Sony NWZ-F886 - testy, recenzja, opinie


Urządzenie można z czystym sumieniem polecić osobom szukającym multimedialnego kombajnu do prostej, popowej muzyki granej z plików MP3. Warunek to użycie słuchawek dokanałowych lub prostych zamkniętych słuchawek nausznych o wysokiej skuteczności SPL, niskiej impedancji i łagodnej górze np. produktów marki Audio-Technica. Od nas warunkowa 4 z dużym minusem.  


Wygląd/wykonanie: prosty, elegancki wygląd, znakomite tworzywa użyte do wykonania oraz montaż, świetny wyświetlacz TFT WQVGA (854x480px).


Funkcjonalność: bliższa smartfonom niż odtwarzaczom w tym segmencie. Dzięki Androidowi 4.1 Jelly Bean mamy tu przeglądarkę internetową, YouTube oraz Wi-Fi. Brakuje tylko miejsca na kartę SIM. Jest za to Bluetooth, NFC, GPS, akcelerometr i radio FM – najpewniej bazą dla F886 był jeden ze smartfonów Xperia.  Zabrakło niestety wyjścia cyfrowego oraz liniowego, które oferuje w tej klasie FiiO X3, stąd odejmujemy punkcik, ale dodajemy pół za unikalną cechę w całym teście – wbudowaną redukcję szumów – sprawdzi się przy prostych, otwartych i półotwartych słuchawkach nausznych. Szkoda, że Sony nie pomyślało o dostępie do swojej przepotężnej bazie muzyki.

Wygoda użytkowania: na wstępie odejmujemy pół punktu za wyświetlacz dotykowy i drugie pół za brak ładowarki sieciowej w komplecie. Sytuację ratują przyciski do zmiany głośności i utworów umieszczone na boku obudowy.

Odsłuch dokanałowy (RE-400): słuchawki zostały w pełni wysterowane, jednak czasami niezbędne było użycie pełnego zakresu potencjometru, co sugeruje użycie mało wydajnego wzmacniacza operacyjnego, który może okazać się zbyt skromny jak na mocniejsze słuchawki nauszne. Sony jest bardzo dobrym wyborem do muzyki, która nie podkreśla wysokich i średnich tonów – charakter odtwarzacza określa rozjaśniona, okazyjnie szczypiąca w uszy góra pasma oraz oszczędna w detale, ciosana nieco grubymi razami średnica połączona z znakomitym wbijający w podłogę basem – świetnie oddanym w utworze Children Roberta Milesa czy też muzyce Daft Punk. Bardzo pozytywnie wypadły MP3 z muzyką Adele – uśrednione ale łagodne i muzykalne.

słuchawki dokanałowe sklep rms.pl

W przypadku bardziej zaawansowanych, wielowarstwowych utworów, takich jak Jubilee Street Nicka Cave niestety, Sony ewidentnie gubił szczegóły i rytm, zabrakło też dynamiki dźwięku.

Podsumowanie: Urządzenie można z czystym sumieniem polecić osobom szukającym multimedialnego kombajnu do prostej, popowej muzyki granej z plików MP3. Warunek to użycie słuchawek dokanałowych lub prostych zamkniętych słuchawek nausznych o wysokiej skuteczności SPL, niskiej impedancji i łagodnej górze np. produktów marki Audio-Technica. Od nas warunkowa 4 z dużym minusem.

Plusy: bardzo dobry bas super długi czas pracy na baterii/szybkie ładowanie funkcjonalność na poziomie smartfona świetne wykonanie redukcja szumów Minusy: wysokie tony: ostre, mało przestrzenne średnie tony: szorstkie, mało detaliczne mała moc, stąd skromna dynamika i kontrola nad dźwiękiem dotykowy wyświetlacz brak ładowarki sieciowej w komplecie