Ranking (test) słuchawek dokanałowych do 500zł

Ranking (test) słuchawek dokanałowych do 500zł
Autor: Redakcja RMS.pl

Rynek słuchawkowy w ostatnich latach przeżywa rozkwit. Trudno się temu dziwić - w dobie urządzeń przenośnych "pchełki" należą do najbardziej popularnych akcesoriów. W ostatnim numerze magazynu Audio-Video pojawił się przekrojowy tekst pt. Megatest dokanałówek, w ramach którego opisano aż 21 modeli słuchawek dokanałowych w cenie od 200 do 2500zł. Przygotowaliśmy jego częściowe podsumowanie, obejmujące modele, których cena nie przekracza 500zł.

Ranking (test) słuchawek dokanałowych do 500zł

 


Bariery 500zł nie przekroczyły ceny 10-ciu modeli, których producentami były w większości doświadczone, specjalistyczne marki: HiFiMAN, Polk Audio, Sennheiser, Yamaha, Shure, SoundMagic czy Brainwavz.

Słuchawki ostatniego producenta od jakiegoś czasu zdobywają entuzjastyczne opinie na forach internetowych, gdzie są chwalone za wyjątkowo korzystny stosunek jakości do ceny. Dotyczy to przede wszystkim najniższych modeli, których ceny utrzymują się na poziomie niższym, niż 100zł. W tym teście wzięły udział droższe konstrukcje, w cenie od 199zł (S1), przez M2 (199zł), do S5 (399zł). Ciekawe, że każda z nich zwróciła uwagę recenzentów innym charakterem brzmienia - od ocieplonego i spokojnego, przez przyciemnione, do żywego i muzykalnego. Oceniono je jednak z umiarkowanym entuzjazmem: w żadnym wypadku ocena nie doszła 70%.

Dość dobre opinie zebrały 2 modele słuchawek SoundMagic - E50 i E80 - jednej z najbardziej znanych firm produkujących tanie dokanałówki. W wyższym modelu do zestawu dołączone są 3 pary wkładek Comply, za co producentowi należy się ukłon. Brzmieniowo SoundMagic-i wyróżniają się szczegółowym i lekkim graniem, które odcina się od schematu "najpierw bas, potem reszta". Niższy model otrzymał nagrodę Audio-Video.

 

Kolejnym producentem, o którym zdecydowanie warto wspomnieć jest chińska marka HiFiMAN, która zrobiła furorę na amerykańskim rynku. Do tego stopnia, że przez Amerykanów jest odbierana, jak ich własna. Jak przyznaje recenzent: firma zna się na rzeczy, więc nawet najtańsze RE-300h, kosztujące niewiele ponad 200zł trzymają bezpieczny poziom. Słuchawki są dokładnie przemyślane pod względem ergonomii, ważą tyle co nic. Są przeznaczone do pracy ze smartfonami, do popularnego odsłuchu "empetrójek" lub Spotify - nawet nagrania gorszej jakości zabrzmią na nich nieźle, są w stanie wiele wybaczyć.

Inną konstrukcją jest model RE-400B, seryjnie dołączane do najtańszego DAPa, modelu HM-700. Nie są tak efektywnie wykonane, jak SoundMagic czy Brainwavz, a jednak - zostały najwyżej ocenione w swojej kategorii (na równi z droższymi ADL EH800) i otrzymały rekomendację Audio-Video. Pod względem brzmieniowym idą w kierunku neutralności i równowagi tonalnej. Mają wyjątkowo równe pasmo przenoszenia, zaś poszczególne zakresy uzupełniają się, każdy ma odpowiednie dociążenie i barwę. Dzięki tym cechom po przyzwyczajeniu się do RE-400B (które nie czarują od razu) przesiadka na inne słuchawki będzie boleśnie odczuwalna. Mimo niskiej ceny, w podsumowaniu zostały opisane najbardziej entuzjastycznie: Shure SE215 i HiFiMAN RE-400B są w swojej klasie fantastyczne; nie dość, że brzmią świetnie, to są bardzo uczciwie wycenione. To nasze typy w przedziale do 500zł.

 

Ranking (test) słuchawek dokanałowych do 500zł

 

 

Shure SE215 to bardzo ciekawa konstrukcja - przezroczyste obudowy z odłączanymi kablami to nie jest coś, co spotyka się w dokanałówkach często. Również ten model zwraca uwagę równowagą tonalną oraz dobrym wyważeniem barwy. Porządnie rozbudowana i precyzyjna stereofonia jest dodatkowym atutem. W najnowszej linii produktowej HiFiMANa znalazł się zbalansowany kabel do odtwarzacza HiFiMAN HM700, dedykowany właśnie dla SE215. Połączenie tych dwóch produktów może być świetnym pomysłem - SE215, tak samo jak RE-400B, otrzymały rekomendację magazynu Audio-Video. 

Aktualizacja - inne słuchawki dokanałowe, które polecamy w założonym budżecie:

Mee audio M6pro G2

Nowe brzmienie to efekt połączenia nowej ultracienkiej membrany o grubości 5 mikronów i super lekkiej aluminiowej cewki, które są w stanie współpracować o wiele precyzyjniej i harmonijniej niż konwencjonalne przetworniki, zapewniając czysty, pełno zakresowy dźwięk. Niezwykle cenione przez profesjonalistów brzmienie oryginalnych M6 PRO zostało jeszcze bardziej dopracowane przez dokładniejsze dostrojenie w paśmie powyżej 2.000Hz. Skutkuje to uzyskaniem większej dokładności w średnicy, a także delikatnych i naturalnych wysokich tonów.

Mee Audio MX2 PRO

Słuchawki MX2 PRO posiadają budowę hybrydową, złożoną z dwóch przetworników: dynamicznego oraz zbalansowanego przetwornika armaturowego. Brzmienie MX2 PRO oparte jest o silną podstawę basową: niskie tony brzmią sprężyście i żywo przy zachowaniu pełnej kontroli i braku przytłaczania pozostałych części pasma. Tony średnie oraz wysokie są odpowiednio wyważone względem niższych rejestrów, tworząc zgraną harmonię o ocieplonym, przyjemnym dla ucha, angażującym brzmieniu z dobrze zarysowaną sceną o zauważalnej głębi. Słuchawki MX2 PRO będą dobrym wyborem dla tych, którzy słuchają przede wszystkim energicznej muzyki, lubią brzmienie okrągłe i mocno angażujące, a także cenią sobie odpowiednio wyważoną, a wciąż mocno zarysowaną linię basu.

 

Mee Audio P2

P2 zbudowano na bazie niezwykle udanego modelu P1. Wykorzystano przy tym tańsze materiały i zmodyfikowany przetwornik o znacząco niższej impedancji, co pozwala na współpracę z dowolnym smartfonem i tabletem.

 

Pozostałe urządzenia użyte w teście

Po więcej produktów z tej kategorii kliknij tutaj - Słuchawki