Cambridge Audio CXU - test, recenzja, opinie

Na początku sierpnia brytyjski Cambridge Audio wzbogacił swoją najnowszą linię produktową CX przez wprowadzenie do oferty uniwersalnego odtwarzacza płyt CXU. Pięciogwiazdkowa recenzja nowego urządzenia, wyjątkowo zaawansowanego pod względem technologicznym, pojawiła się w portalu What Hi-Fi?. Poniżej publikujemy jej fragmenty.

Cambridge Audio CXU - test, recenzja, opinie

Słowem wstępu, przypomnijmy czym jest Cambridge Audio CXU. Jest to uniwersalny odtwarzacz płyt Blu-ray, DVD, CD i SACD wyposażony w 5 przetworników DAC z funkcjonalnoscią odtwarzacza strumieniowego, obsługujący pliki w jakości 24-bit/192kHz.

W kwestiach zewnętrznych nowy odtwarzacz wpisuje się w dotychczasową estetykę Cambridge Audio. Gładkie, "pływające" wzornictwo umieszczone jest w krzepkiej, ale eleganckiej obudowie. Aluminiowe wykończenie wygląda nowocześnie. Widać, że producent przyłożył dużą uwagę do przycisków umieszczonych na froncie oraz sposobu pracy napędu - działa on tak cicho, jak tylko jest to możliwe.

Cambridge Audio CXU - test, recenzja, opinie

Drugą część recenzji poświęcono jakości obrazu. Jako materiał testowy posłużyły 2 filmy używane przez zespół What Hi-Fi? do większości testów sprzętu video: Birdman oraz Strażnicy galaktyki. Po włączeniu Birdmana zobaczyliśmy znakomity obraz, wyglądający naturalnie, krystalicznie czysto, pełen subtelności i dynamizmu. Kolory zostały wiernie oddane, włącznie z odcieniami skóry oraz scenami w świetle dnia, ujmującymi realizmem. Grę światła i cieni przedstawiono po mistrzowsku. (...) Bardziej fantastyczni Strażnicy galaktyki oszałamiają żywymi kolorami, mnogością detali oraz silnym kontrstem. Przedmioty są dokładnie zarysowane, ale nigdy nie wyglądają nadmiernie ostro lub nienaturalnie, nawet w przypadku statków kosmicznych CGI czy magicznych kryształów.

Podczas odsłuchu Popular Problems Leonarda Cohena CXU dostarczył bogatego w detale, szerokiego przestrzennie, muzykalnego brzmienia. Skoczna, uwodząco głęboka i taneczna linia basu na Almost Like the Blues była właściwie naprężona i kontrolowana. Najwyższa góra jest czysta, a nuty brzmią bez niepotrzebnych rozjaśnień. Wokale są czyste i ekspresyjne: zadymiona faktura głębokiego barytonu jest oddawana z przenikliwością i klarownością.

Cambridge Audio CXU - test, recenzja, opinie

Bogata funkcjonalność CXU zdobyła najwyższe noty. CXU obsługuje szeroką gamę formatów CD oraz plików. Przez wejścia USB jest w stanie zagrać nawet pliki DSD64. Utalentowany CXU jest również odtwarzaczem sieciowym. Można go podłaczyć do sieci domowej z wykorzystaniem portu ethernet lub bezprzewodowo, za pośrednictwem dołączonej anteny Wi-Fi.

Urządzenie zdobyło najwyższą możliwą ocenę - 5 gwiazdek. Choć nie kosztuje mało, zważywszy na jego wszystkie możliwości i jakość, z jaką je spełnia - cena wcale nie wydaje się wygórowana.

Cena i specyfikacja Cambridge Audio CXU w sklep.RMS.pl

Cambridge Audio CXU - test, recenzja, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Odtwarzacz CD