekawych urządzeń.

Czym jest DAC? Z angielskiego Digital-to-Analog-Converter, a po polsku przetwornik cyfrowo-analogowy. Ma on za zadanie przetworzenie sygnału cyfrowego (danych) na stereofoniczny sygnał analogowy z jak najdokładniejszym ich odwzorowaniem, wyłuskując każdy najmniejszy dźwięk w formie możliwie najbardziej bezstratnej. Sygnał cyfrowy to wszystkie pliki muzyczne, filmowe, które mamy zapisane na dysku lub w sieci, serwisy strumieniowe typu Tidal i Spotify, radia internetowe. Na płytach CD, DVD, Blu-ray mamy zapisane dane. Telewizja cyfrowa również wymaga dekodowania sygnału, danych. Patrząc z tak szerokiej perspektywy przetwornik C/A jest bardzo praktycznym urządzeniem i faktycznie większość urządzeń takie DAKi ma wbudowane. Czy to telewizor, czy odtwarzacz płyt, czy też nawet nasz telefon komórkowy - obecnie bez przetworników byłyby sprzętami pozbawionymi dźwięku. Na szczęście DAC DAC-owi nierówny i słabą jakość tańszych zintegrowanych przetworników coraz częściej zastępujemy tymi dobrymi, markowymi, lepiej grającymi urządzeniami.

 

Ranking (test) przetworników C/A DAC


System testowy:
Korzystaliśmy w teście ze sprzętu należącego do jednego z klientów sklep.RMS.pl. To bardzo wysokiej klasy zestaw, przygotowywany na specjalne zamówienie - na tyle ciekawy, by zasłużyć na oddzielny artykuł, który pojawi się w serwisie za 2 tygodnie. Tymczasem przedstawimy jego części składowe:

  • Musical Fidelity M6 500i - potężny wzmacniacz w konstrukcji full dual mono, zapewniającej 2x500W mocy ciągłej RMS.
  • Polk Audio LSiM 707 - audiofilska konstrukcja jednego z najpopularniejszych amerykańskich producentów sprzętu audio. 50kg kolosy zapewniające niewiarygodnie żywe, detaliczne brzmienie.
  • NAD M50 - jeden z najbardziej zaawansowanych i uniwersalnych zarazem odtwarzaczy strumieniowych dostępnych na rynku.
  • Gigawatt PC-3 EVO - kondycjoner sieciowy wysokiej klasy polskiego producenta, "poprawiający" jakość przekazywanego prądu.

Cały zestaw, przy doborze odpowiedniego okablowania jest niesamowicie przejrzysty i czytelny. Testy na takim sprzęcie trwają bardzo krótko, wszystko jest jasne już po pierwszych dźwiękach. Do rzeczy zatem.

przetworniki c/a dac

Testy poszczególnych urządzeń:

Ranking (test) przetworników C/A DAC