Czy warto wymienić słuchawki do telefonu dołączone przez producenta? – test, recenzja i porównanie MEE Audio M6P i Apple EarPods

Większość telefonów jest wyposażona w dołączane przez producenta, firmowe słuchawki dokanałowe lub douszne. Część użytkowników pozostaje im wiernym, jednak duża część konsumentów poszukuje czegoś idealnie dopasowanego do siebie: zarówno do anatomii ucha, jak i osobistych preferencji muzycznych. Czy rzeczywiście warto rezygnować ze słuchawek oferowanych przez producenta telefonu? Jakie inne słuchawki wybrać? W dzisiejszym teście porównamy jedne z najpopularniejszych na rynku słuchawek dołączanych do smartfona – Apple EarPods oraz jedne z najpopularniejszych zamienników do tanich słuchawek OEM - MEE Audio M6P.

Propozycja od MEE Audio to słuchawki dokanałowe, które świetnie sprawdzą się na co dzień, ale też – a nawet przede wszystkim – w trakcie uprawiania sportu i właśnie do tego celu są one dedykowane.

Budowa i ergonomia

MEE Audio M6P to klasyczny model dokanałowy. Dzięki dołączonym do zestawu sześciu parom gumek można je idealnie dopasować do anatomii ucha, a także – o czym wspomnimy jeszcze w dalszej części testu – do własnych preferencji muzycznych, dobierając kształty wkładek dokanałowych, które w różnym stopniu izolują słuchacza od otoczenia. Dodatkowe dopasowanie i wygodę użytkowania zapewniają pałąki zauszne ze specjalną prowadnicą kabla z pamięcią zagięcia. Dzięki temu słuchawki, które raz zostaną prawidłowo i wygodnie założone, pozostaną takie przez długi czas użytkowania.

Popularne słuchawki od Apple to model dokanałowy o charakterystycznym, młoteczkowym kształcie. W tym wypadku jednak użytkownik nie posiada komfortu indywidualnego doboru gumek, a zatem idealnego dopasowania słuchawek do własnych potrzeb i upodobań.

Obie pary słuchawek wyposażone są w cienkie kabelki, jednak M6P sprawiają wrażenie bardziej wytrzymałych – szczególnie w okolicy wtyku. Zarówno propozycja od MEE Audio, jak i to od Apple posiada pilot z mikrofonem i możliwością kontroli nad odtwarzaną muzyką. Dodatkowo M6P wyposażone są w klips umożliwiający przypięcie kabla do ubrania bądź skrócenie 1.3-metrowego przewodu. Warto też wspomnieć, że słuchawki od MEE Audio można nabyć w siedmiu wersjach kolorystycznych oraz w wersji bez pilota – M6.

Czy warto wymienić słuchawki do telefonu dołączone przez producenta? – test, recenzja i porównanie MEE Audio M6P i Apple EarPods

Brzmienie

Ponieważ M6P to słuchawki projektowane głównie z myślą o uprawianiu różnego rodzaju sportów, zostały przetestowane na piosenkach o mocno zaznaczonym, wyrazistym rytmie nadającym tempo ćwiczeniom fizycznym.

Na pierwszy ogień idzie znany od lat, kultowy hit OutKast – Hey Ya! Słuchawki od MEE Audio to przede wszystkim mocno wybrzmiewające, mięsiste basy. Warto też zwrócić uwagę na detaliczność M6P i wierne oddanie wszystkich szczegółów linii melodycznej. EarPods od Apple to bardziej wyrównane brzmienie. W porównaniu z konkurentem bas jest dość rozmyty, za to średnica nieco bardziej wysunięta do przodu.

Kolejna muzyczna propozycja to rockowy Uprising w wykonaniu brytyjskiego zespołu Muse. Po zaaplikowaniu mniej dopasowanych, a zatem mniej izolujących gumek dokanałowych brzmienie M6P stało się nieco ostrzejsze, z bardziej wybijającą się górą. Gumki, które zapewniły lepszą izolację wydobyły ze słuchawek mocne, podkreślone niskie tony, które skutecznie wyrównują szorstko grającą górę. EarPodsy produkują lekko podkreślone doły z zachowaniem proporcji na całym paśmie przenoszenia, a przy tym czyste wokale. Brak zaskoczeń.

nauszne

Ostatnia propozycja, to elektroniczne brzmienie Disclosure i hit You & Me. Tak jak w przypadku Muse, dla fanów mniej podkreślonych basów jak najbardziej polecamy mniejsze gumki douszne, które nie zapewniają mocnej izolacji od otoczenia. Aby w pełni docenić moc niskich tonów wystarczy jedynie dobrać odpowiednio dopasowane gumki. Dzięki temu charakterystyczne w piosence echo wybrzmiewa do ostatniego tonu, a uderzenia basowego bitu nadają odpowiedni charakter piosence. Słuchawki dołączone do smartfona z Cupertino to mniej podkreślone basy, a zatem delikatniejsze, mniej różnorodne brzmienie, w którym żadna część pasma nie wysuwa się na pierwszy plan.

Czy warto wymienić słuchawki do telefonu dołączone przez producenta? – test, recenzja i porównanie MEE Audio M6P i Apple EarPods

Podsumowanie

Słuchawki dodawane do najnowszych smartfonów nie są już tanimi modelami, które – jak jeszcze kilka lat temu – brzmią szorstko i niewyraźnie. Mimo to wytrzymałość, mocna konstrukcja i wykorzystanie mocnych materiałów, większe zróżnicowanie brzmieniowe, komfort użytkowania, a także możliwość doboru odpowiednich dla anatomii ucha i preferencji dźwiękowych gumek dokanałowych to bardzo dobre powody, by do codziennych odsłuchów sięgnąć po coś więcej niż to, co oferuje nam producent.

Czy warto wymienić słuchawki do telefonu dołączone przez producenta? – test, recenzja i porównanie MEE Audio M6P i Apple EarPods

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Słuchawki do telefonu