Definitive Technology Cylinder - test

W ostatnich dniach na portalu HD-opinie.pl ukazał się obszerny test bezprzewodowego głośnika Definitive Technology Sound Cylinder. Produkt został szczegółowo opisany. Prezentujemy najistotniejsze fragmenty recenzji.  Antoni Woźniak, autor testu, przed pracą nad Cylindrem testował już bezprzewodowe produkty przeznaczone do pracy z urządzeniami przenośnymi. W swoim tekście naturalnie porównuje opisywany głośnik z jego potencjalnymi konkurentami. Podkreśla, że "skonstruowanie takiego głośnika nie jest rzeczą prostą, ani błahą. z jednej strony ważne jest żeby to przykuwało uwagę, wyglądało, współpracowało z wszystkim jak leci, a jednocześnie wyróżniało się czymś na tle setek konkurencyjnych produktów".

Według pierwszego kryterium, Cylinder zdaje egzamin na wysoką ocenę. "Tym, co wyróżnia produkty DT jest sporo całkiem nowatorskich rozwiązań", jak "patent na swoje przetworniki, na swoje, firmowe brzmienie, ale także ścisła współpraca z projektantami (wzornictwo przemysłowe, design… to widać!) oraz osobami odpowiedzialnymi za ergonomię, za funkcjonalność danego produktu. Bardzo mi się podoba takie, całościowe podejście, bo odpakowując z oryginalnego opakowania w formie dużej puszki, bohatera niniejszego artykułu od razu wiedziałem, że ktoś tu się starał, chciał zaoferować dopieszczoną rzecz, a nie coś, co tylko wygląda, albo tylko gra, albo ani jedno, ani drugie", pisze Woźniak.

Sporo uwagi recenzent poświęcił kwestiom konstrukcyjnym. Zastosowane rozwiązania sprawdzają się celująco: "nawet przy maksymalnej skali Cylinder nie trzeszczy, gra jak na takiego malucha bardzo doniośle, a przy tym nie ma skłonności do przesterowania." Woźniak zwrócił też uwagę na wysoki komfort użytkowania. "Cylinder stoi na wysuwanej nóżce, która zapewnia stabilność, na górze mamy dwa, długie, wystające kawałki gumy – to obejma dla dowolnego handhelda, którego „zadokujemy”, względnie mocowanie do ekranu laptopa. Ta ostatnia opcja może być o tyle problematyczna, że Sound Cylinder swoje waży (w końcu nie ma tutaj plastikowej wydmuszki, a solidny kawał aluminium) i stabilność takiego połączenia może stać pod znakiem zapytania. Tak czy inaczej ten element wyróżnia opisywaną konstrukcję i wg. mnie jest bardzo użyteczny, genialny w swej prostocie – oto uniwersalny „dok” pozwalający na zaparkowanie handhelda, tworzący wraz z głośnikiem praktyczne rozwiązanie – możemy taki zestaw ustawić gdzie bądź i przez ok. 10 godzin cieszyć się dźwiękiem". Możliwość umieszczenia urządzenia w obejmie to "strzał w dziesiątkę – dzisiaj najczęściej tego typu produkty, czy w ogóle sprzęt audio (ten współpracujący) rzadko kiedy daje możliwość takiej integracji, a jeżeli już to jest to rozwiązanie dedykowane określonym urządzeniom".

głośniki bluetooth sklep rms.pl

Funkcjonalność i atrakcyjna forma wizualna to nie wszystko. Najważniejszym zadaniem głośnika jest odtwarzanie muzyki. Dużą zaletą Cylindra, według Woźniaka, jest fakt, że nie doszło do zbędnego przeakcentowania po żadnej ze stron: "W tym wypadku udało się pogodzić dążenie do dobrego brzmienia z atrakcyjną wizualnie formą. To wygląda fajnie i gra fajnie. (...) Sound Cylinder gra jak mikro stereo, potrafi za pomocą tych trzech zamontowanych w obudowie przetworników wyczarować całkiem przyzwoity (w kategoriach Hi- nie Low-Fi) dźwięk, dźwięk któremu obiektywnie trudno coś zarzucić. Ten produkt potrafi zadziwić, bo raczej nie tego się spodziewamy widząc formę. Ten dźwięk jest bogaty w detale, ma wyraźnie zaznaczoną górę, (...) tutaj mamy pełne pasmo, wszystko jest na swoim miejscu."

Tekst na szczęście nie idealizuje DT Cylindra. Nie jest to sprzęt, który można porównywać z pełnowymiarowymi kolumnami. "Najlepsze DSP nigdy do końca nie zniwelują ograniczeń samej transmisji (Bluetooth i to bez aptX, czytaj maksymalnie w jakości 320kbps, w kompresji stratnej), nie pozwolą na uzyskanie takiego efektu (mikrodetale, powietrze, głębia, rozdzielczość…) jak przy graniu materiału bezstratnego, nie mówiąc już o dobrym hi-resie". Nie zmienia to jednak faktu, że "jeżeli rozpatrujemy rzecz w kategoriach low-fi to jest to jeden z najlepszych produktów w swojej klasie" a w przedziale cenowym "do tysiąca złotych, w tak kompaktowej formie (innymi słowy Soundsticków tutaj nie wliczam), nie ma za wielu konkurentów.
Test Definitive Technology Sound Cylinder w portalu HD-opinie.pl
Cena i specyfikacja Definitive Technology Sound Cylinder w sklepie RMS.pl

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Głośniki przenośne