HiFiMAN HE-1000 - test Headfonics.com

Od jakiegoś czasu nie publikowaliśmy recenzji słuchawek planarnych HiFiMAN HE-1000. Nie oznacza to jednak, że takie się nie pojawiają. Przeciwnie, selekcjonujemy je i dawkujemy, aby nie wywołać przesytu. Tym razem chcemy zaprezentować Państwu obszerny test flagowych słuchawek HiFiMANa z profesjonalnego portalu słuchawkowego, Headfonics.com.

HiFiMAN HE-1000 - test Headfonics.com

Tekst jest świetnie przygotowany pod względem redakcyjnym – podzielony na jasno zatytułowane, krótkie, precyzyjne akapity. Zanim redaktorzy przechodzą „do rzeczy”, piszą o okolicznościach, które stoją za HE-1000, o „zapleczu”. Bo, jak wiadomo, za dźwiękiem ciągle musi stać historia, uzasadnienie, dlaczego sprawy poszły tak, a nie inaczej. I tak, dowiadujemy się, że HE-1000 nie są tylko nową wersją HE-6 ani ewolucją konstrukcji, która zaczęła się przy HE-400, HE-400i oraz HE-560. Te modele, choć niemniej ekscytujące, należą do zupełnie innej ery, mają też innych odbiorców docelowych. HE-1000 są pierwszymi na świecie słuchawkami, w których projektowaniu znaczny udział miała nanotechnologia. Nie bez przyczyny – Fang Bian ma doktorat z tej dziedziny, co w połączeniu z ogromną wiedzą na temat technologii słuchawkowych zaowocowało właśnie HE-1000. W dalszej części recenzji precyzyjnie opisywana jest budowa, wygląd i wyposażenie słuchawek. Poświęciliśmy im już tyle miejsca, że tym razem ich nie przytoczymy.

Dużym plusem recenzji Headfonics są wkomponowane w tekst cytaty z rozmów z Fangiem Bianem, założycielem i prezesem firmy. Przytoczymy tu jeden z nich: Każdy wie, że HE6 – które potrzebowały ponad 4W na kanał, by zabrzmieć dobrze – były trudne do wysterowania. HE1000 są pod tym względem o wiele bardziej przystępne. Mają jednak znacznie większy potencjał od HE6, więc mocniejszy wzmacniacz sprawi oczywiście, że zabrzmią lepiej. Ciągle konieczny jest wzmacniacz o dużej mocy. Nie widzę na rynku niczego, co zapewni adekwatną jakość dźwięku oraz odpowiednie możliwości mocowe, dlatego korzystamy z własnych rozwiązań.

HiFiMAN HE-1000 - Jedne z najlepszych słuchawek na świecie już w Polsce!

Wrażenia brzmieniowe zostały opisane hiperdokładnie. Strona jest podzielona na poszczególne części: bas, równowaga tonalna, prędkość, bas, średnie i górne pasmo. Najwięcej miejsca poświęcono tym ostatnim, jednak to bas jest prawdopodobnie najbardziej imponującym aspektem HE-1000. Schodzi niezwykle głęboko. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy nałożyłem LCD-2 v1 w 2011, słuchałem Mediæval Bæbes na wzmacniaczu Lehmanna. Szczęka opadła mi, kiedy usłyszałem sub-bas, najniższą oktawę. To był mój punkt odniesienia. HE-1000 przyćmiło sub-bas Audeze, schodząc niżej, idzie też głębiej, niż HE-6.
Pochwał nie szczędzono również innym elementom. Wokale są przepięknie ekspresyjne, wolne od ziarna i sybilacji. Najlepsze wrażenie pod względem średnicy zrobiła Enya. W kwestii górnego pasma „lista przebojów” jest o wiele dłuższa. Sting, Krall, Chesky, Enya, Richter, Adel, Obel, Brun, Legend, Buika, Govan i Terry Clark – to tylko kilka nazwisk, przy których okazało się, że najwyższe pasmo HE-1000 potrafi więcej, niż większość systemów, z jakimi miałem do czynienia.

HiFiMAN HE-1000 - Jedne z najlepszych słuchawek na świecie już w Polsce!

Przytoczone wyżej słowa Biana pojawiły się w kontekście dopasowania HE-1000 do właściwego wzmacniacza. Jak do tej pory, największą trudność w słuchawkach planarnych sprawiało znalezienie im odpowiednio wydajnego mocowo wzmacniacza. Skuteczność HE-6 oceniano na 83.5dB. HE-1000 jest tutaj krokiem milowym, ponieważ efektywność utrzymuje się na poziomie ponad 90dB. Znaczy to, że wysteruje je znacznie więcej wzmacniaczy, niż poprzedni model flagowy. Recenzent, komentując słowa Biana zauważa jednak, że moc to jedna kwestia, ale wcale nie najważniejsza w przypadku HE-1000. Chodzi tu o synergię wszystkich elementów zestawu, która dla HE-1000 jest najważniejszym czynnikiem.

Ogrom superlatyw, w jakich opisywane są HE-1000 wydaje się być czymś jakościowo innym, niż „zwyczajowe” chwalenie sprzętu w recenzjach. Te słuchawki należą do szeregu produktów, które – po prostu – są pierwsze. To pierwsze na świecie słuchawki, które wykorzystują nanotechnologię, pierwszy tak zaawansowanie technologicznie produkt HiFiMANa, pierwsze słuchawki planarne o tak wysokiej skuteczności... Pierwsze.

Cena i specyfikacja HiFiMAN HE-1000 w sklep.rms.pl

Pełen tekst recenzji w portalu Headfonics.com

HiFiMAN HE-1000 - test, recenzja, opinia

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Słuchawki