Pro-Ject RPM 3 Carbon - test, recenzja, opinie

W magazynie "Audio" pojawiła się recenzja najnowszego gramofonu serii RPM austriackiego Pro-Jecta, modelu RPM3 Carbon. To oryginalne urządzenie, w którym zastosowano kilka innowacyjnych rozwiązań, jak magnetyczny antiskating czy odsprzęgnięcie silnika od podstawy. W poniższym tekście prezentujemy fragmenty obszernej recenzji - porównania z gramofonami Regi i Thorensa z podobnej półki cenowej.

Pro-Ject RPM 3 Carbon - test, recenzja, opinie

Nowy gramofon Pro-Jecta to nowoczesna, lekka konstrukcja. RPM3 Carbon składa się z wielu elementów, przez co jest mniej zwarty od Thorensa czy Regi, głównie dlatego, że nie ma tu wspólnej dolnej płyty, na której byłyby zamocowane wszystkie podzespoły.

Na jednym końcu "bumerangu" z MDF-u zamocowano ramię (tę czynność wraz z kalibracją wykonano już za nas w fabryce), na drugim - okrągłe wycięcie przygotowane na obudowę silnika. Przy tej sekcji warto się na moment zatrzymać, gdyż Pro-Ject - jako jedyny - rozprawił się z problemem odsprzęgnięcia silnika od reszty konstrukcji. Silnik spoczywa bowiem "wolno" na podłożu szafki, nie dotyka w ogóle do chassis gramofonu.

Pro-Ject RPM 3 Carbon - test, recenzja, opinie

Paskowy napęd nie korzysta z dodatkowego subtalerza, otaczając talerz na zewnątrz. W wersji podstawowej nie znajdziemy tam elektronicznego selektora prędkości obrotowej. Pasek należy samodzielnie przekładać na sąsiednie koło napędowe. Wobec konkurentów testu RPM3 Carbon wyróżnił się zastosowaniem ramienia typu S, znanego z droższych gramofonów firmy, wykonanego z plecionki włókna węglowego (co widać gołym okiem), aluminium oraz żywicy, które trzeba było trzykrotnie podgrzewać je w temperaturach między 50 a 120 st. C, pod ciśnieniem sięgającym 100 atmosfer. Efektem tych zabiegów jest znakomita sztywność oraz wewnętrzne tłumienie redukujące rezonanse.

Nowością jest również magnetyczny układ antiskatingu, coraz częściej zastępujący tradycyjne systemy oparte na ciężarku. Tak też jest w RPM3 Carbon, mechanizm regulacyjny działa przy tym bardzo precyzyjnie. Przeciwwaga to zdawałoby się zwykły krążek przesuwany po trzpieniu, ale i tu znajdziemy coś specjalnego - elementy mocujące wzbogacono bowiem o wytłumienie TPE.

Pro-Ject RPM 3 Carbon - test, recenzja, opinie

Pod względem brzmieniowym Pro-Ject uplasował się w środku stawki. Nie zagrał "typowo" analogowo, z drugiej strony unikając nadmiernych ostrości. Charakteryzuje się wysoką dokładnością i neutralnością, którą Rafał Pietrzak z Audio opisał w następujący sposób: dźwięk nie jest jednostronny i jednoznaczny, łatwo w nim poczuć ciepło i doświadczyć delikatności. Wszystko jednak zaczyna się od ciemnego tła, na którym dźwięki zyskują wyrazistość; ponieważ nie są ostre, nie odbieramy tego jako granie nazbyt techniczne i ultraprecyzyjne.

Gramofon za dopłatą jedynie 200zł jest dostępny w zestawie z wkładką Ortofon 2M-Silver. Został uhonorowany nagrodą EISA 2015-2016.

Cena i specyfikacja Pro-Ject RPM 3 Carbon w sklep.RMS.pl

Pro-Ject RPM 3 Carbon - test, recenzja, opinie

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Gramofon