JBL T290 vs MEE Audio X1 - recenzja, opinie, test słuchawek dokanałowych do 150zł

„Szukam słuchawek na co dzień, słucham muzyki różnego rodzaju, między innymi pop, rock czy r’n’b. W dokanałówkach lubię zarówno ćwiczyć, jak i uczyć się / pracować. Nie przepadam za mocnym basem. Model, który wybiorę powinien nie tylko brzmieć, ale i wyglądać dobrze. Mój budżet zamyka się w 130zł.” – te zdania opisują Twoje preferencje słuchawkowe i to właśnie tak mógłbyś opisać poszukiwany przez siebie idealny model słuchawek dokanałowych? Jeśli tak, to być może odnajdziesz idealny zestaw dla siebie spośród dwóch kandydatów, którzy stają dzisiaj w szranki o tytuł najlepszych budżetowych słuchawek. W lewym rogu: stylowe JBL T290, w prawym sportowe MEE Audio X1. Który z nich najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom?

JBL T290 vs MEE Audio X1 - recenzja, opinie, test słuchawek dokanałowych do 150zł

JBL T290 to słuchawki o całkiem przyjemnym dla oka, nowoczesnym designie. Słuchawki wyposażone są w płaski kabel, na którego długości umieszczony został jednoprzyciskowy pilot z mikrofonem. Umożliwia on kontrolę nad odtwarzaną muzyką i odbieranie połączeń bez wyjmowania telefonu z kieszeni. Kątowy wtyk Jack, którym zakończony jest przewód, ma zapobiegać uszkodzeniom mechanicznym. Zdecydowaną wadą T290 jest fakt, że słuchawki nie siedzą w uchu wystarczająco stabilnie. Wystarczy delikatne pociągnięcie kabla, by – oprócz wywołania efektu mikrofonowania – słuchawki wysunęły się lub całkowicie wypadły ze swojego miejsca. Dodatkowo, w zestawie znajdują się tylko 3 pary wymiennych gumek dokanałowych, więc nie każdy dopasuje je idealnie do swoich potrzeb. JBL nie zapomniał o przenośnym etui. Użytkownicy wraz ze słuchawkami otrzymują materiałowy woreczek do przechowywania i transportu.

JBL T290 vs MEE Audio X1 - recenzja, opinie, test słuchawek dokanałowych do 150zł

MEE Audio X1 zbudowane są z plastiku, który w dotyku wydaje się być solidniejszy niż ten użyty w konstrukcji JBL. Ich kabel posiada klasyczną, okrągłą konstrukcję, jednak mocowanie przy samych pchełkach to opatentowany przez MEE Audio system, w którym kabel przeprowadzany jest za małżowiną. To właśnie on, a także niewielka waga słuchawek sprawiają, że użytkuje się je niezwykle wygodne. Nic dziwnego, w końcu dedykowane są sportowcom – muszą poradzić sobie nawet podczas wykonywania najbardziej wymagających ruchów i ćwiczeń. Dodatkową stabilizację można uzyskać dobierając odpowiednie do swojej anatomii i preferencji muzycznych gumki dokanałowe. Producent dodaje do swojego zestawu aż sześć par w różnych rozmiarach i kształtach, a do tego klips pomagający w przymocowaniu kabla do ubrania. Tak jak T290, również X1 wyposażony jest w jednoprzyciskowy pilot kontrolujący odtwarzanie i rozmowy telefoniczne.

JBL T290 vs MEE Audio X1 - recenzja, opinie, test słuchawek dokanałowych do 150zł

Warto wspomnieć o tym, że MEE Audio X1, jak na sportowe słuchawki przystało, posiadają specjalną konstrukcję chroniącą przed potem i zachlapaniem, co potwierdzone jest certyfikatem wodoodporności IPX5.

Zarówno JBL, jak i MEE Audio występują w trzech wersjach kolorystycznych. T290 nabyć można w kolorze czarnym, srebrnym oraz rosegold (różowe złoto), natomiast MEE Audio w klasycznej czerni, błękicie lub różu.

JBL T290 vs MEE Audio X1 - recenzja, opinie, test słuchawek dokanałowych do 150zł

W słuchawkach nie są jednak najważniejsze wygląd czy akcesoria, a brzmienie. Jak dają radę JBL? T290 to słuchawki, które nie grzeszą dużą ilością basu. Dźwięk jest wyważony, na pierwszy plan nie wybija się ani dolna, ani górna część pasma. Nie jest to jednak brzmienie detaliczne i szczegółowe, dlatego fani wyłapywania „smaczków” ze słuchanej muzyki nie zaprzyjaźnią się z tym modelem na dłużej. Brzmienie jest lekko stłumione, może być też nieco papierowe, ale tę cechę można wyeliminować kombinując z różnymi kształtami i rozmiarami gumek dokanałowych.

JBL T290 vs MEE Audio X1 - recenzja, opinie, test słuchawek dokanałowych do 150zł

Dobrze zaznaczona stereofonia to element, z którym zmaga się wiele niedrogich modeli słuchawek i również T290 dopada ta bolączka. Scena zaznaczona jest za to całkiem nieźle, chociaż jej szerokość może być punktem spornym oceny tego elementu. Instrumenty, chociaż dobrze rozmieszczone na planie brzmieniowym, są skupione dość blisko siebie.

Słuchawki dokanałowe

Komu poleciłabym T290? Przede wszystkim osobom, dla których słuchawki mają być modnym dodatkiem, bowiem design i kolorystyka dokanałówek od JBL dobrze wpisują się w najnowsze trendy - wyglądają stylowo i estetycznie. To również propozycja dla osób, które słuchają muzyki "statycznie". Pozwoli to zminimalizować problem wypadania słuchawek z kanału słuchowego. W końcu to propozycja dla tych, którzy szukają lekkich pchełek w przystępnej cenie, stronią od basu i słuchają muzyki niewymagającej wiernego odwzorowania szczegółów.

JBL T290 vs MEE Audio X1 - recenzja, opinie, test słuchawek dokanałowych do 150zł

Charakterystyka brzmieniowa MEE Audio X1 również nie pozostawia miejsca dla nadmiaru basu. Słuchawki grają liniowo, nie pozwalając sobie na wyskoki na skrajnych częściach pasma. Pierwsza myśl po założeniu słuchawek? Delikatność. I to nie tylko za sprawą znikomej wagi i wygody użytkowania pozwalającej na zapomnienie o obecności pchełek w uchu, ale za sprawą nienachalnego, rozważnego grania. X1 można określić jako dość detaliczne – oczywiście w granicach możliwości słuchawek w tym przedziale cenowym. Odsłuch jest przyjemny, nieabsorbujący. Brzmienie słuchawek nie jest skondensowane, pozostawia miejsce na oddech. Jest w nim swego rodzaju luz, który sprawia, że odsłuch jest niezwykle lekki. Elementem, który w propozycji od MEE Audio warto byłoby dopracować, jest stereofonia, jednak pewne jej niedociągnięcia rekompensuje nieźle (w tej klasie słuchawek) zaznaczona scena

JBL T290 vs MEE Audio X1 - recenzja, opinie, test słuchawek dokanałowych do 150zł

MEE Audio to gracz o lekko ocieplonym brzmieniu, dlatego warto polecić go osobom, które szukają słuchawek do pracy, ale chcą, by muzyka stanowiła tło, nie zaś pełniła rolę dystraktora i odciągacza uwagi. Powinny dać sobie również radę w rękach osób zdolnych do szybkiego mechanicznego zużywania dokanałówek. Konstrukcja jest dość porządna, a plastik z którego wykonane zostały słuchawki wystarczająco odporny, by przeżyć upadek i wielokrotne uderzenia. X1 to też świetna propozycja dla osób aktywnych fizycznie. To właśnie im w głównej mierze produkt ten poleca sam producent. Opatentowany system mocowania i zminimalizowany efekt mikrofonowy zapewnia bezpieczny i przyjemy odsłuch, pozwalając skupić cała uwagę na wykonywanych ćwiczeniach.

Werdykt? Każdy musi wydać sam. Obie pary słuchawek posiadają wady i zalety, obie różnią się od siebie i obie znajdą grupę odbiorców, która będzie z nich naprawdę zadowolona. Ja wybieram X1: ze względu na wygodę użytkowania, lekki, ale nie nudny charakter brzmienia i solidną konstrukcję. A Ty?

Cena i specyfikacja JBL T290 w sklep.RMS.pl

Cena i specyfikacja MEE Audio X1 w sklep.RMS.pl

JBL T290 vs MEE Audio X1 - recenzja, opinie, test słuchawek dokanałowych do 150zł

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Słuchawki