Jak wybrać słuchawki Bluetooth? Czym się kierować przy zakupie, jak dobrać odpowiedni model dla siebie – poradnik

Określić rynek słuchawek Bluetooth bogatym, to jak nie powiedzieć o nim nic – szczególnie, że z roku na rok (ba! miesiąca na miesiąc!) bogaci się coraz bardziej. Producenci prezentują kolejne modele, wykorzystujące coraz bardziej zaawansowane konstrukcje i technologie. Nie dziwi więc, że fora czy grupy o tematyce audio przesycone są wątkami z pytaniami o poradę zakupową, często zadawanymi przez laików, którzy nie do końca wiedzą co właściwie wybrać. Nie ma się oczywiście co dziwić – rozwój technologii wciąż postępuje, a marki prześcigają się w ciekawych rozwiązaniach. Jak więc połapać się w ogromie różnorodnych propozycji i poczynić dobry, słuchawkowy zakup? Najlepiej oczywiście samodzielnie posłuchać kilku modeli, jednak w celu wstępnej selekcji, a szczególnie dla tych, którzy mają możliwość zakupienia słuchawek tylko przez internet, postaramy się odpowiedzieć na większość nurtujących pytań i razem przebrnąć przez wcale niełatwy temat doboru odpowiednich słuchawek Bluetooth.

Uciąć kabel

Większość prezentowanych porad można oczywiście przełożyć na zakup klasycznych słuchawek przewodowych, a właściwie to od tej decyzji warto zacząć jakiekolwiek rozważania. Czy potrzebuję tak naprawdę łączności bezprzewodowej? Słuchawki przewodowe nad Bluetoothami będą zawsze miały tę przewagę, że podłączając je do różnorodnych źródeł, wzmacniając sygnał przez wzmacniacz czy przepuszczając przez przetwornik cyfrowo-analogowy DAC możemy w mniejszym czy większym stopniu manipulować ich finalnym brzmieniem i poprawić je.

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Oczywiście korzystając z modeli Bluetooth możemy zdać się na equalizację, jednak nie zawsze jakość dźwięku, generowanego po ingerencji filtrów, może być zadowalająca. To kompromis, choć dla wielu wystarczający.

Innym aspektem jest wygoda. Brak plączącego się kabla wynagradza wielu użytkownikom wszelkie inne, potencjalne wady modeli bezprzewodowych. Warto więc zastanowić się, w jakich sytuacjach najczęściej będziemy korzystać ze słuchawek.

Konstruktywnie o konstrukcji

Punktem wyjściowym w doborze słuchawek, niezależnie od tego, czy dźwięk ma być przesyłany za pośrednictwem kabla czy fal bezprzewodowych, jest decyzja, czy stawiamy na modele nauszne / wokółuszne, czy na modele dokanałowe (często nazywane też dousznymi – warto jednak wiedzieć, że to dwa zupełnie różne oznaczenia!).

Tu też wiele zależy od tego, w jaki sposób będziemy użytkować słuchawki – a mowa nie tylko o odsłuchu, ale i ich przenoszeniu. Modele nauszne są większe, nie zawsze składane, dokanałówki za to zmieszczą się w każdej kieszeni – chociaż nie radzimy plątać i załamywać łączącego je kabla ;).

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Nauszne czy wokółuszne?

Jeśli decydujemy się na model nagłowny, warto wyselekcjonować słuchawki do potencjalnego zakupu pod względem wielkości nausznic, czyli zdecydować, czy wybieramy konstrukcję nauszną czy wokółuszną. Więcej o tym pisaliśmy już w artykule o doborze wygodnych słuchawek.

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Dokanałówki

Jeśli decydujemy się na słuchawki dokanałowe, warto zwrócić uwagę na wyposażenie zestawu. Duży wybór gumek dokanałowych pozwoli jeszcze lepiej dopasować brzmienie (poprzez poprawę izolacji) do naszych preferencji, głównie pod względem wybrzmienia basu. Dobrze dobrane gumki mogą też znacznie wpłynąć na wyciszenie otoczenia – czasem nawet na poziomie zbliżonym do technologii ANC (ang. Active Noise Cancelling). Więcej o doborze i rodzajach gumek dokanałowych pisaliśmy już w tym artykule

Jak wybrac słuchawki Bluetooth?

Ci, którzy zmagają się z problemem wypadających z uszu pchełek, na pewno będą chwalić sobie rozwiązanie z mocowaniem słuchawek w typie OTE, czyli Over The Ear. Tego typu konstrukcja posiada (najczęściej usztywniony) przewód, który przeprowadzamy za małżowiną, co asekuruje i podtrzymuje słuchawki na miejscu. Wówczas nawet przy szarpnięciu kabla łączącego lewą i prawą słuchawkę, nie wypadną one z uszu.

W przypadku słuchawek dokanałowych z łączącym je przewodem, warto zwrócić uwagę, czy posiada on regulację na karku lub dedykowany klips, który umożliwi przytwierdzenie go do ubrania. Kto spędza w słuchawkach czas aktywnie, na przykład jeżdżąc na rowerze czy biegając, ten wie, że złe dopasowanie owego kabla na karku znacznie obniża komfort użytkowania.

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

(Bez)przewodowe?

Coraz popularniejsze stają się ostatnio słuchawki True Wireless, czyli bez kabla łączącego pchełki reprodukujące lewy i prawy kanał. Wiele osób decyduje się na ich zakup podążając za modą i trendami, jednak jeśli oczekujemy naprawdę dobrego brzmienia, radzimy przeznaczyć na nie odpowiednio duży budżet lub poczekać z zakupem, aż tego słuchawki tego typu… spowszechnieją. Wiele osób posiadających relatywnie tanie modele uskarża się na pozostawiającą wiele do życzenia jakość dźwięku czy słabą synchronizację. Oznacza to, że dialogi z filmów nie są prezentowane równo z ruchem ust osoby mówiącej, mogą też pojawić się znaczące opóźnienia w grach.

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Komu w drogę, temu bateria

Słuchawki przewodowe maja nad Bluetoothami tę przewagę, że działają zawsze, kiedy podłączymy je do źródła. Modele bezprzewodowe, zmuszają nas do regularnego ładowania baterii. Warto zatem wybrać takie, które będą miały jak największą pojemność akumulatora, a przynajmniej takie, które będą grać przez rozsądny minimalny czas, w jakim chcemy je jednorazowo użytkować.

Wiadomym jest, że z racji gabarytów najdłuższy czas pracy na baterii zapewnią modele nagłowne. Mowa tu o ponad 30 godzinach, a nawet 40 czy 60 w topowych, flagowych modelach wiodących producentów. Słuchawki dokanałowe oferują zazwyczaj około 8 – 9 godzin odsłuchu. Modele True Wireless wydłużają ten czas dzięki etui z funkcją ładowania, które zazwyczaj stanowi standardowe wyposażenie zestawu.

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Przejmij stery

Wygoda słuchawek bezprzewodowych to przede wszystkim możliwość regulowania odtwarzania bez wykorzystania urządzenia nadawczego, czyli za pomocą pilota lub interfejsu dotykowego umieszczonego zazwyczaj na muszlach.

Warto zwrócić uwagę na intuicyjność obsługi sterowania, na przykład czy oznaczenia przycisków na pilocie są odpowiednio wyróżnione i umieszczone w takim odstępie, by bez problemu obsłużyć je bez patrzenia na kontroler.

Polecamy też zapoznać się z listą gestów obsługiwanych przez modele z kontrolą dotykową – czy zaprogramowane są wszystkie interesujące nas funkcje? Czy interfejs dobrze rozróżnia poszczególne ruchy? Czy bez problemu odnajdziemy palcami interaktywne pole na muszlach?

A kiedy spadnie deszcz…

Jeśli chcemy używać słuchawek poza domem, a w szczególności przy uprawianiu wysiłku fizycznego, warto wyselekcjonować modele z potwierdzoną normą wodoodporności. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że słuchawki po kontakcie z deszczem czy potem będą musiały zostać wymienione na nowy model. W tej kwestii polecamy modele o oznaczeniu minimum IPX5.

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Bluetooth – ale jaki?

Bluetooth występuje w wielu wersjach, a najnowszą z nich jest Bluetooth 5.0. Różnią się one między innymi ilością urządzeń, które mogą być jednocześnie podłączone do słuchawek, przepustowością transmisji danych czy zasięgiem działania. Polecamy sprawdzić, z jakim urządzeniem będą współpracować słuchawki – nie warto kupować modelu słuchawek w wyższym standardzie Bluetooth, niż telefon. Działa tu bowiem zasada mówiąca o tym, że system jest tak dobry, jak jego najsłabszy komponent.

Cała zgraja aptX

Kodeki jak aptX mają zapewnić brak opóźnień w transmisji danych, co może być wyjątkowo ważne dla graczy czy dla osób, które będą użytkować słuchawki podczas oglądania filmów i seriali. aptX posiada wiele różnych odmian – o aptX i aptX HD pisaliśmy między innymi w tym artykule. MEE Audio wykorzystuje również aptX Low Latency, który uważany jest za kodek o jeszcze wyższej synchronizacji.

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

 

Danie główne – odsłuch

Przed każdym zakupem sprzętu audio warto go oczywiście posłuchać. Na odsłuch w sklepie polecamy mieć już przygotowaną listę interesujących nas modeli (i upewnić się, że są akurat na stanie sklepu, a obsługa może je udostępnić do testów). Jeśli jednak z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie wybrać się do salonu czy marketu, warto kierować się opiniami w Internecie czy testami w renomowanych magazynach branżowych. Dużą pomocą dla poszukujących nowych słuchawek są również specjalistyczne fora, na których użytkownicy opisują swoje wrażenia z odsłuchów.

Na deser

Aby nadążać za trendami, rozwojem technologii i konkurencją, producenci powiększają zestaw słuchawkowy o coraz bardziej wymyślne dodatki. Warto więc zastanowić się, czy poszukujemy produktu z dodatkowym, dopasowanym etui, asystentem Google, filtrami wpływającymi na brzmienie czy poduszek nausznych w kilku różnych wykończeniach.

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Co? Gdzie? Jak?

Kiedy już dokładnie określiliśmy czego szukamy, warto pamiętać, by dokonywać zakupu w zaufanych źródłach (np. w specjalistycznych sklepach audio czy elektromarketach), od zaufanych producentów. Znane marki w swoich produktach trzymają się określonych standardów, dzięki czemu możemy oczekiwać dużej niezawodności i niezłej jakości dźwięku. A nawet, jeśli coś pójdzie nie tak – posiadają swoje polskie przedstawicielstwo, więc bez problemu możemy je serwisować, nawet po okresie gwarancyjnym.

Warto pamiętać, że produkty marek dostępnych w Polsce, ale sprowadzonych przez klienta zza granicy, mogą nie podlegać gwarancji polskiego dystrybutora.

Pozostaje nam nic innego, jak życzyć powodzenia w poszukiwaniach! Jeśli jednak dalej posiadasz wątpliwości – radzimy skonsultować się z obsługą ulubionego sklepu audio, gdzie fachowcy na pewno posłużą dobrą radą i polecą konkretne modele odpowiadające potrzebom użytkownika.

Nie masz jeszcze ulubionego sklepu? Polub nas – na przykład na Facebooku! :)

Jak wybrać słuchawki Bluetooth?

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Słuchawki