Głośniki przenośne - test, recenzja, opinie. Część I - JBL Charge 2

Rozpoczynający się właśnie sezon wiosenny coraz częściej wyciąga nas na zewnątrz, z dala od domowych systemów stereo. Ale nie z dala od muzyki – coraz popularniejsze w ostatnich latach stały się przenośne głośniki Bluetooth. Dlatego postanowiliśmy przetestować kilka takich urządzeń wykonanych przez producentów, którym można zaufać. Pierwszym z nich jest JBL Charge 2. Zapraszamy do przeczytania testu.

Głośniki przenośne - test, recenzja, opinie. Część I - JBL Charge 2

Test głośników przenośnych - JBL Charge 2
Autor: redakcja RMS.pl Część II - Definitive Technology Sound Cylinder
Część III - Polk Audio Camden Square
Budowa
Na pierwszy rzut oka widać, że Charge 2 to sprzęt przenośny. Puszkowaty kształt rozmiarów półlitrowej butelki wody bez problemu zmieści się w plecaku, torebce, a nawet – jak na zdjęciach proponuje producent – w rowerowym uchwycie na bidon. Większość frontu i tylnej części głośnika pokryte jest maskownicą z twardego plastiku skrywającą za sobą dwa bez mała 4.5-centymetrowe pełnopasmowe głośniki.

Górną część, oddzielającą maskownice od siebie wykonano z silikonu. Tam też umieszczono przyciski sterujące urządzeniem, które omówię za chwilę. Głośnik utrzymuje się na podłużnej, silikonowej podstawce. Stoi dość pewnie, choć z uwagi na okrągły kształt łatwo go przewrócić nieostrożnym potrąceniem. Całość jest wykonana bardzo solidnie, zaś cały głośnik sprawia wrażenie masywnego i trudnego do uszkodzenia, ale wiadomo – tego lepiej nie sprawdzać. Silikonu użyto również na bocznych obręczach. Wewnątrz nich kryje się, moim zdaniem, największa niespodzianka tego urządzenia. Boczne okrągłe otwory wypełniają bowiem… membrany pasywne! Podczas odgrywania niższych dźwięków widocznie wibrują i całkiem mocno się wychylają, co – jak na tak niewielkie urządzenie – jest ciekawym widokiem.

Głośniki przenośne - test, recenzja, opinie. Część I - JBL Charge 2

Na spodzie „pleców” urządzenia znajdziemy 3.5mm wejście AUX, umożliwiające przewodowe odtwarzanie muzyki oraz port micro USB służący do ładowania urządzenia (w zestawie kabel oraz 3 wymienne wtyczki, bardzo elegancki standard międzynarodowy). Głośnik zasilany jest baterią 6.000mAh, wystarczającą na 12 godzin nieprzerwanego grania. Mocą baterii może dzielić się ze smartfonami i tabletami, którym podczas działania na Bluetooth może zabraknąć sił. Trzecim portem, który znajduje się z tyłu Charge’a 2 jest pełnowymiarowy port USB, przeznaczony do ładowania urządzeń przenośnych – któremu urządzenie zawdzięcza zresztą swoją nazwę. Podłączenie telefonu do głośnika z pewnością skróci trochę czas grania, ale jest to funkcja szalenie przydatna.

Obudowa występuje w aż pięciu wersjach kolorystycznych – białej, czerwonej, fioletowej, niebieskiej i czarnej. Upodobanie JBL-a do bogatych palet szczególnie cieszy w przypadku tak rozrywkowych urządzeń, jak właśnie Charge 2.

Głośniki przenośne - test, recenzja, opinie. Część I - JBL Charge 2

Funkcjonalność
Podstawową cechą Charge’a 2 jest łączność Bluetooth. Występuje tu w nowej wersji 3.0, co przekłada się na prędkość połączenia i jakość odtwarzanego dźwięku, nawet wobec braku kodeka aptX. Działa bardzo wygodnie. Już po pierwszym podłączeniu każde uaktywnienie Bluetooth w telefonie lub tablecie wywołuje automatyczne parowanie z włączonym Charge 2. Choć należy odnotować, że kilka razy zdarzyło się, że urządzenia się nie dogadały, co wymagało ode mnie ręcznego połączenia z poziomu ustawień telefonu.

Ciekawą funkcją jest „Social mode”, który umożliwia jednoczesne podłączenie do trzech urządzeń jednocześnie. Charge 2 nie faworyzuje żadnego z nich, zasada „kto pierwszy, ten lepszy” nie obowiązuje. Obowiązuje bezwzględne prawo dżungli – kto wciśnie przycisk play, ten gra. Interesujący bajer. Imprezy, domówki, czy posiadówki ze znajomymi na świeżym powietrzu to naturalne środowisko Charge’a 2 – a każdy, kto oglądał kiedyś Youtube ze znajomymi wie, że możliwość puszczenia swojej muzyki jest bardzo kuszące.

Charge 2 wyposażono też w przycisk odbierania telefonów i mikrofon pozwalające na korzystanie z głośnika jako z zestawu głośnomówiącego. Specjalne filtry usuwające echo i szumy gwarantują, że zarówno odtwarzany, jak i przekazywany dźwięk będzie porządnej klasy.

Głośniki przenośne - test, recenzja, opinie. Część I - JBL Charge 2

Jakość dźwięku
Testowane urządzenie to sprzęt relatywnie skromnych rozmiarów, przy którym nawet najskromniejsze kolumny podstawkowe wyglądają nad wyraz okazale. Tym bardziej imponujące, że przy tych gabarytach bez problemu jest w stanie wypełnić dźwiękiem niewielkie pomieszczenie bez śladu słyszalnych zniekształceń.

Najbardziej zaskakuje bas, który zdecydowanie jest najbardziej dominującym zakresem brzmieniowym. Niezależnie, czy był to swingujący kontrabas jazzowych trio, sekcja rytmiczna Led Zeppelin, czy podstawa akordów wygrywanych przez orkiestrę – bas napędzał utwór, był czytelny, wyraźny, dynamiczny. Bez dwóch zdań to zasługa pasywnych membran, które – powtórzę – są dla mnie największym zaskoczeniem tej drobnej konstrukcji.

głośniki przenośne sklep rms.pl
Bas, mimo dominującej pozycji, nie zasłania reszty pasma. Przeciwnie, jest odgrywana z niemałą precyzją. Probierzem dokładności przenoszenia poszczególnych części pasma była dla mnie możliwość rozpisywania poszczególnych instrumentów na podstawie odsłuchu. Z Charge’m 2 grałem Męską muzykę tria Waglewskich. Bez problemu udało mi się wysłyszeć i odegrać na bieżąco różne partie gitar rytmicznych – tych akustycznych, jak i elektrycznych – ścieżki klawiszy oraz melodyjne gwizdanie, zastępujące w Dziobie pingwina gitarowe solo. O basie, rzecz jasna, nie wspominając. Test zdany.

Głośniki przenośne - test, recenzja, opinie. Część I - JBL Charge 2

Brzmieniowe niedociągnięcia mogą pojawiać się przy wyższych poziomach głośności, w szczególności w towarzystwie słabiej nagranych utworów. Kilka razy dało się usłyszeć zniekształcenia czy problemy z kontrolą mocno już wtedy hulającego basu. Trzeba jednak pamiętać, że Charge 2 to sprzęt imprezowo-wycieczkowy i audiofilska jakość dźwięku nigdy nie była jego ambicją. Warto też zaznaczyć, że przez Bluetooth Charge 2 gra dużo ciekawiej, niż przez kabel. Początkowo mnie to zdziwiło, ale sprawa wydaje się prosta – wejście mini jack to aux, wyposażone po drodze w jedną konwersję sygnału więcej.
Podsumowanie W swojej klasie cenowej Charge 2 jest świetnym kandydatem do polecenia. To uniwersalny sprzęt, który z powodzeniem można zabrać na urlop, imprezę, czy wycieczkę za miasto. Nieźle sprawdzi się też jako głośnik w łazience lub kuchni – choć z uwagi na łączność Bluetooth można z nim chodzić po całym domu. Albo i poza dom.

Cena i specyfikacja JBL Charge 2 w sklepie RMS.pl

Głośniki przenośne - test, recenzja, opinie. Część I - JBL Charge 2

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Głośniki przenośne